Powyborcze roszady w samorządzie województwa. Poseł do zarządu, wicemarszałek na posła
Zbigniew Sosnowski jest najpewniejszym kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Taką informację potwierdził Polskiemu Radiu PiK Dariusz Kurzawa. Dotychczasowy wicemarszałek pożegnał się z zarządem województwa w związku ze zdobyciem mandatu poselskiego w okręgu bydgoskim.
- Zbigniew Sosnowski pełnił już wcześniej funkcję członka zarządu, był wiceministrem, wieloletnim parlamentarzystą. Ma także inne doświadczenie samorządowe. Poza tym uzyskał też świetny wynik w wyborach parlamentarnych, który co prawda mandatu mu nie dał, ale jednak podkreśla jego bardzo ważną rolę w tym rejonie - powiedział Dariusz Kurzawa.
W związku z porozumieniem wyborczym między PSL a Kukiz'15 Zbigniew Sosnowski zrezygnował na rzecz Pawła Szramki z pierwszego miejsca na wspólnej liście Koalicji Polskiej w okręgu toruńsko-włoclawskim. I to właśnie Szramka zdobył jedyny poselski mandat w tym okręgu dla Koalicji Polskiej. Zbigniew Sosnowski informuje, że decyzje ws. objęcia funkcji w zarządzie województwa zapadną w najbliższym czasie.
- W życiu niczego nie wykluczam, ale w tym momencie niczego nie mogę potwierdzić, bo to jeszcze nie ten moment. Zwołałem na poniedziałek prezydium zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego i na pewno będziemy dyskutować o tym w jakim kierunku pójdziemy w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział Zbigniew Sosnowski.
Marszałek województwa Piotr Całbecki jest gotowy poprzeć kandydaturę Zbigniewa Sosnowskiego.
- Jeśli Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosi taką kandydaturę, oczywiście ją zaakceptuję. Znam pana posła bardzo długo, jest to wyjątkowo pozytywna postać, znająca się na sprawach samorządu i wielu innych - powiedział Piotr Całbecki.
Radni województwa muszą wybrać także nowego przewodniczącego sejmiku. Dotychczasowy - Ryszard Bober z PSL - został senatorem z okręgu grudziądzkiego.
W miejsce Dariusza Kurzawy i Ryszarda Bobera nowymi radnymi PSL w sejmiku będą z kolei Paweł Zgórzyński oraz Marek Domżała. Najbliższa sesja samorządu województwa odbędzie się 12 listopada.
Zobacz także
Lewica rozlicza się z wyborcami. Politycy z Kujaw i Pomorza pokazali, ile zdziałali
2023-08-21, 14:45Aktywność na rzecz utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego, wnioski budżetowe dotyczące m.in. wsparcia dla samorządów, czy niedopuszczenie do fuzji bydgoskich szpitali szpitali - to według działaczy Lewicy główne sukcesy… Czytaj dalej »
Dr Patryk Tomaszewski: W Polsce proces wyborczy nie jest naruszany [Rozmowa Dnia]
2023-08-21, 09:30Politolog dr Patryk Tomaszewski, gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK podkreślał, że nie jest właściwe wskazywanie Polakom wyboru politycznej drogi przez polityków z innego kraju. Czytaj dalej »
Donald Tusk na wiecu we Włocławku: 15 października będzie dniem sądu
2023-08-18, 20:57- Pełnej prezentacji programu wyborczego poświęcimy cały dzień. Będzie to program nie tylko na 4 lata, ale też 100 konkretów na pierwszych 100 dni - mówił Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, we włocławskim amfiteatrze. W… Czytaj dalej »
Bydgoscy kandydaci KO do Sejmu zaprezentowani. Listę otwiera Paweł Olszewski
2023-08-18, 18:51Działacze Koalicji Obywatelskiej przedstawili bydgoskich kandydatów do Sejmu. Jedynką na liście jest poseł Paweł Olszewski; znaleźli się na niej także poseł Iwona Kozłowska, senator Krzysztof Brejza, psychiatra Włodzisław Giziński… Czytaj dalej »
Ostatnio niezrzeszony, wcześniej w Kukiz15 i KP-PSL. Paweł Szramka członkiem klubu KO
2023-08-18, 16:41Paweł Szramka jest nowym członkiem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. W ostatnim czasie był posłem niezrzeszonym. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość prezentuje swoje hasło na wybory. Na co postawili?
2023-08-18, 12:51- Hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości to „Bezpieczna Przyszłość Polaków' - poinformował w piątek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Czynimy wszystko, i to skutecznie, by to bezpieczeństwo stale rosło - powiedzi… Czytaj dalej »
Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października
2023-08-17, 18:00Zjednoczona Prawica, Kukiz '15 i Polskie Sprawy zagłosowały „za' i te głosy wystarczyły do wymaganej większości. Referendum odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego… Czytaj dalej »
Jest porozumienie liderów partii opozycyjnych w sprawie Paktu Senackiego
2023-08-17, 12:36Zakończyły się prace nad drugą edycją Paktu Senackiego. Najważniejsze jest to, że po długich przygotowaniach doszliśmy do porozumienia, kierując się przede wszystkim optymalizacją wyniku - powiedział w czwartek (17 sierpnia) senator… Czytaj dalej »
Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
2023-08-17, 12:09Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały… Czytaj dalej »
„Zdradził polską wieś": Michał Kołodziejczak z Agrounii startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2023-08-16, 11:50Michał Kołodziejczak z Agrounii i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystartują w wyborach parlamentarnych wspólnie z KO - poinformował w środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Rzecznik rządu dosadnie… Czytaj dalej »