- Unijne dotacje leżą odłogiem! - alarmują działacze PSL z regionu
Czy Polska utraci niewykorzystane fundusze unijne na rozwój rolnictwa? Tego obawiają się kujawsko-pomorscy działacze PSL. A zaczęło się od wykrycia zaległości w rozpatrywaniu wniosków o dopłaty rolnicze. Interweniował w tej sprawie minister rolnictwa i wsi, Krzysztof Ardanowski...
Nagranie ze wspomnianej interwencji ministra upublicznili dziennikarze. Słychać na nich, jak podczas niedawnej narady z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, minister wspomina w ostrych słowach o możliwości utraty unijnego dofinansowania z powodu opieszałości urzędników ARiMR.
Lokalni działacze PSL potwierdzają obawy ministra...
- Minister Ardanowski potwierdził to, o czym my już mówiliśmy, czyli że jest bardzo słabe wykorzystanie unijnych pieniędzy, że wnioski nie są obrabiane terminowo, że brak jest fachowców w tych agencjach rządowych, i tak kolokwialnie mówiąc, leży kwestia wykorzystania środków dla rolnictwa - mówi Dariusz Kurzawa, vicemarszałek województwa.
- Minister Ardanowski powiedział, że zagrożone jest w ogóle wydatkowanie środków unijnych przeznaczonych na rolnictwo. Chciałbym przypomnieć, że spadły również za czasów rządów PiS-u wydatki budżetowe na rolnictwo, wobec planowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe i PO, o blisko 17 miliardów złotych.
Z kolei Andrzej Gross wskazuje, że sprawozdań z działalności Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa wynika, że rolnictwo jest coraz gorzej finansowane.
- Ze sprawozdań z lat 2012, 13, 14 i 15 wynika, że Polska, spośród wszystkich krajów unijnych, była liderem wykorzystania środków w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sprawozdaniach z lat 2016, 17 i 18 nie doszukałem się takiej informacji. (...) Zaczyna narastać bardzo poważny kryzys. Zaległości w obrabianiu wniosków wynoszą nawet dwa lata. Występuje realne zagrożenie niewykorzystania środków publicznych i utraty środków unijnych. Nie można już zwalać winy na poprzedników, bo mijają 4 lata...Od przejęcia władzy przez PiS, rząd wymienił już czterech prezesów tak wysoce specjalistycznej instytucji...(...)
Więcej w materiale Andrzeja Krystka
Zobacz także
Niemiecki Bundestag wybrał w drugim podejściu kanclerza. To Friedrich Merz
2025-05-06, 16:59Niemiecki parlament wybrał we wtorek, w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów - poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen w Rypinie: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski
2025-05-03, 20:24Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, zapewnił podczas wiecu w Rypinie, że będzie dbał o polskie interesy, a nie o zagraniczne. Podkreślił, że do Europy napływają setki tysięcy imigrantów, którzy powodują radyklany… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Toruniu: Pod biało-czerwoną flagą zmieścimy się wszyscy
2025-04-29, 18:39Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przyjechał na spotkanie wyborcze w Toruniu z flagą Polski, którą jego kontrkandydat Karol Nawrocki zostawił w telewizyjnym studiu po debacie w Końskich. Czytaj dalej »
Pierwsza debata z udziałem wszystkich kandydatów. Padały kontrowersyjne wypowiedzi
2025-04-28, 23:18Prawo aborcyjne, polityka mieszkaniowa, migracja i obronność to niektóre z tematów debaty „Super Expressu', pierwszej z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. Dyskusje przyćmiły kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna i… Czytaj dalej »
Kolejna debata prezydencka. Tym razem kandydatów przepyta w Warszawie „Super Express"
2025-04-28, 17:39Wszystkich trzynastu kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich zapowiedziało udział w kolejnej debacie przedwyborczej, tym razem organizowanej w Warszawie przez „Super Express”. Rozpocznie się w poniedziałek, o godz… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski: Potrzebujemy prezydenta z woli narodu, który będzie łączył, a nie dzielił
2025-04-27, 21:04Polska potrzebuje prezydenta z woli narodu, takiego, który będzie łączył, nie dzielił - mówił na niedzielnym wiecu w Poznaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewniał, że jest „kandydatem obywatelskim”… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda: W wyborach prezydenckich zagłosuję na Karola Nawrockiego
2025-04-27, 15:46Prezydent Andrzej Duda podkreślił w niedzielę w Łodzi, że w nadchodzących wyborach zagłosuje na popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Zdaniem głowy państwa, legalność wyborów „jest… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda: Wybierzmy nowego prezydenta ze świadomością, że władza to służba
2025-04-25, 18:18Prezydent Andrzej Duda zaapelował w piątek w Gnieźnie, by „wyboru nowego prezydenta dokonywać ze świadomością, że władza to nie przywilej, tylko służba”. - Od tego, co uczynimy dziś, zależy powodzenie następnych pokoleń… Czytaj dalej »
Po schodach do głosowania? Jest decyzja w sprawie bydgoskiego protestu wyborczego
2025-04-22, 16:44Wybory do Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto w Bydgoszczy nie będą powtórzone. Tak zadecydowała Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa Publicznego przy bydgoskiej radzie Miasta, która na prośbę kilkudziesięciu mieszkańców… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg w Grudziądzu: Trzeba wprowadzić limit wpłat na kampanię wyborczą
2025-04-17, 20:22Adrian Zandberg - kandydat na prezydenta Polski, wieczorem spotkał się z mieszkańcami Grudziądza. Współzałożyciel partii Razem chce wprowadzić limity w finansowaniu kampanii politycznych. Czytaj dalej »