Już po wyborach. Czas posprzątać wyborcze plakaty i bannery
Zgodnie z Kodeksem wyborczym w ciągu 30 dni od dnia głosowania z przestrzeni publicznej powinny zniknąć wszelkie wyborcze materiały, zwłaszcza plakaty i banery. Odpowiedzialne są za to poszczególne komitety wyborcze. A obserwuje to i analizuje w Bydgoszczy także Straż Miejska.
- Komitety wyborcze przystąpiły do eliminowania z przestrzeni publicznej wszelkiego rodzaju plakatów wyborczych. Po 13 listopada ten obowiązek będzie już wymagalny. Jeżeli pełnomocnicy się z tego nie wywiążą, to prezent może zarządzić takie zwany wykonanie zastępcze i obciążyć kosztami ich usunięcia poszczególne komitety wyborcze - wyjaśnia Jarosław Wolski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
- Oprócz tego wpłynęło do nas kilkanaście sygnałów od mieszkańców, że plakaty wyborcze pojawiły się w miejscach, gdzie ich nie powinno być. Chodziło przystanki autobusowe, słupy oświetleniowe. Bez zgody właściciela plakatów nie powinno się tam umieszczać. Prowadzimy weryfikację, ponieważ te sygnały wskazywały na to, że właściciele nie wydawali na to zgody, były to też tereny miejskie. Będziemy we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich ustalali czy jakiekolwiek zgody zostały wydane na umieszczanie plakatów w przestrzeni publicznej, na infrastrukturze gminnej - dodaje Jarosław Wolski.
Wprawdzie Straż Miejska nie ingeruje w materiały powieszone na obiektach prywatnych, ale zwraca uwagę na ewentualne zagrożenie bezpieczeństwa lub zanieczyszczenie chodników.
Zobacz także
„Od nas zależy, co będzie się działo w gminie”. Mieszkańcy o głosowaniu w wyborach [sondy z regionu]
2024-04-07, 14:21Głosować warto nie tylko w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w samorządowych - przekonują mieszkańcy Pomorza i Kujaw. Czytaj dalej »
Wyborcze liczby w województwie. Od czego zależy liczba samorządowców, ilu ich wybieramy?
2024-04-07, 11:46Trwa głosowanie w wyborach samorządowe. Na Pomorzu i Kujawach wybierzemy ponad 2,5 tys. radnych oraz 144 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Czytaj dalej »
„Wieczór Wyborczy" w Polskim Radiu PiK. W studiu politolodzy, w sztabach nasi reporterzy
2024-04-06, 22:01Zapraszamy na „Wieczór wyborczy' w Polskim Radiu PiK - w niedzielę (7 kwietnia) w godz. 21.00-22.00. Czytaj dalej »
Gdzie i jak głosować? Ważny dowód tożsamości i poprawnie skreślona kratka to podstawa
2024-04-06, 15:49W niedzielę 7 kwietnia odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także radnych: gminy, powiatu i województwa. W województwie kujawsko-pomorskim o głosy mieszkańców walczy ponad 10 tys… Czytaj dalej »
Inowrocławska Trzecia Droga przypomniała swoje postulaty dla ludzi młodych
2024-04-05, 21:33Najmłodsi kandydaci Trzeciej Drogi do Rady Miejskiej i Powiatu przedstawili problemy, z jakimi ich zdaniem zmaga się inowrocławska młodzież. Czytaj dalej »
Aktywni dla Torunia: Zebraliśmy społeczników, którzy chcą zmieniać to miasto
2024-04-05, 21:14- Kampania była krótka, ale bardzo intensywna. Staraliśmy się dotrzeć do mieszkańców - mówi kandydat Aktywnych dla Torunia na prezydenta miasta. Bartosz Szymanski zachęca też, by w niedzielę pójść na wybory. - To jest moment… Czytaj dalej »
Sikorski poparł w Toruniu Pawła Gulewskiego. „Mamy rząd, który nie walczy z samorządem”
2024-04-05, 21:04Szef MSZ Radosław Sikorski poparł Pawła Gulewskiego, kandydata Kolacji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Apelował o głosowanie na kandydatów, którzy „są dobrymi gospodarzami” i „będą dobrze współpracować z rządem… Czytaj dalej »
Kandydaci Lewicy do sejmiku o swoich postulatach: „nudne”, ale dające stabilność
2024-04-05, 20:44- Żyjemy w dość niespokojnych czasach, więc chcemy dać mieszkańcom regionu trochę stabilizacji - mówią kandydaci Lewicy z Bydgoszczy do sejmiku województwa. Postulują więc mieszkania na tani wynajem, wzmocnienie kolei oraz więcej… Czytaj dalej »
Rafał Bruski: Na miejskie inwestycje przeznaczyliśmy już miliardy złotych
2024-04-05, 20:34Rafał Bruski finalizuje kampanię, w której ponownie ubiega się o urząd włodarza Bydgoszczy. - To czas na to, by prezydent dokończył wiele projektów, które rozpoczął - mówił na konferencji szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej… Czytaj dalej »
Kandydaci PiS do sejmiku chcą rozwoju linii kolejowych w województwie
2024-04-05, 20:17Zwiększenie finansowania imprez kulturalnych w Bydgoszczy i okolicach, więcej połączeń kolejowych dla dojeżdżających do szkoły i pracy - to niektóre postulaty kandydatów PiS do sejmiku. Czytaj dalej »