Przepisy powinny się zmienić, żeby rady mogły skuteczniej działać
- To zabijanie aktywności obywatelskiej - alarmują członkowie rad osiedlowych w Toruniu. Oczekują takich zmian w ordynacji wyborczej, które ułatwią powoływanie rad oraz będą sprzyjać pracy społeczników na rzecz mieszkańców.
- Prosiliśmy o zmianę ordynacji, która umożliwi utworzenie się wszystkim rad okręgu. Mówimy o sytuacjach, kiedy jest problem z uzbieraniem 100 - 150 osób konkretnego dnia, o konkretnej godzinie. Mówimy o odbieraniu szansy na zagłosowanie wielu osobom. W sytuacjach, gdy za pierwszym razem nie pojawi się 100 czy 150 osób, jak mamy zdobyć 300 podpisów wnioskujących o kolejne wybory? Żyjemy w czasach, kiedy aktywność mieszkańców nie jest duża i władze miasta powinny ją wspierać. Nasz apel do przewodniczącego Rady Miasta jest z głosem frustracji, wołania o pomoc. Nie tylko nie otrzymujemy wsparcia ze strony władz i wielu radnych, ale też często jesteśmy traktowani jako przeciwnicy i opozycja - mówi Justyna Kardasz, przewodnicząca rady okręgu Chełmińskie Przedmieście.
Na wtorek (09.02.) zaplanowano posiedzenie rady ds. rad okręgów. W planie jest między innymi rozpatrzenie nowych wniosków składanych podczas konsultacji.
Więcej w materiale Michała Zaręby.
Zobacz także
Marek Gralik, kandydat na prezydenta Bydgoszczy o edukacji
2014-10-15, 15:45Marek Gralik, kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy zdradził swoje pomysły na edukację w mieście. Czytaj dalej »
"Metropolia Bydgoska" o redukcji korków w mieście
2014-10-15, 14:25Jak zmniejszyć korki w Bydgoszczy? Jak w godzinach szczytu skrócić przejazd z Fordonu na Osową Górę z półtorej godziny do 30 minut? Stowarzyszenie 'Metropolia Bydgoska' proponuje włączenie pociągów do systemu komunikacji miejs… Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski ponownie pyta o włocławskie przetargi
2014-10-14, 16:40Kandydat na prezydenta Włocławka, poseł Platformy Obywatelskiej, Marek Wojtkowski, ponownie pyta, jak to się dzieje, że przetargi na największe inwestycje drogowe w mieście wygrywają firmy, z którymi związani są partyjni koledzy… Czytaj dalej »
Anna Mackiewicz proponuje zmiany w bydgoskiej oświacie
2014-10-14, 13:08Sporo zmian w oświacie zaproponowała Anna Mackiewicz, kandydatka na prezydenta Bydgoszczy z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD. Czytaj dalej »
Kandydaci na prezydenta Włocławka o oświacie
2014-10-13, 16:38Problemy włocławskiej oświaty zdominowały dzisiejsze konferencje kandydatów na urząd prezydenta tego miasta. Czytaj dalej »
PiS w Bydgoszczy oficjalnie zainaugurował kampanię wyborczą
2014-10-12, 17:14Prawo i Sprawiedliwość w Bydgoszczy niedzielną konwencją wyborczą rozpoczęło oficjalną kampanię do samorządu. Parlamentarzyści i działacze PiS nie szczędzili krytycznych słów pod adresem rządzącej Bydgoszczą PO. Czytaj dalej »
Program edukacyjny Konstantego Dombrowicza
2014-10-12, 16:03Edukacja na wysokim poziomie to jedno z najważniejszych zadań samorządu - uważa kandydujący na prezydenta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Czytaj dalej »
PiS zaprezentował kandydatów na radnych Torunia
2014-10-12, 15:31W czasie konwencji wyborczej w Toruniu przedstawiono kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do toruńskiej rady miasta. PiS idzie do wyborów samorządowcy z hasłem 'Słuchać Polaków, zmieniać Polskę'. Czytaj dalej »
Program i kandydaci toruńskiego "Czasu Mieszkańców"
2014-10-10, 14:16Bezpieczeństwo na osiedlowych drogach, więcej miejsc zielonych do odpoczynku i rekreacji, parkingi wielopoziomowe, dom kultury na Rubinkowie i bezpłatny dostęp do internetu dla mieszkańców. Takie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci… Czytaj dalej »
4 kandydatów na urząd prezydenta Inowrocławia
2014-10-10, 10:30Czterech kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko prezydenta Inowrocławia podczas listopadowych się wyborów samorządowych. Czytaj dalej »