Europoseł Karski: Mechanizm „ulica i zagranica” przed wyborami to standard [wywiad]
- Przed wyborami zawsze uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica” - uważa europoseł Karol Karski, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eurodeputowany określił w ten sposób wczorajszą debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.
Magdalena Ogórek: Co to jest komisja LIBE, którą rozwija się jako komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych parlamentu europejskiego. Pytam, bo ta komisja bardzo by chciała, by Unia Europejska zajęła się stanem demokracji i praworządności w Polsce.
- To jest jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która w tej chwili opracowuje - z własnej inicjatywy - raport dotyczący stanu przestrzegania prawa w Polsce. To jest dość ciekawe zjawisko – komisja zajmująca się działalnością, nie posuwającą niczego do przodu. Raport, który w tej chwili jest przygotowywany jest zebraniem wszystkiego, co do tej pory powiedziano przeciwko Polsce. Te informacje pochodzą od opozycji, przodują tu posłowie Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym komisji jest Juan Fernando Lopez Aquilar – hiszpański polityk. Niedawno – tuż przed pandemią – widzieliśmy taki film, na którym spotykał się z europosłami Platformy Obywatelskiej i przekonywał ich: „no przecież zrobiłem już wszystko, co chcieliście ode mnie; co jeszcze mogę dla was zrobić?”. Mamy taki raport, takie zebranie wszystkiego – wszystkich bluzgów przeciwko Polsce, które zostały do tej pory sformułowane.
A to jest data przypadkowa? Czy ma związek z tym, że zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce?
- To jakaś taka nowa, świecka tradycja, ale jednocześnie jałowa tradycja, że kiedy mamy w Polsce do czynienia z wyborami – jakimikolwiek – parlamentarnymi, samorządowymi, teraz prezydenckimi - to uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica”. Widzimy małe grupy próbujące demonstrować w kraju. Kiedy próbuje się doprowadzić do stanu zgodności z prawem, to podnosi się wielki krzyk. W tym samym czasie - we Francji na przykład – ogromne demonstracje są rozpędzane i to w sposób brutalny, nie budzi to żadnych wątpliwości.
Drugi element to zagranica – próba destabilizowania sytuacji w Polsce za pomocą różnych instrumentów zewnętrznych. W historii nic nie dzieje się po raz pierwszy. Teraz mamy już zaawansowaną cywilizację, ale jeśli popatrzymy na historię Polski – na XVIII wiek - to widzimy próby odwoływania się do obcych dworów, ingerencje, elekcje królewskie – nic nowego. Jednocześnie musimy zdać sobie sprawę, że to próby dosyć jałowe. (…)
Czy kryje się za tym jakaś podstawa prawna, czy to „bicie piany”?
- Ogólna wola robienia rozróby, zamieszania. Zgodnie z regulaminem PE można przygotować raport na dowolny temat, natomiast nie ma on żadnego charakteru legislacyjnego, nikogo nie wiąże, nie jest jakimś etapem niezbędnych w jakiejkolwiek procedurze. (...)
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Lewica apeluje o realizację projektu renty wdowiej. Chce poparcia od wojewody
2023-07-21, 10:34- Renta wdowia, którą proponuje Lewica, powinna wejść w życie jak najszybciej, tymczasem rząd zwleka z uchwaleniem zmian korzystnych dla wdów i wdowców - mówili w Bydgoszczy działacze Lewicy. Zapowiedzieli, że złożą wniosek do… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski „jedynką” na liście Konfederacji. „Chcę, żeby podatki były niskie i proste”
2023-07-20, 20:01Konfederacja przygotowała już całą listę wyborczą - 24 kandydatów na posłów i 2 na senatorów w naszym regionie. W czwartek (19 lipca) w Bydgoszczy zaprezentowało się trzech kandydatów do parlamentu. Czytaj dalej »
Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
2023-07-10, 09:53Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą… Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz w Jabłonowie: Chcemy prawdziwej zmiany, bo „dobra zmiana” nie dała rady
2023-07-09, 16:52- Głos oddany na Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050) - to jest gwarancja odsunięcia PiS od władzy - powiedział w Jabłonowie Pomorskim prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców zapewniał, że… Czytaj dalej »
„Sześć gwarancji lepszej Polski”. Polska 2050 przedstawia postulaty w Toruniu
2023-07-06, 14:11Wzrost nakładów na edukację czy rodzinny PIT - to niektóre propozycje Polski 2050 Szymona Hołowni. - Chcemy Polski gospodarnej - podkreślił toruński działacz ugrupowania Marcin Skonieczka. Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne i referendum jednego dnia? Premier potwierdza, że są takie plany
2023-07-03, 15:31- Mogę potwierdzić, że planujemy wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji migrantów w tym samym czasie, także po to, by koszty były niższe; przeprowadzenie ich osobno to dodatkowe koszty - powiedział w poniedziałek premier… Czytaj dalej »
Zjednoczona Prawica w regionie: z miłości do Polski walczymy o trzecią kadencję
2023-06-26, 19:09- Idziemy wygrać trzecią kadencję, bo ta trzecia kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy jest niezwykle Polsce potrzebna - mówiła poseł Joanna Borowiak. W poniedziałek (26 czerwca) w różnych miejscowościach regionu odbyły się briefingi… Czytaj dalej »
Program Konfederacji: „proste i niskie podatki”, „mieszkania tańsze o 30 proc.”, „rozbicie monopolu NFZ”
2023-06-24, 17:11„Proste i niskie podatki”, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, „skuteczna polityka unijna”, „mieszkania tańsze o 30 proc.” oraz „rozbicie monopolu NFZ” - to niektóre z propozycji programowych Konfederacji, które w sobotę… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia rozmawiał z mieszkańcami Torunia. „Nikt nie będzie wierzył w obietnice”
2023-06-23, 06:48Szymon Hołownia odbył wizytę w Toruniu. Lider Polski 2050 przyjechał na spotkanie z sympatykami. Odniósł się do bieżących wydarzeń w kraju. m.in. powrotu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Mówił też o przedwyborczych obietnicach… Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski: Gdyby wygrała Platforma, to ktoś musi jej pilnować [Rozmowa dnia]
2023-06-21, 09:41- Lewica będzie w parlamencie, bo Lewica jest potrzebna - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, gdyby to Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach, Lewica… Czytaj dalej »