To już ostatnie chwile na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego!
Wyborcy mają jeszcze tylko kilka dni, by w nadchodzących wyborach prezydenckich zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Aby móc skorzystać z tego wariantu oddania głosu, trzeba dopełnić na czas niezbędnych formalności.
Głosowanie korespondencyjne to alternatywa dla tradycyjnego wrzucenia głosu do urny. Chęć głosowania w ten sposób należy zgłosić najpóźniej do 16 czerwca.
- Formularz jest bardzo prosty. (...) Najważniejsze, by zawierał adres, na który ma być wysłany pakiet lub oświadczenie, że pakiet będzie odebrany osobiście w urzędzie gminy. (...) W przypadku osób niepełnosprawnych można poprosić, o ile jest taka potrzeba, o dostarczenia formularzy do drzwi lokalu lub konieczność skorzystania z nakładek Braile'a - mówi Jacek Mularz, sekretarz miasta Toruń.
W weekend, w trzech miejscach: w miejskich punktach informacyjnych w galeriach handlowych Plaza i Copernicus (godz. 9-21) oraz w siedzibie urzędu przy ul. Batorego (godz. 9-17) można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.
W Toruniu do tej pory chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 80 osób. Termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa we wtorek 16 czerwca. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.
Więcej w materiale Katarzyny Prętkowskiej.
Warto wiedzieć:
W przypadku głosowania na terenie Polski należy informację tę przekazać komisarzowi wyborczemu, udając się do urzędu gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców.
Można to też zrobić za pośrednictwem internetu.
1. Wchodzimy na stronę GOV.pl, gdzie w zakładce "dla obywatela" wybieramy kategorię "meldunek i wybory". Tam klikamy w link "zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego" - usługa online. Logujemy się do niej za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu.
2. Po zalogowaniu się musimy potwierdzić poprawność swoich danych, takich jak: nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, datę urodzenia, imię ojca oraz dane do kontaktu z urzędem (e-mail lub telefon).
3. W następnym kroku musimy wskazać adres, na który zostanie wysłany pakiet wyborczy. W formularzu pojawia się nasz aktualny adres zameldowania. Jeśli chcemy dostać pakiet na inny adres (np. po dopisaniu się do rejestru wyborców w innym miejscu), należy zmienić dane.
4. Kolejny etap to wybór urzędu, do którego wysyłamy swoje zgłoszenie, a w którym to znajdujemy się w spisie lub rejestrze wyborców.
5. Na koniec sprawdzamy swoje dane i wysyłamy zgłoszenie, podpisując je podpisem zaufanym.
źr. businessinsider.com.pl
Zobacz także
Schreiber: Musimy odpowiedzieć na największy problem komunikacji miejskiej – brak kierowców [Rozmowa dnia]
2024-02-12, 09:45Łukasz Schreiber, kandydat na prezydenta Bydgoszczy, który był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK, odpowiedział m. in. na zarzut sformułowany po jego niedzielnej (11 lutego) konwencji. Platforma Obywatelska zarzuciła mu… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-02-12, 06:00Gościem „Rozmowy dnia' będzie Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o trwającej kampanii wyborczej. Michał Jędryka: Jak sam Pan mówi, jest Pan na razie jedynym kandydatem, który… Czytaj dalej »
Schreiber zapowiada darmową komunikację. I ogłasza hasło kampanii: „Naprzód Bydgoszcz"
2024-02-11, 15:37- Musimy się porównywać do miast tej samej wielkości, czyli Lublina, Szczecina i Katowic — mówił w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwosci na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach. Tę gminę dobrze zna
2024-02-10, 15:55Wojewoda kujawsko-pomorski w latach 2015-2023 Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach na burmistrza Kruszwicy. Polityk związany od lat z Prawem i Sprawiedliwością w kwietniowych wyborach samorządowych wystartuje z własnego ko… Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok: Przede wszystkim mamy działać, a nie dokonywać wojenek [Rozmowa dnia]
2024-02-08, 09:55Bezpłatna komunikacja miejska - tego pomysłu bronił Arkadiusz Fajok, niezależny kandydat na prezydenta Inowrocławia, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia
2024-02-07, 21:07Paweł Gulewski, do niedawna zastępca prezydenta Michała Zaleskiego, będzie startował z ramienia KO w wyborach na prezydenta Torunia - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Decyzję zatwierdził toruński zarząd Platformy Obywatelskie… Czytaj dalej »
We Włocławku nie będzie wspólnej listy KO i Lewicy. „Do tanga trzeba dwojga”
2024-02-07, 18:57W Bydgoszczy Lewica i Koalicja Obywatelska rozmawiają o wspólnej liście w wyborach samorządowych, natomiast we Włocławku, gdzie miastem rządzi właśnie taka koalicja, o wspólnej liście nie ma mowy. Przeciwnie, miedzy obydwoma ugrupowaniami… Czytaj dalej »
Edukacja, kultura, sport we Włocławku. Działacze KO podsumowują kadencję
2024-02-07, 17:10Modernizacja biblioteki, budowa Skarbca Fajansu, wskrzeszenie szkolnego związku sportowego, remonty szkół i doposażanie pracowni - to włocławscy radni i działacze Koalicji Obywatelskiej wymieniają jako swoje sukcesy. Na konferencjach… Czytaj dalej »
Jan Szopiński: Bydgoska Lewica na jednej liście wyborczej z Platformą Obywatelską
2024-02-07, 09:55W Bydgoszczy Lewica prawdopodobnie pójdzie do wyborów samorządowych w koalicji z Platformą Obywatelską. Potwierdził to w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński — polityk tej formacji. Czytaj dalej »
Ewa Koman i Arkadiusz Fajok rozpoczęli w Inowrocławiu kampanię prezydencką
2024-02-06, 20:20- Trzeba wznowić działalność osiedlowych klubów - powiedział na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Kampanię wyborczą rozpoczęło także Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia i kandydatka… Czytaj dalej »