Europoseł Karski: Mechanizm „ulica i zagranica” przed wyborami to standard [wywiad]
- Przed wyborami zawsze uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica” - uważa europoseł Karol Karski, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eurodeputowany określił w ten sposób wczorajszą debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.
Magdalena Ogórek: Co to jest komisja LIBE, którą rozwija się jako komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych parlamentu europejskiego. Pytam, bo ta komisja bardzo by chciała, by Unia Europejska zajęła się stanem demokracji i praworządności w Polsce.
- To jest jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która w tej chwili opracowuje - z własnej inicjatywy - raport dotyczący stanu przestrzegania prawa w Polsce. To jest dość ciekawe zjawisko – komisja zajmująca się działalnością, nie posuwającą niczego do przodu. Raport, który w tej chwili jest przygotowywany jest zebraniem wszystkiego, co do tej pory powiedziano przeciwko Polsce. Te informacje pochodzą od opozycji, przodują tu posłowie Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym komisji jest Juan Fernando Lopez Aquilar – hiszpański polityk. Niedawno – tuż przed pandemią – widzieliśmy taki film, na którym spotykał się z europosłami Platformy Obywatelskiej i przekonywał ich: „no przecież zrobiłem już wszystko, co chcieliście ode mnie; co jeszcze mogę dla was zrobić?”. Mamy taki raport, takie zebranie wszystkiego – wszystkich bluzgów przeciwko Polsce, które zostały do tej pory sformułowane.
A to jest data przypadkowa? Czy ma związek z tym, że zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce?
- To jakaś taka nowa, świecka tradycja, ale jednocześnie jałowa tradycja, że kiedy mamy w Polsce do czynienia z wyborami – jakimikolwiek – parlamentarnymi, samorządowymi, teraz prezydenckimi - to uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica”. Widzimy małe grupy próbujące demonstrować w kraju. Kiedy próbuje się doprowadzić do stanu zgodności z prawem, to podnosi się wielki krzyk. W tym samym czasie - we Francji na przykład – ogromne demonstracje są rozpędzane i to w sposób brutalny, nie budzi to żadnych wątpliwości.
Drugi element to zagranica – próba destabilizowania sytuacji w Polsce za pomocą różnych instrumentów zewnętrznych. W historii nic nie dzieje się po raz pierwszy. Teraz mamy już zaawansowaną cywilizację, ale jeśli popatrzymy na historię Polski – na XVIII wiek - to widzimy próby odwoływania się do obcych dworów, ingerencje, elekcje królewskie – nic nowego. Jednocześnie musimy zdać sobie sprawę, że to próby dosyć jałowe. (…)
Czy kryje się za tym jakaś podstawa prawna, czy to „bicie piany”?
- Ogólna wola robienia rozróby, zamieszania. Zgodnie z regulaminem PE można przygotować raport na dowolny temat, natomiast nie ma on żadnego charakteru legislacyjnego, nikogo nie wiąże, nie jest jakimś etapem niezbędnych w jakiejkolwiek procedurze. (...)
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Wybory w powiecie świeckim
2014-11-16, 11:03Punktualnie o godz. 7.00 otwarta została jedna z najmniejszych komisji wyborczych w Krąplewicach, w powiecie świeckim. Czytaj dalej »
Mieszkańcy Bydgoszczy głosują
2014-11-16, 10:25Punktualnie o godz. 7.00 pracę rozpoczęły cztery obwodowe komisje wyborcze w Zespole Szkół Chemicznych na bydgoskich Kapuściskach. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy pojawiły się fałszywe plakaty rzekomo należące do kandydata PiS
2014-11-14, 20:18Na bydgoskich ulicach pojawiły się sfałszowane plakaty i banery wyborcze, do złudzenia przypominające oryginalne kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Krystiana Frelichowskiego. Czytaj dalej »
Rzekoma afera wyborcza w Kowalu
2014-11-14, 16:54Burmistrz Kowala nakazał służbom komunalnym usunięcie plakatów wyborczych swojego konkurenta w wyborach samorządowych i zrobił to zgodnie z prawem. Czytaj dalej »
Grochówka na zakończenie kampanii wyborczej
2014-11-14, 16:22Warto postawić na najlepszego - mówiła w Bydgoszczy Teresa Piotrowska zachęcając do głosowania na Rafała Bruskiego. Czytaj dalej »
Ostatni dzień kampanii wyborczej i ostatnia szansa, by przekonać do siebie wyborców
2014-11-14, 15:30W ostatnim dniu kampanii przed niedzielnymi wyborami samorządowymi sztaby wyborcze poszczególnych partii zorganizowały podsumowujące konferencje prasowe. Czytaj dalej »
Bydgoski SLD kończy kampanię w nastroju piknikowym
2014-11-14, 14:43Gorąca grochówka, wata cukrowa i atrakcje dla dzieci - tak SLD kończy kampanię w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Dombrowicz: jesteśmy gotowi do pracy na rzecz mieszkańców miasta
2014-11-14, 14:17Kandydat na prezydenta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz zadeklarował podczas podsumowania kampanii samorządowej, że 'drużyna' 62 kandydatów do Rady Miasta startujących z ramienia KWW Porozumienie Dombrowicza gotowa jest do 'pracy dla… Czytaj dalej »
SLD we Włocławku zawiadamia prokuraturę ws. zapowiedzi Chmielewskiego
2014-11-14, 13:51Działacze Sojusz Lewicy Demokratycznej we Włocławku zawiadomili prokuraturę o rzekomym przestępstwie, którego miał się dopuścić kandydat na prezydenta miasta, Jarosław Chmielewski z Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Bydgoski PiS krytycznie o Kontrakcie Województwa
2014-11-14, 12:08Bydgoscy kandydaci PiS w wyborach samorządowych krytykują Kontrakt Terytorialny Województwa Kujawsko-Pomorskiego chcą jego korekty. Zorganizowali konferencję prasową w biurze poselskim Tomasza Latosa. Czytaj dalej »