O wyrzuceniu Anny Derewienko mówią politycy. Jest oświadczenie fundacji
Bydgoscy radni i politycy zabrali głos w sprawie niepełnosprawnej kobiety, wykluczonej z listy podopiecznych fundacji Dum Spiro, Spero. Przypomnijmy: pani Anna poskarżyła się na decyzję zarządu fundacji, sugerując, że to odpowiedź na poparcie przez nią Andrzeja Dudy.
Anna Derewienko tłumaczy, że nie przedstawiono jej konkretnego uzasadnienia tej decyzji, a jedynie wskazano na "bliżej nieokreślone niestosowne zachowanie", które miało urazić, i doprowadzić do utraty ważnego sponsora.
W imieniu działaczy KO, na temat tych wydarzeń wypowiedział się dziś poseł Paweł Olszewski. Jego zdaniem, sprawa jest cynicznie wykorzystywana w kampanii wyborczej:
- Polecam szczególnie dziennikarzom, by czytali to, co jest dostępne publicznie, a był komunikat fundacji. Jestem daleki od tego, by ingerować, w przeciwieństwie do naszych oponentów politycznych, w wewnętrzne sprawy niezależnych fundacji, a przede wszystkim grzebać w życiorysach. Ta pani miała pełną wiedzę, jakie były powody.
Swoje oburzenie w tej sprawie wyrazili także politycy PiS.
- Pani Zwierzchowska nie chce podać konkretów, mówi o jakimś sponsorze. Poznajmy fakty, sprawa powinna być także wyjaśniona na poziomie najwyższych władz Platformy Obywatelskiej, w tym pana Trzaskowskiego, który milczy w tym temacie - mówi Jarosław Wenderlich.
- Wydaje się, ze fundacja jest właśnie takim pośrednikiem, który oddziela kwestię sponsorowania od kwestii beneficjentów, a to wszystko powinno być niezależne od siebie. Stąd nie do końca wierzę, czy sponsor miał inne zdanie, czy przedstawiciele fundacji - mówi poseł Tomasz Latos.
Katarzyna Zwierzchowska, radna PO i prezes zarządu fundacji, w rozmowie z nami, nie chciała ujawnić na czym miało polegać niewłaściwe zachowanie Anny Derewienko.
Oto oświadczenie fundacji
Szanowni Państwo, z powodu pojawiających się niezgodnych z prawdą informacji oświadczamy:
Zarząd Fundacji w dniu 2 lipca 2020 podjął Uchwałę nr 5 o rozwiązaniu porozumienia z jedną z Podopiecznych. Powodem było oświadczenie jednego ze sponsorów o zaprzestaniu wspierania naszej Fundacji z powodu działania tej Podopiecznej. W trosce o dobre imię Fundacji i naszych pozostałych Podopiecznych podjęliśmy kolegialną jednomyślną decyzję o rozwiązaniu porozumienia, zgodnie z zapisami w nim zawartymi, o czym listownie poinformowaliśmy podopieczną.
Wszelkie inne insynuacje są niezgodne z prawdą i prosimy o zaprzestanie ich rozpowszechniania. Będziemy zmuszeni skorzystać z porady prawnika i podjąć odpowiednie działania jeśli nieprawdziwe informacje będą nadal rozpowszechniane.
Zarząd Fundacji Dum Spiro, Spero
Zobacz także
„Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Postulaty Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu
2024-06-07, 17:11Polscy rolnicy z równymi szansami w Europie, Europa inwestuje w zdrowie, Europa cyfrowo konkurencyjna - to niektóre gwarancje Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki podsumowuje kampanię. „Żeby polski głos w UE był słuchany”
2024-06-07, 10:38- Jeśli zostanę wybrany, będę wdrażał zgłaszane przez mieszkańców propozycje - deklaruje poseł Krzysztof Szczucki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu. Podczas konferencji w Toruniu podsumował kampanię. - Jako prawnik… Czytaj dalej »
Wielu nie ma dowodu, a już głosowało. Uczniowie na lekcji dobrych nawyków i dorosłości
2024-06-07, 07:55Była komisja, karty wyborcze i urna. A uczniowie głosowali, choć w wielu przypadkach nie byli pełnoletni. W 18 szkołach naszego województwa Stowarzyszenie Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego przeprowadziło projekt Symulacji Wyborów. Uczniowie… Czytaj dalej »
Wybory do PE - Kosma Złotowski: Nowy rząd nie wsparł wpisania Bydgoszczy do sieci TNT-T
2024-06-06, 21:18Kosma Złotowski (PiS), który ubiega się o ponowny wybór na europosła, powiedział w czwartek, że skandalem jest brak wsparcia nowego rządu dla wpisania Bydgoszczy jako węzła transeuropejskiej sieci transportowej TNT-T. Zaznaczył… Czytaj dalej »
Orędzie prezydenta Dudy: Idźmy na wybory! Zmieniajmy Europę w interesie naszej Ojczyzny
2024-06-06, 20:26- W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, ponownie wybierzemy polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. O tym, że to niezwykle ważne wybory, przekonujemy się każdego dnia - mówił w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. Niżej tekst… Czytaj dalej »
Jaka powinna być Europa? Ostatnia debata wyborcza w Polskim Radiu PiK [wideo]
2024-06-06, 13:05W ostatniej debacie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozmawialiśmy o tym, jaka powinna być Europa. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego: konferencje polityków w Bydgoszczy i Toruniu
2024-06-06, 08:40Już w niedzielę (9 czerwca) wybory do Parlamentu Europejskiego. Co mówią kandydaci? Oto relacje z konferencji prasowych, które odbywały się w środę w Bydgoszczy i w Toruniu. Czytaj dalej »
Prezydent Torunia namawia mieszkańców: Idźmy w niedzielę na eurowybory!
2024-06-06, 06:50- To ważny dzień i ważne wybory, nie traktujmy ich jak coś abstrakcyjnego - mówi prezydent Torunia. Paweł Gulewski apeluje, by iść w niedzielę do urn. Czytaj dalej »
Nie będzie bratobójczej walki o Senat we Włocławku. „Pakt senacki" już zdecydował
2024-06-05, 12:01Wspólnym kandydatem Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi będzie kandydat wywodzący się z Lewicy. Zgodnie z tym ustaleniem ani Koalicja Obywatelska, ani Trzecia Droga nie zarejestrowały swoich komitetów wyborczych. Czytaj dalej »
Błaszczak o obowiązkowej służbie wojskowej: Przez politykę PO może być konieczna
2024-06-04, 20:12- Na razie nie ma konieczności przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, ale polityka Platformy Obywatelskiej może to zmienić - prognozował we Włocławku były minister obrony narodowej i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości… Czytaj dalej »