Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta
Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę przyjęto na wniosek prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego.
"Rada Miasta Włocławek wnioskuje o wstrzymanie praktycznie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów powszechnych wyznaczonych na dzień 10 maja 2020 r. i przełożenie terminu wyborów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz procedur rejestracyjnych z nimi związanych" - głosi stanowisko Rady Miasta Włocławka. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 15:7. Za głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a przeciwny był klub radnych PiS.
Wniosek o przyjęcie uchwały w tej sprawie na sesji rady przedstawił prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. - Sytuacja jest nadzwyczajna. Dziwię się władzom publicznym, że nie korzystają z konstytucyjnych możliwości wprowadzenia jednego ze stanów wyjątkowych. Wydarzenia, które w ostatnich dwóch - trzech tygodniach odnotowujemy w Polsce skłaniają do tego, że władze publiczne powinny taki stan wprowadzić. Mam świadomość, że ze względów organizacyjnych, społecznych, zdrowotnych, a przede wszystkim etycznych nie powinniśmy przeprowadzać wyborów, które są wyznaczone na 10 maja 2020 r. - powiedział prezydent miasta.
Wojtkowski podkreślił, że wybory to nie tylko święto demokracji, ale również wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. - Przedkładam tę uchwałę, bo myślę, że potrzebna jest solidarna odpowiedzialność. Ja absolutnie tej odpowiedzialności się nie boję, bo mam świadomość konsekwencji, jakie mogę ponieść. Informuję, że jako organ wykonawczy samorządu terytorialnego, tych wyborów nie przygotuję. Mówię to z pełną odpowiedzialnością za słowa i za konsekwencje. Czy wprowadzą komisarza do miasta, czy oskarżą mnie o niedopełnienie obowiązków, nie dbam o to. Historia kiedyś nas z tych działań rozliczy. Wychodzę z założenia, że zdrowie, a przede wszystkim życie ludzkie jest wartością nadrzędną - podkreślił.
Wojtkowski zaznaczył, że nie będzie szermował tymi wartościami, a nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa pracownikom, urzędu, osobom pracującym w komisjach i mieszkańcom, którzy będą chcieli przyjść zagłosować. - Nie uczynię tego, żeby spełnić zadość czyimś ambicjom, czyimś aspiracjom. I to nie jest kwestia polityki, to są kwestie fundamentalne. Informuję jeszcze raz, że te wybory we Włocławku nie odbędą, a przynajmniej zorganizowane przez prezydenta miasta Włocławek - mówi Wojtkowski.
Przewodniczący klubu radnych PiS Janusz Dębczyński ocenił, że zachowanie prezydenta to czysta polityka. - Pan prezydent ma prawo do swojej oceny sytuacji i do podejmowania w tym zakresie decyzji, brania za nie również odpowiedzialności. Myślę, że wystarczyłoby, żeby prezydent poinformował wysoką radę i mieszkańców jakie stanowisko ma w tej sprawie, przekazał stanowisko odpowiednim władzom. I myślę, że wzmocnienie tego stanowiskiem radnych jest niepotrzebne - powiedział Dębczyński.
Zobacz także
PiS zwycięzcą wśród amerykańskiej Polonii w wyborach do Sejmu. W Senacie kandydat opozycji
2023-10-16, 09:06W nocy z niedzieli na poniedziałek w komisjach wyborczych w USA zakończono liczenie głosów w polskich wyborach parlamentarnych i w referendum. Wśród amerykańskiej Polonii wygrał PiS zdobywając 40 procent głosów, jednak ze znacznie… Czytaj dalej »
PKW: Dane z 95,65 proc. obwodów: PiS - 36,03 proc.; KO - 30,12 proc., Trzecia Droga - 14,44 proc. [godz. 22:00]
2023-10-16, 08:28PKW publikuje kolejne cząstki wyników wyborów parlamentarnych i referendalnych. Czytaj dalej »
PKW podaje dane z wyborów do senatu: Tomasz Lenz (KO) zdobył 66,63 procent poparcia
2023-10-16, 08:18Z danych z 48,11 procent komisji obwodowych w senackim okręgu wyborczym nr 11 w woj. kujawsko-pomorskim wynika, że Tomasz Lenz (KO) zdobywa 66,63 procent poparcia, a Maria Mazurkiewicz (PiS) 33,37 procent - podała na swojej stronie PKW. Czytaj dalej »
PiS ma 39,81 procent głosów, KO 27,55 procent. To dane PKW z godziny 6:00
2023-10-16, 06:31W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 39,81 procent głosów; KO - 27,55 procent; Trzecia Droga - 12,97 procent; Lewica - 8,53 procent; Konfederacja - 7,17 procent - wynika z danych z 5,17 procent obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie… Czytaj dalej »
Radość w sztabie Trzeciej Drogi w Bydgoszczy: „Wierzymy, że będziemy współrządzić Polską”
2023-10-15, 23:50W bydgoskim sztabie wyborczym Trzeciej Drogi Polski 2050 po ogłoszeniu wstępnych wyników zapanowała euforia. Czytaj dalej »
Konfederacja w Toruniu: Wygrała walka Platformy z PiS-em i to nie jest korzystne dla Polski
2023-10-15, 23:25- Liczyliśmy na dwucyfrowy wynik - skomentował opublikowane sondaże Jakub Dziadosz, czwórka Konfederacji w okręgu toruńsko włocławskim. Czytaj dalej »
We włocławskim sztabie KO nie było wybuchów radości. „To będą trudne dwa tygodnie”
2023-10-15, 23:14Koalicja Obywatelska swój włocławski wieczór wyborczy zorganizowała w siedzibie Platformy Obywatelskiej przy ul. Bojańczyka. Czytaj dalej »
PiS w Toruniu: Wynik potwierdza, że Polacy wybierają PiS i Zjednoczoną Prawicę
2023-10-15, 23:05- Nie przywiązuję się do wyniku, bo przy tej frekwencji może się okazać, że są zupełnie inne. Na pewno zwyciężyliśmy i z tego się cieszymy - komentuje w Toruniu Maria Mazurkiewicz, kandydatka PiS do Senatu. Czytaj dalej »
Posłanka Joanna Borowiak: Jestem przekonana, że przypadnie nam tworzenie rządu
2023-10-15, 22:24- Nie było dotychczas takiej sytuacji, żeby jakaś partia trzeci raz wygrała wybory. Prawo i Sprawiedliwość to zrobiło - mówi posłanka PiS z Włocławka Joanna Borowiak. Czytaj dalej »
Bydgoski sztab Konfederacji: Rekordowa frekwencja zaskoczyła, czekamy na oficjalne wyniki
2023-10-15, 22:08- Na pewno wprowadzamy do Sejmu drużynę ideowych ludzi, którzy będą walczyć o realizację naszego programu. Pytanie, ilu ich będzie i jak to się wszystko rozłoży - komentuje Marcin Sypniewski, lider bydgoskiej listy Konfederacji. Czytaj dalej »