Na 1652 komisje wyborcze w regionie, udało się utworzyć jedynie 959. Co to oznacza?
W Kujawsko-Pomorskiem nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji w majowych wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny powstać do 20 kwietnia.
Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy Adam Dyla poinformował, że na 826 komisji w okręgu, udało się powołać 456.
- Obwodowa Komisja Wyborcza to jest taki organ wyborczy, który wykonuje zadania w zakresie przygotowania, przeprowadzenia głosowania oraz ustalenia jego wyników. Jeżeli w danym obwodzie takiego organu nie będzie, przeprowadzenie głosowania w tym okręgu nie będzie możliwe.
- W okręgu toruńskim brak chętnych spowodował, że nie udało się utworzyć ponad 90 komisji - mówi Sławomir Michalak, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu. - Na 458 komisji obwodowych, komisarze wyborczy w Toruniu powołali 365 komisji.
W okręgu włocławskim na 368 komisji powstało zaledwie 138.
- Tylko w dwóch komisjach we Włocławku mamy maksymalny skład dziewięcioosobowy, w pozostałych są składy pięcioosobowe, w siedmiu obwodach mamy zero zgłoszeń - mówi Jacek Kraszewski, z włocławskiej delegatury KBW.
Na 1652 komisje w regionie udało się utworzyć jedynie 959. Może się jednak okazać, że niedługo po powołaniu obwodowych komisji wyborczych, trzeba będzie je rozwiązać. Taką możliwość przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego. Z dniem wejścia w życie ustawy zostaną rozwiązane obwodowe komisje wyborcze, a w ich miejsce, w każdej gminie utworzone zostaną gminne obwodowe komisje wyborcze właściwe dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy.
Warto wiedzieć:
Wybory prezydenckie zostały zarządzone na 10 maja. W związku z trwającą pandemią koronawirusa, opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. 6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. W myśl nowych przepisów termin wyborów mógłby być przesunięty o tydzień.
Ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego trafiła do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział już, że na rozpatrzenie tej ustawy Senat wykorzysta przysługujące mu na to 30 dni. Oznacza to, że o tym, jak będziemy głosować w wyborach prezydenckich, będziemy wiedzieli dopiero na kilka dni przed wyborami.
Zobacz także
Jarosław Chmielewski zakończył przygotowania do II tury wyborów
2018-11-02, 16:174 listopada, w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. Od północy z 2 na 3 listopada rozpoczyna się cisza wyborcza. Swoją kampanię zakończył Jarosław Chmielewski, kandydat na prezydenta Włocławka i szef miejskich struktur… Czytaj dalej »
Marek Maciak: Wojtkowski mniejszym złem dla Włocławka
2018-11-01, 08:00Marek Maciak, były już kandydat na prezydenta Włoclawka, w drugiej turze wyborów popiera dotychczasowego prezydenta miasta i kandydata na to stanowisko Marka Wojtkowskiego. Czytaj dalej »
Radni i prezydent Torunia odebrali zaświadczenia o wyborze
2018-10-30, 20:46Zaświadczenia o wyborze na radnego i prezydenta wręczył w Toruniu przewodniczący miejskiej komisji wyborczej. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska i SLD będą rządzić wspólnie we Włocławku
2018-10-30, 19:49We Włocławku wszystko jasne. Nową Radą Miasta będzie rządzić większościowa koalicja utworzona przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Koalicję Obywatelską. Czytaj dalej »
Premier Morawiecki w regionie: zwiedza fabrykę, wspiera kandydatów PiS
2018-10-30, 17:47- Potrzebujemy w Polsce takich firm jak Hydro-Vacuum SA w Grudziądzu - innowacyjnych, konkurencyjnych i z polskim kapitałem - mówił premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek odwiedził tę fabrykę. Z Grudziądza pojechał do Ciechocinka… Czytaj dalej »
Wojtkowski - Chmielewski. Debata przed II turą wyborów prezydenta Włocławka
2018-10-30, 06:00Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski zmierzyli się w organizowanej przez Polskie Radio PiK debacie przed II turą wyborów prezydenta Włocławka. Pojedynek kandydatów odbyl się w sali Kujawskiej Szkoły Wyższej przy pl. Wolności… Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski zaapelował do włocławian o poparcie w II turze wyborów prezydenta miasta
2018-10-29, 20:00Walczący o reelekcję prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zorganizował konwencję wyborczą przed drugą turą głosowania. Czytaj dalej »
Łukasz Kowarowski pobił rekord w historii wolnych wyborów w Grudziądzu
2018-10-24, 11:51To Rekordowe poparcie mieszkańców Grudziądza dla przedstawiciela lewicy. 1834 głosy - tyle uzyskał Łukasz Kowarowski, szef grudziądzkich struktur SLD walcząc o mandat miejskiego radnego. Czytaj dalej »
Sejmik województwa: Koalicja Obywatelska bez zmian, spore zdobycze PiS
2018-10-23, 20:44W wyniku wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego PiS zwiększył o 4 liczbę radnych - pomimo zmniejszenia ich ogólnej liczby z 33 do 30. Tak samo liczebny, jak w poprzedniej kadencji klub będzie miała Koalicja Obywatelska… Czytaj dalej »
Nowa koalicja w grudziądzkiej radzie miasta
2018-10-23, 18:00Koalicja Obywatelska i Sojusz Obywatelski Grudziądz będą tworzyć nową koalicję w nowej radzie miasta. W opozycji pozostanie Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »