Dwoje kandydatów do fotela prorektora ds. Collegium Medicum UMK
Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz prof. Zbigniew Włodarczyk - dziekan Wydziału Lekarskiego kandydują na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum UMK. Wybory odbędą się w poniedziałek 27 kwietnia.
Kandydata na prorektora ds. Collegium Medicum wskażą elektorzy, którzy głosować będą drogą elektroniczną. Następnie jego nazwisko przedstawią rektorowi UMK. Sytuacja epidemiczna uniemożliwiła ubiegającym się o stanowisko prorektora na wyborcze spotkania, skierowali więc do społeczności akademickiej swoje listy.
Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska napisała, że stawia na integrację oraz wspólne działanie wydziałów Farmaceutycznego, Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Widzi konieczność powołania zespołów interdyscyplinarnych, realizujących projekty badawcze, a ich członkami obok specjalistów z uczelni medycznej i UMK mają być także naukowcy z bydgoskiego UKW i UTP. Pisze też o współpracy z bydgoskimi szpitalami uniwersyteckimi. Jako priorytet wskazuje stworzenie Centrum Konferencyjno-Dydaktycznego, które jej zdaniem powinno powstać przy ul. Skłodowskiej-Curie.
Prof. Zbigniew Włodarczyk to zwolennik pozostania Collegium Medicum w strukturach UMK. "Jako lekarz klinicysta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem doskonale wiem, że nauki medyczne nie powinny mieć granic dzielnicy lub miasta, a jej rozwój i doskonalenie nie może wynikać z być może szczerych, ale partykularnych interesów środowisk lokalnych lub partyjnych. Współczesna medycyna nie będzie się rozwijać bez współpracy, bazującej na silnych ośrodkach uniwersyteckich" - napisał w swoim wystąpieniu wyborczym. Jego zdaniem trzy wydziały uczelni medycznej powinny ściślej ze sobą współpracować. A programy badawcze łączące wydziały powinny uzyskiwać szczególne wsparcie finansowe. Zadeklarował też, że w razie wyboru jest gotów zrezygnować z kierowania jednostką kliniczną Wydziału Lekarskiego, i w pełni zaangażować się w pracę na rzecz całego Collegium Medicum.
Obecnie funkcję prorektora ds. Collegium Medicum pełni prof. Jacek Manitius. 12 marca wybrano nowego rektora UMK. Został nim prof. Andrzej Sokala.
Zobacz także
Debaty prezydenckie straciły „pazur". Szansą na promocję mógłby być... viral! [ „Rozmowa Dnia" - posłuchaj!]
2025-04-16, 09:04W kampanii prezydenckiej odbyły się już trzy telewizyjne debaty. W żadnej kandydaci nie stawili się w komplecie. Jaką rolę współcześnie odgrywają takie spotkania? O to m.in. w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, Maciej Wilkowski… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen w Kujawsko-Pomorskiem: Prąd jest drogi przez szaloną politykę klimatyczną
2025-04-15, 20:51- Nikt nie płaci za prąd tyle, ile Polacy; w całej Europie prąd jest drogi przez „szaloną politykę klimatyczną' - ocenił na wiecu wyborczym w Radziejowie kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Przekonywał też, że… Czytaj dalej »
Karol Nawrocki chce podniesienia progu podatkowego. Politycy PiS: To inwestycja w Polaków
2025-04-15, 15:04Politycy PiS zaprezentowali w Toruniu „Plan dla Polski” Karola Nawrockiego. Kandydat na prezydenta zapowiada między innymi powrót do zerowej stawki VAT na żywność, podniesienie progu podatkowego i obniżenie cen energii. Czytaj dalej »
Paweł Szefernaker: Będziemy badali, kto zapłacił za piątkową debatę w trzech telewizjach
2025-04-14, 11:12Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie badać, ile kosztowała produkcja piątkowej debaty w Końskich i kto za nią zapłacił. Poseł ocenił, że „ludzie Rafała Trzaskowskiego”… Czytaj dalej »
Pierwsze debaty prezydenckie. W Końskich spotkała się tylko część kandydatów
2025-04-12, 08:53Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Nie zabrakło słów krytyki za formułę spotkania, a główni konkurenci… Czytaj dalej »
PKW zarejestrowała dwunastego kandydata na prezydenta. Pochodzi z Włocławka
2025-04-10, 11:41Przedstawiciel partii Ruch Dobrobytu i Pokoju - Maciej Maciak z Włocławka - to 12. kandydat w wyborach na prezydenta Polski. Jednocześnie PKW nie zgodziła się na rejestrację dwóch innych polityków. Czytaj dalej »
Trzaskowskiemu rośnie poparcie, Mentzen depcze Nawrockiemu po piętach
2025-04-08, 12:56Gdyby wybory prezydenckie obywały się w najbliższą niedzielę, w I turze kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 38,3 proc., o 5,1 pkt proc. więcej niż pod koniec marca, a popierany przez PiS Karol Nawrocki 20,1 proc. - wynika z sondażu… Czytaj dalej »
Kampania prezydencka. Sławomir Mentzen w Chełmnie: W telewizji mówią o mnie same bzdury
2025-04-08, 00:33Polacy zasługują na niskie i proste podatki; emerytury powinny być zwolnione z podatków - przekonywał na wiecu wyborczym w Chełmnie kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Czytaj dalej »
Magdalena Biejat w Inowrocławiu: Obniżenie składki dla przedsiębiorców jest szkodliwe
2025-04-04, 20:00Kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta RP Magdalena Biejat spotkała się dziś z mieszkańcami Inowrocławia. Skrytykowała przyjęcie przez sejm ustawy o obniżaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jej zdaniem skorzystają na tym… Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: koniec zgłoszeń. O urząd chce ubiegać się 17 osób [lista]
2025-04-04, 17:41W piątek o godzinie 16:00 minął czas na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi. Według piątkowych danych ze strony PKW, zgłosiło się 17 kandydatów. Czytaj dalej »