Politolog z UMK o finale kampanii: To będzie walka do ostatniej minuty
- Szalę zwycięstwa na stronę prezydenta Andrzeja Dudy może przechylić wizyta w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z Donaldem Trumpem - tak o finiszu kampanii wyborczej mówił w Rozmowie Dnia dr Patryk Tomaszewski. Zdaniem politologa z UMK, pozostali kandydaci mogą próbować jednak pokazać, że Andrzej Duda ucieka od bezpośrednich spotkań z wyborcami i to też może być skuteczną strategią.
Jak pokazuje ostatni sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski, wygrywa prezydent Andrzej Duda z 41-procentowym poparciem, drugi jest Rafał Trzaskowski z wynikiem 27,1 proc., a trzeci Szymon Hołownia. - Właściwie ten sondaż nie różniłby się wiele od poprzednich, ale mamy po raz pierwszy przełamanie i wzrost dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Jest niewielki, ale jednak. Z czego wynika? - pyta Katarzyna Prętkowska.
- Mamy trochę zmianę narracji w programie pana prezydenta - więcej spraw obyczajowych, być może jest to odciągnięcie fragmentu elektoratu potencjalnie związanego z kandydatem panem Bosakiem. Może mieć na to wpływ także sprawa Stanów Zjednoczonych - sporo się mówi w mediach o wyjeździe pana prezydenta do USA. Polacy generalnie lubią Stany Zjednoczone, popieramy je, oczekujemy, że będą naszym wsparciem na arenie międzynarodowej, szczególnie w sprawach bezpieczeństwa. To też może się przełożyć na ten minimalny - trzeba podkreślić - wzrost notowań pana prezydenta - odpowiada dr Patryk Tomaszewski.
Jak dodaje, wygląda na to, że spór dotyczący środowiska LGBT nie zaszkodził prezydentowi, a mógł pomóc. - Cała kampania została ustawiona w ten sposób, że oczekiwano wyraźnych deklaracji od innych kandydatów - co sądzą chociażby o małżeństwach tej samej płci. Jest duża grupa wyborców tradycyjnych w Polsce, o poglądach konserwatywnych, związanych z religią katolicką. Być może niektórzy z nich - to jest niewielki odsetek - wahali się, na kogo zagłosują, ale w tej chwili stwierdzili, że jednak - ze względu na brak jasnych deklaracji od niektórych kandydatów - przesuną swój głos na pana Dudę - mówi politolog.
Cała Rozmowa Dnia w Polskim Radiu PiK - wideo, dźwięk
Zobacz także
Po wyborach zmiany w składach rad i władzach gmin w regionie. Kto kogo zastąpi?
2023-10-18, 11:16Wśród nowo wybranych posłów i senatorów są dotychczasowi samorządowcy, a to oznacza, że ktoś będzie musiał ich zastąpić. Czytaj dalej »
Redaktor Stankowski: Politycy się dogadają, pytanie - co na to ich wyborcy? [Rozmowa dnia]
2023-10-18, 09:42Adrian Stankowski, redaktor naczelny Gazety Polskiej Codziennie, mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK o szansach na utworzenie rządu przez ugrupowania centrolewicowe, które łącznie uzyskały w przyszłym Sejmie większość… Czytaj dalej »
Paweł Szrot: Wygląda na to, że desygnowanie premiera przez prezydenta chwilę potrwa [wideo]
2023-10-17, 14:25- Widzę różne scenariusze, nawet te najbardziej nieprawdopodobne. W polityce niczego nie można wykluczać - powiedział we wtorek prezydencki minister Paweł Szrot. Czytaj dalej »
Iwona Karolewska zdobyła ponad 8,5 tys. głosów. „Ubrałam trampki i wzięłam się do pracy”
2023-10-17, 11:48Powiat świecki po raz pierwszy w historii będzie miał swojego posła. Została nim Iwona Karolewska ze Świecia - samorządowiec i społecznik. - Jeszcze do mnie nie dociera, że zostałam posłanką - mówi. Czytaj dalej »
Wynik ogólnokrajowego referendum nie jest wiążący. Za niska frekwencja
2023-10-17, 10:26Frekwencja w referendum ogólnokrajowym 2023 r. wyniosła 40,91 proc. - podano we wtorek na stronie PKW. Oznacza to, że wynik referendum nie jest wiążący. Czytaj dalej »
Zbigniew Sosnowski: Trzeba zbudować kolejny most przez Wisłę i zaporę w Siarzewie [Rozmowa dnia]
2023-10-17, 09:50Wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi, odpowiadał w „Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK m.in. na pytanie, jakie są jego zdaniem kluczowe inwestycje, na które czeka nasz region. Czytaj dalej »
PiS – 35,38 procent, KO – 30,70 procent; Trzecia Droga – 14,40 procent. Dane ze 100 procent obwodów
2023-10-17, 09:16Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych, w wyborach do Sejmu, PiS uzyskało 35,38 procent poparcia, KO - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent - wynika z danych PKW. Czytaj dalej »
Kto zdobył mandat poselski, a kto go stracił? Wyniki wyborów w Kujawsko-Pomorskiem
2023-10-17, 09:15PKW przedstawiła już dane ze 100 procent komisji. Wiadomo już, kto z naszego regionu dostał się do Sejmu i kto mandatu nie zdobył. Czytaj dalej »
„Już ponad 30 godzin jesteśmy w pracy!”. Członkowie komisji wyborczych są wyczerpani
2023-10-16, 14:01Potrójne głosowanie - do Sejmu, Senatu i w referendum - a do tego rekordowa frekwencja. Wszystko to sprawia, że przy wyborach jest wciąż ogrom pracy. Bydgoska Delegatura Krajowego Biura Wyborczego wskazuje, że występuje sporo błędów… Czytaj dalej »
Politolog: Różnica między PiS a KO będzie się spłaszczać z kolejnymi danymi PKW (wideo)
2023-10-16, 11:47- Różnica między PiS a KO będzie się spłaszczać. Wyniesie od 5 do maksymalnie 7-8 proc. - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW. Czytaj dalej »