Politolog z UMK o finale kampanii: To będzie walka do ostatniej minuty
- Szalę zwycięstwa na stronę prezydenta Andrzeja Dudy może przechylić wizyta w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z Donaldem Trumpem - tak o finiszu kampanii wyborczej mówił w Rozmowie Dnia dr Patryk Tomaszewski. Zdaniem politologa z UMK, pozostali kandydaci mogą próbować jednak pokazać, że Andrzej Duda ucieka od bezpośrednich spotkań z wyborcami i to też może być skuteczną strategią.
Jak pokazuje ostatni sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski, wygrywa prezydent Andrzej Duda z 41-procentowym poparciem, drugi jest Rafał Trzaskowski z wynikiem 27,1 proc., a trzeci Szymon Hołownia. - Właściwie ten sondaż nie różniłby się wiele od poprzednich, ale mamy po raz pierwszy przełamanie i wzrost dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Jest niewielki, ale jednak. Z czego wynika? - pyta Katarzyna Prętkowska.
- Mamy trochę zmianę narracji w programie pana prezydenta - więcej spraw obyczajowych, być może jest to odciągnięcie fragmentu elektoratu potencjalnie związanego z kandydatem panem Bosakiem. Może mieć na to wpływ także sprawa Stanów Zjednoczonych - sporo się mówi w mediach o wyjeździe pana prezydenta do USA. Polacy generalnie lubią Stany Zjednoczone, popieramy je, oczekujemy, że będą naszym wsparciem na arenie międzynarodowej, szczególnie w sprawach bezpieczeństwa. To też może się przełożyć na ten minimalny - trzeba podkreślić - wzrost notowań pana prezydenta - odpowiada dr Patryk Tomaszewski.
Jak dodaje, wygląda na to, że spór dotyczący środowiska LGBT nie zaszkodził prezydentowi, a mógł pomóc. - Cała kampania została ustawiona w ten sposób, że oczekiwano wyraźnych deklaracji od innych kandydatów - co sądzą chociażby o małżeństwach tej samej płci. Jest duża grupa wyborców tradycyjnych w Polsce, o poglądach konserwatywnych, związanych z religią katolicką. Być może niektórzy z nich - to jest niewielki odsetek - wahali się, na kogo zagłosują, ale w tej chwili stwierdzili, że jednak - ze względu na brak jasnych deklaracji od niektórych kandydatów - przesuną swój głos na pana Dudę - mówi politolog.
Cała Rozmowa Dnia w Polskim Radiu PiK - wideo, dźwięk
Zobacz także
Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Torunia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia]
2024-03-27, 17:36W czwartek (28 marca) odbyła się w debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Torunia. Czytaj dalej »
Darmowy autobus w dniu wyborów i dyskusja o nazwie ronda. O czym debatowali bydgoscy radni?
2024-03-27, 17:18Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy pojadą na wybory samorządowe autobusami miejskimi i tramwajami, będą mogli 7 kwietnia podróżować za darmo - tak zdecydowali radni na sesji Rady Miasta. Czytaj dalej »
Debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia!]
2024-03-27, 13:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia. Czytaj dalej »
UKW w Bydgoszczy zaprosiło kandydatów na prezydenta miasta. Debata na uczelni
2024-03-27, 07:00O przyszłości Bydgoszczy debatowali na UKW kandydaci na urząd prezydenta miasta: Maja Adamczyk z Europejskiej Lewicy, ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski z Koalicji Obywatelskiej, Joanna Czerska-Thomas… Czytaj dalej »
Bartosz Kownacki o degradacji Inowrocławia. „Trzy spalarnie to antyreklama"
2024-03-26, 23:22Kandydat na prezydenta Inowrocławia poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki wyraził swój sprzeciw wobec budowy spalarni na terenie Inowrocławia. Czytaj dalej »
Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
2024-03-26, 20:00Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy - uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojew… Czytaj dalej »
Serduszka „faryzeuszka" i „kawiorowa Lewica". We Włocławku o podwyżce VAT-u na żywność
2024-03-26, 19:00Burzliwie rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej Włocławka. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał rozszerzyć porządek obrad o apel do premiera, by ten odstąpił od podwyżki VAT-u na żywność - ze stawki zerowej na pięć procent… Czytaj dalej »
Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza w Polskim Radiu PiK [słuchaj i oglądaj!]
2024-03-26, 12:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy zakończyła się debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »
Politycy PiS: Powrót do 5-procentowego VAT-u na żywność oznacza wzrost inflacji
2024-03-26, 11:44Do kupowania produktów bezpośrednio od rolników - zachęcała w Toruniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Gembicka. Czytaj dalej »
Co z naborem do przedszkola na włocławskim Zazamczu? Działacze PiS zabrali głos
2024-03-25, 20:06Włocławscy działacze Prawa i Sprawiedliwości zajęli się problemami miejskiej oświaty. Na konferencji prasowej przy przedszkolu „Ekoludki” na Zazamczu lider PiS-u we Włocławku i kandydat na radnego Jarosław Chmielewski mówił… Czytaj dalej »