Politolog z UMK o finale kampanii: To będzie walka do ostatniej minuty
- Szalę zwycięstwa na stronę prezydenta Andrzeja Dudy może przechylić wizyta w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z Donaldem Trumpem - tak o finiszu kampanii wyborczej mówił w Rozmowie Dnia dr Patryk Tomaszewski. Zdaniem politologa z UMK, pozostali kandydaci mogą próbować jednak pokazać, że Andrzej Duda ucieka od bezpośrednich spotkań z wyborcami i to też może być skuteczną strategią.
Jak pokazuje ostatni sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski, wygrywa prezydent Andrzej Duda z 41-procentowym poparciem, drugi jest Rafał Trzaskowski z wynikiem 27,1 proc., a trzeci Szymon Hołownia. - Właściwie ten sondaż nie różniłby się wiele od poprzednich, ale mamy po raz pierwszy przełamanie i wzrost dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Jest niewielki, ale jednak. Z czego wynika? - pyta Katarzyna Prętkowska.
- Mamy trochę zmianę narracji w programie pana prezydenta - więcej spraw obyczajowych, być może jest to odciągnięcie fragmentu elektoratu potencjalnie związanego z kandydatem panem Bosakiem. Może mieć na to wpływ także sprawa Stanów Zjednoczonych - sporo się mówi w mediach o wyjeździe pana prezydenta do USA. Polacy generalnie lubią Stany Zjednoczone, popieramy je, oczekujemy, że będą naszym wsparciem na arenie międzynarodowej, szczególnie w sprawach bezpieczeństwa. To też może się przełożyć na ten minimalny - trzeba podkreślić - wzrost notowań pana prezydenta - odpowiada dr Patryk Tomaszewski.
Jak dodaje, wygląda na to, że spór dotyczący środowiska LGBT nie zaszkodził prezydentowi, a mógł pomóc. - Cała kampania została ustawiona w ten sposób, że oczekiwano wyraźnych deklaracji od innych kandydatów - co sądzą chociażby o małżeństwach tej samej płci. Jest duża grupa wyborców tradycyjnych w Polsce, o poglądach konserwatywnych, związanych z religią katolicką. Być może niektórzy z nich - to jest niewielki odsetek - wahali się, na kogo zagłosują, ale w tej chwili stwierdzili, że jednak - ze względu na brak jasnych deklaracji od niektórych kandydatów - przesuną swój głos na pana Dudę - mówi politolog.
Cała Rozmowa Dnia w Polskim Radiu PiK - wideo, dźwięk
Zobacz także
Sprawa komisji wyborczej w Wieńcu wróci na wokandę? Prokurator nie zgadza się z łagodnym wyrokiem
2026-07-14, 21:38Wszystko przemawia za tym, że do sądu wróci głośna sprawa komisji wyborczej z podwłocławskiego Wieńca. Czytaj dalej »
O urząd powalczy trzech kandydatów. Wybory w gminie Raciążek po śmierci wójta
2026-07-03, 15:20Nieco ponad trzy tygodnie pozostały do wcześniejszych wyborów wójta gminy Raciążek w powiecie aleksandrowskim. Powodem jest śmierć poprzedniego włodarza - Piotra Zabłockiego. Czytaj dalej »
Mieszkańcy wybiorą nowego wójta gminy Lniano. Jest data przedterminowych wyborów
2026-06-25, 16:49Znamy datę przedterminowych wyborów wójta gminy Lniano w powiecie świeckim. Mieszkańcy do urn pójdą 23 sierpnia. Czytaj dalej »
Jest wyrok w sprawie członków Obwodowej Komisji Wyborczej numer 4 w Wieńcu pod Włocławkiem
2026-06-18, 12:49Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej numer 4 w Wieńcu i jego zastępczyni zostali uznani za winnych. Akt oskarżenia zarzucał im umyślne niedopełnienie obowiązków w trakcie sporządzania protokołu głosowania w drugiej turze… Czytaj dalej »
Mieszkańcy gminy Raciążek wybiorą nowego wójta. 26 lipca pójdą do urn
2026-06-17, 10:0626 lipca odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Raciążek w powiecie aleksandrowskim - poinformowało Rządowe Centrum Legislacji. Przypomnijmy, dotychczasowy włodarz Piotr Zabłocki zmarł w kwietniu w wieku 60 lat. Czytaj dalej »
Pod Włocławkiem źle policzyli głosy podczas zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Zakończył się proces członków komisji
2026-06-11, 18:18Przed Sądem Rejonowym we Włocławku zakończył się proces członków Obwodowej Komisji Wyborczej numer cztery w Wieńcu pod Włocławkiem. Akt oskarżenia zarzuca im umyślne niedopełnienie obowiązków w trakcie sporządzania protokołu… Czytaj dalej »
37 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Dr Arkadiusz Kierys: Prędzej czy później rządzący oddaliby władzę [Rozmowa Dnia]
2026-06-05, 08:48To już 37 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się w czerwcu 1989 roku. Zdaniem gościa „Rozmowy Dnia” dra Arkadiusza Kierysa, historyka z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, ówczesna… Czytaj dalej »
Kwiaty pod tablicą i lekcja historii dla młodzieży. Toruń uczcił działaczy „Solidarności”
2026-06-03, 20:52W Toruniu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci działaczy „Solidarności”. 4 czerwca przypada 37. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Czytaj dalej »
Zmiana w samorządowym fotelu. Wójt złożył rezygnację w czasie swojej pierwszej kadencji
2026-05-23, 11:00Będą przedterminowe wybory wójta gminy Lniano w powiecie świeckim - dowiedział się reporter Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Viktor Orban traci władzę. Wynik wyborów na Węgrzech komentuje prof. Miklós Mitrovits [„Rozmowa Dnia"]
2026-04-13, 09:00Co zdecydowało o takim, a nie innym rozstrzygnięciu w wyborach parlamentarnych na Węgrzech? Mówił o tym w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK dr hab. Miklós Mitrovits z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy… Czytaj dalej »