To już ostatnie chwile na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego!
Wyborcy mają jeszcze tylko kilka dni, by w nadchodzących wyborach prezydenckich zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Aby móc skorzystać z tego wariantu oddania głosu, trzeba dopełnić na czas niezbędnych formalności.
Głosowanie korespondencyjne to alternatywa dla tradycyjnego wrzucenia głosu do urny. Chęć głosowania w ten sposób należy zgłosić najpóźniej do 16 czerwca.
- Formularz jest bardzo prosty. (...) Najważniejsze, by zawierał adres, na który ma być wysłany pakiet lub oświadczenie, że pakiet będzie odebrany osobiście w urzędzie gminy. (...) W przypadku osób niepełnosprawnych można poprosić, o ile jest taka potrzeba, o dostarczenia formularzy do drzwi lokalu lub konieczność skorzystania z nakładek Braile'a - mówi Jacek Mularz, sekretarz miasta Toruń.
W weekend, w trzech miejscach: w miejskich punktach informacyjnych w galeriach handlowych Plaza i Copernicus (godz. 9-21) oraz w siedzibie urzędu przy ul. Batorego (godz. 9-17) można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.
W Toruniu do tej pory chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 80 osób. Termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa we wtorek 16 czerwca. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.
Więcej w materiale Katarzyny Prętkowskiej.
Warto wiedzieć:
W przypadku głosowania na terenie Polski należy informację tę przekazać komisarzowi wyborczemu, udając się do urzędu gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców.
Można to też zrobić za pośrednictwem internetu.
1. Wchodzimy na stronę GOV.pl, gdzie w zakładce "dla obywatela" wybieramy kategorię "meldunek i wybory". Tam klikamy w link "zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego" - usługa online. Logujemy się do niej za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu.
2. Po zalogowaniu się musimy potwierdzić poprawność swoich danych, takich jak: nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, datę urodzenia, imię ojca oraz dane do kontaktu z urzędem (e-mail lub telefon).
3. W następnym kroku musimy wskazać adres, na który zostanie wysłany pakiet wyborczy. W formularzu pojawia się nasz aktualny adres zameldowania. Jeśli chcemy dostać pakiet na inny adres (np. po dopisaniu się do rejestru wyborców w innym miejscu), należy zmienić dane.
4. Kolejny etap to wybór urzędu, do którego wysyłamy swoje zgłoszenie, a w którym to znajdujemy się w spisie lub rejestrze wyborców.
5. Na koniec sprawdzamy swoje dane i wysyłamy zgłoszenie, podpisując je podpisem zaufanym.
źr. businessinsider.com.pl
Zobacz także
Wciąż nie ma oficjalnych wyników niedzielnych wyborów samorządowych w Kujawsko-Pomorskiem
2014-11-18, 15:31Wadliwe funkcjonowanie systemu informatycznego, z którym od zakończenia niedzielnych wyborów samorządowych boryka się Państwowa Komisja Wyborcza, przedłużyło pracę członków obwodowych komisji wyborczych - także w Kujawsko-Pom… Czytaj dalej »
Poseł PiS Tomasz Latos zapowiada wniosek o ponowne liczenie głosów w Bydgoszczy
2014-11-17, 20:44Około 230 głosów to - jak ustaliło Polskie Radio PiK - różnica między Konstantym Dombrowiczem a Markiem Gralikiem - kandydatami na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Komisja Wyborcza we Włocławku zawiesza liczenie głosów
2014-11-17, 19:24We Włocławku Miejska Komisja Wyborcza zawiesiła do wtorku liczenie głosów, ale zdążyła ustalić większą część składu Rady Miasta nowej kadencji. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy Bruski w drugiej turze
2014-11-17, 19:14Kilkanaście godzin po wyborach, w Bydgoszczy wciąż nie wiadomo, kto obok Rafała Bruskiego z PO powalczy o najważniejszy fotel w ratuszu. Czytaj dalej »
PiS w Bydgoszczy podsumowuje kampanię wyborczą
2014-11-17, 17:31Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy podsumowali pierwszą turę wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Kłopoty z systemem informatycznym wykorzystywanym podczas wyborów samorządowych
2014-11-17, 15:43Problemy z systemem informatycznym polegały na tym że, w tabelach generowanych przez ten system pojawiały się nieścisłości i braki danych. Choć głosy w komisjach były już policzone, nie można było przesłać ich dalej. Czytaj dalej »
Zaskoczenie wyborcze we Włocławku
2014-11-17, 15:09We Włocławku - rewolucja. Wiele przemawia za tym, że lewica utraci władzę w mieście. Czytaj dalej »
W Grudziądzu wygrywa Robert Malinowski
2014-11-17, 11:27Robert Malinowski zwycięzcą wyborów prezydenckich w Grudziądzu. W Chełmnie, obecnemu burmistrzowi Mariuszowi Kędzierskiemu zabrakło kilku procent, aby zwyciężyć w I turze - wynika z danych nieoficjalnych. Czytaj dalej »
Nieoficjalnie: radni PiS w Bydgoszczy i sejmiku wg Kosmy Złotowskiego
2014-11-17, 08:3312 radnych z PiS znajdzie się w nowej bydgoskiej radzie miasta - podał na portalu społecznościowym eurodeputowany PiS Kosma Złotowski. Czytaj dalej »
Nieoficjalnie: Bruski i Dombrowicz w drugiej turze w Bydgoszczy. A może Bruski i Gralik?
2014-11-17, 08:06Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej po zatwierdzeniu 81,95 proc… Czytaj dalej »