Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta
Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę przyjęto na wniosek prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego.
"Rada Miasta Włocławek wnioskuje o wstrzymanie praktycznie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów powszechnych wyznaczonych na dzień 10 maja 2020 r. i przełożenie terminu wyborów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz procedur rejestracyjnych z nimi związanych" - głosi stanowisko Rady Miasta Włocławka. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 15:7. Za głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a przeciwny był klub radnych PiS.
Wniosek o przyjęcie uchwały w tej sprawie na sesji rady przedstawił prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. - Sytuacja jest nadzwyczajna. Dziwię się władzom publicznym, że nie korzystają z konstytucyjnych możliwości wprowadzenia jednego ze stanów wyjątkowych. Wydarzenia, które w ostatnich dwóch - trzech tygodniach odnotowujemy w Polsce skłaniają do tego, że władze publiczne powinny taki stan wprowadzić. Mam świadomość, że ze względów organizacyjnych, społecznych, zdrowotnych, a przede wszystkim etycznych nie powinniśmy przeprowadzać wyborów, które są wyznaczone na 10 maja 2020 r. - powiedział prezydent miasta.
Wojtkowski podkreślił, że wybory to nie tylko święto demokracji, ale również wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. - Przedkładam tę uchwałę, bo myślę, że potrzebna jest solidarna odpowiedzialność. Ja absolutnie tej odpowiedzialności się nie boję, bo mam świadomość konsekwencji, jakie mogę ponieść. Informuję, że jako organ wykonawczy samorządu terytorialnego, tych wyborów nie przygotuję. Mówię to z pełną odpowiedzialnością za słowa i za konsekwencje. Czy wprowadzą komisarza do miasta, czy oskarżą mnie o niedopełnienie obowiązków, nie dbam o to. Historia kiedyś nas z tych działań rozliczy. Wychodzę z założenia, że zdrowie, a przede wszystkim życie ludzkie jest wartością nadrzędną - podkreślił.
Wojtkowski zaznaczył, że nie będzie szermował tymi wartościami, a nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa pracownikom, urzędu, osobom pracującym w komisjach i mieszkańcom, którzy będą chcieli przyjść zagłosować. - Nie uczynię tego, żeby spełnić zadość czyimś ambicjom, czyimś aspiracjom. I to nie jest kwestia polityki, to są kwestie fundamentalne. Informuję jeszcze raz, że te wybory we Włocławku nie odbędą, a przynajmniej zorganizowane przez prezydenta miasta Włocławek - mówi Wojtkowski.
Przewodniczący klubu radnych PiS Janusz Dębczyński ocenił, że zachowanie prezydenta to czysta polityka. - Pan prezydent ma prawo do swojej oceny sytuacji i do podejmowania w tym zakresie decyzji, brania za nie również odpowiedzialności. Myślę, że wystarczyłoby, żeby prezydent poinformował wysoką radę i mieszkańców jakie stanowisko ma w tej sprawie, przekazał stanowisko odpowiednim władzom. I myślę, że wzmocnienie tego stanowiskiem radnych jest niepotrzebne - powiedział Dębczyński.
Zobacz także
Łukasz Kowarowski: stopień bezrobocia jest powiązany ze środkami z Unii Europejskiej
2023-08-30, 07:45Kandydat Nowej Lewicy do Sejmu, Łukasz Kowarowski z Grudziadza odpowiada na akcję Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Tusk znaczy bezrobocie”. Według obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej w Grudziądzu, bezrobocie w dużej mierze… Czytaj dalej »
Praca podczas wyborów? Można zgłaszać się do obwodowych komisji wyborczych
2023-08-29, 21:07Trwa nabór do obwodowych komisji wyborczych. To ich członkowie będą czuwać nad sprawnym i zgodnym z prawem przeprowadzeniem październikowych wyborów parlamentarnych oraz referendum. Za pracę w komisji można zarobić od 600 do 800… Czytaj dalej »
Prof. Mieczysław Ryba: Tusk chce zminimalizować szanse Trzeciej Drogi i Lewicy [Rozmowa Dnia]
2023-08-28, 09:27- Donald Tusk ma w tej kampanii także inne cele, niż tylko wygranie wyborów - mówił gość dzisiejszej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, politolog, prof. Mieczysław Ryba. Czytaj dalej »
Akcja PiS „Tusk równa się bezrobocie”. W lipnowskim w 2011 roku sięgnęło 31 procent
2023-08-25, 13:47- Donald Tusk był premierem polskiej biedy i polskiego bezrobocia - mówiła w Lipnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Działacze ugrupowania przypomnieli tam, ile wynosiło bezrobocie w regionie w czasie rządów Platformy… Czytaj dalej »
Nauczyciele, społecznicy i pracownicy samorządowi na liście Lewicy w okręgu bydgoskim
2023-08-25, 08:11Nowa Lewica zaprezentowała kandydatów z okręgu bydgoskiego w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Liderami na liście będą: Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński i Karolina Kozłowska. Czytaj dalej »
Wyborcze listy partii Polska 2050 w Bydgoszczy i Toruniu. Toruńską „dwójką” jest wójt Płużnicy
2023-08-24, 19:49Polska 2050 Szymona Hołowni zaprezentowała swoich kandydatów do Sejmu w Bydgoszczy i Toruniu. Na listach Trzeciej Drogi w okręgu wyborczym nr 5 (Toruń) wystartuje 13 przedstawicieli tej partii, a w okręgu nr 4 (Bydgoszcz) - 12. Czytaj dalej »
Lewica chce „wziąć odpowiedzialność za Polskę”. Prezentacja kandydatów w Toruniu
2023-08-23, 20:01Robert Biedroń apelował do oddawania głosów na Lewicę, by - jak mówił - odsunąć PiS od władzy i nie dopuścić do władzy Konfederacji. Na toruńskiej Starówce zaprezentowano kandydatów komitetu wyborczego Nowa Lewica do Sejmu… Czytaj dalej »
Hołownia i Kosiniak-Kamysz zaprezentowali kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu
2023-08-22, 16:57Lider Polski 2050 Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili we wtorek w Warszawie kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu. - Wierzę, że Trzecia Droga zmieni naszą politykę, że po 15 października stworzymy najlepszy… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski [Konfederacja]: Listy Platformy zaczynają przypominać wielki odkurzacz
2023-08-21, 16:20Marcin Sypniewski z Konfederacji krytykuje przyjęcie przez Donalda Tuska na listę wyborczą Koalicji Obywatelskiej, lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. Na konferencji prasowej w Bydgoszczy polityk Konfederacji nazwał ten sojusz … Czytaj dalej »
Prezentacja kandydatów KO z Torunia. Chcą zacząć realizować własne pomysły
2023-08-21, 15:18Koalicja Obywatelska rozpoczęła w Toruniu zbiórkę podpisów pod listami wyborczymi do Sejmu i Senatu. Była to też okazja do prezentacji kandydatów. Czytaj dalej »