- Unijne dotacje leżą odłogiem! - alarmują działacze PSL z regionu
Czy Polska utraci niewykorzystane fundusze unijne na rozwój rolnictwa? Tego obawiają się kujawsko-pomorscy działacze PSL. A zaczęło się od wykrycia zaległości w rozpatrywaniu wniosków o dopłaty rolnicze. Interweniował w tej sprawie minister rolnictwa i wsi, Krzysztof Ardanowski...
Nagranie ze wspomnianej interwencji ministra upublicznili dziennikarze. Słychać na nich, jak podczas niedawnej narady z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, minister wspomina w ostrych słowach o możliwości utraty unijnego dofinansowania z powodu opieszałości urzędników ARiMR.
Lokalni działacze PSL potwierdzają obawy ministra...
- Minister Ardanowski potwierdził to, o czym my już mówiliśmy, czyli że jest bardzo słabe wykorzystanie unijnych pieniędzy, że wnioski nie są obrabiane terminowo, że brak jest fachowców w tych agencjach rządowych, i tak kolokwialnie mówiąc, leży kwestia wykorzystania środków dla rolnictwa - mówi Dariusz Kurzawa, vicemarszałek województwa.
- Minister Ardanowski powiedział, że zagrożone jest w ogóle wydatkowanie środków unijnych przeznaczonych na rolnictwo. Chciałbym przypomnieć, że spadły również za czasów rządów PiS-u wydatki budżetowe na rolnictwo, wobec planowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe i PO, o blisko 17 miliardów złotych.
Z kolei Andrzej Gross wskazuje, że sprawozdań z działalności Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa wynika, że rolnictwo jest coraz gorzej finansowane.
- Ze sprawozdań z lat 2012, 13, 14 i 15 wynika, że Polska, spośród wszystkich krajów unijnych, była liderem wykorzystania środków w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sprawozdaniach z lat 2016, 17 i 18 nie doszukałem się takiej informacji. (...) Zaczyna narastać bardzo poważny kryzys. Zaległości w obrabianiu wniosków wynoszą nawet dwa lata. Występuje realne zagrożenie niewykorzystania środków publicznych i utraty środków unijnych. Nie można już zwalać winy na poprzedników, bo mijają 4 lata...Od przejęcia władzy przez PiS, rząd wymienił już czterech prezesów tak wysoce specjalistycznej instytucji...(...)
Więcej w materiale Andrzeja Krystka
Zobacz także
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA. Zdobył 277 głosów elektorskich
2024-11-06, 12:08Kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum. Kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris obecnie ma, według agencji Associated Press, 224 głosy elektorskie. Czytaj dalej »
Do Donalda Trumpa płyną gratulacje od szefa NATO i przywódców krajów, w tym Polski
2024-11-06, 10:20Mimo braku ostatecznych wyników wyborów prezydenckich gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył już szef NATO Mark Rutte, a także przywódcy części krajów, w tym prezydenci Polski, Ukrainy i Francji oraz premierzy Węgier, Wielkiej Brytanii… Czytaj dalej »
Donald Trump ogłosił, że wygrał wybory prezydenckie w USA. I rzeczywiście je wygrał [aktualizacja]
2024-11-06, 10:00Donald Trump, który wystąpił publicznie w środę jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wyborów prezydenckich w USA, powiedział, że chce podziękować narodowi za wybranie go na szefa państwa. Oznajmił, że Bóg nie bez… Czytaj dalej »
Amerykanie wybrali prezydenta! Co to oznacza dla Europy i Polski? O tym w „Rozmowie Dnia"
2024-11-06, 09:10Wiele wskazuje na to, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygra Donald Trump. Co zdecydowało o takim rozstrzygnięciu ? Mówił o tym gość Rozmowy Dnia polskiego Radia PiK - Szymon Ostrowski, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk… Czytaj dalej »
Wybory w USA: głosy z tych stanów dały przewagę Trumpowi. To dopiero cząstkowe wyniki
2024-11-06, 01:34Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Kentucky, Indianie i Karolinie Południowej, a Kamala Harris w Vermont - ogłosiła agencja AP w oparciu o pierwsze spływające wyniki. To informacja z godz. 1:21. Czytaj dalej »
Wybory w USA: priorytety zwolenników Harris - demokracja i aborcja, Trumpa - gospodarka i migranci
2024-11-06, 00:11Stan demokracji i gospodarka USA - to dwie najważniejsze kwestie dla Amerykanów oddających we wtorek głosy w wyborach - sugerują wstępne wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez stację NBC News. Czytaj dalej »
Ameryka wybiera 47. prezydenta. Sondaże pokazują, że kraj jest podzielony na pół
2024-11-05, 16:10Po bardzo intensywnej kampanii wyborczej przyszedł czas rozstrzygnięcia. 5 listopada Amerykanie wybiorą nowego prezydenta - lub prezydentkę - Stanów Zjednoczonych. Głosowanie prowadzone jest w 50 stanach i Dystrykcie Kolumbii. Czytaj dalej »
Eksperci: walka o fotel prezydenta USA może nie zakończyć się 5 listopada
2024-11-04, 08:29To mogą być najważniejsze amerykańskie wybory prezydenckie od kilkudziesięciu lat i pierwsze, w których nowe media będą miały tak silny udział i tak duży wpływ na wynik - uważają eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego. Wybory są… Czytaj dalej »
Inowrocławskie osiedla mają nowe zarządy i przewodniczących. Wybierali mieszkańcy [lista]
2024-11-03, 09:17W październiku, podczas Ogólnych Zebrań Mieszkańców, inowrocławianie wybierali nowe zarządy poszczególnych osiedli wraz z ich przewodniczącymi na kadencję 2024-2029. Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz: W ramach koalicji trzeba wyłonić jednego kandydata na prezydenta
2024-10-26, 17:21Prezes PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił w sobotę swoich partnerów z koalicji rządzącej - Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 i Lewicę do wspólnego wyłonienia kandydata na prezydenta. Jak stwierdził… Czytaj dalej »