„Pakt dla Kobiet” to wyborcza propozycja pań z bydgoskiej lewicy
Kandydatki Lewicy w wyborach do Sejmu, podpisały w Bydgoszczy „Pakt dla Kobiet”. - Pakt zawiera postulaty, które gwarantują kobietom godne i bezpieczne życie - mówiła Izabela Nowak, „czwórka" na liście Lewicy w okręgu bydgoskim.
Dziesięciopunktowy dokument zakłada m. in. legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży, refundację in vitro oraz równość płac kobiet i mężczyzn.
- Polki potrzebują swoich przedstawicieli w Sejmie, aby wszelkie kwestie związane z życiem kobiet były przeforsowane i realizowane - mówi Izabela Nowak, „czwórka” na wyborczej liście lewicy w Bydgoszczy.
Z kolei Anna Ludwisiak-Kawecka mówi o przykładzie islandzkim, który, jej zdaniem, należałoby przenieść do Polski. - Aby w naszym państwie była równość płac bez względu na płeć. W 2023 roku, każde przedsiębiorstwo zobowiązane będzie do uzyskania certyfikatu sprawiedliwości płac odnawialnego co 2 lata.
Karolina Kozłowska porusza kwestię in vitro. - Ustawowa gwarancja refundacji in vitro, czyli jeżeli chcesz mieć dzieci, a masz z tym problem, możesz za darmo skorzystać z procedury in vitro.
Aleksandra Smolaga wspomina o prawie do aborcji. - Gwarantujemy dostęp do lekarza ginekologa, do opieki antykoncepcyjnej, postulujemy prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia, co jest naszym głównym kobiecym postulatem. Lekarze będą mieli zakaz zasłaniania się klauzulą sumienia w placówkach finansowanych ze środków publicznych.
Pozostałe postulaty to: gwarancja miejsca w żłobku dla każdego dziecka, parytet płci we władzach publicznych, natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy domowej, edukacja antyprzemocowa w szkołach oraz alimenty ściągane jak podatki.
Ponadto Izabela Nowak zadeklarowała, że jeśli zostanie posłanką swoje wynagrodzenie, dietę poselską i ewentualne dodatki funkcyjne przekaże na cele charytatywne. Jak stwierdziła, w ten sposób chce pokazać, że do polityki nie idzie dla pieniędzy, ale by realizować wyższe cele.
Zobacz także
Polska 2050: Żądamy zatrzymania wycinki lasów w celach ekonomicznych
2023-04-26, 20:18Swoje postulaty na poprawę funkcjonowania Lasów Państwowych przedstawili w Toruniu działacze partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Wśród ich propozycji jest m.in. podwojenie powierzchni parków narodowych do 2030 roku. Czytaj dalej »
Donald Tusk ogłosił rozpoczęcie kampanii KO. Szefową sztabu Wioletta Paprocka
2023-04-17, 19:57- W porozumieniu z liderami Partii Zielonych, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Platformy Obywatelskiej postanowiliśmy zaprezentować Wiolettę Paprocką jako szefową sztabu wyborczego KO - powiedział w poniedziałek w Białej Podlaskiej… Czytaj dalej »
„PiS oszukał młodych ludzi”. Nowa młodzieżówka PO zaczyna działalność w regionie
2023-04-17, 16:56Stowarzyszenie Nowa Generacja Młodych, młodzieżówka Platformy Obywatelskiej, zainaugurowała działalność na Kujawach i Pomorzu. - W ciągu dwóch, trzech tygodni struktury stowarzyszenia zostaną powołane w całym kraju - zapowiadają… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: jednej wspólnej listy opozycji nie będzie [Rozmowa dnia]
2023-04-05, 10:07- Moim zdaniem już dawno powinniśmy byli powiedzieć sobie, że zrobimy dobre dwie listy - co też będzie wymagało megawysiłku. Jak zrobimy te dwie listy, to ludzie będą mieli wybór, a nie będą zaganiani do jednej czy drugiej zagrody… Czytaj dalej »
Posłowie Zielonych i KO: Polacy są wykluczeni komunikacyjnie, a PiS nic z tym nie robi
2023-04-05, 06:53- Rząd powinien wspierać samorządy w walce z wykluczeniem komunikacyjnym Polaków. Tymczasem jest to niezrealizowana obietnica Prawa i Sprawiedliwości - mówili podczas konferencji prasowej przed dworcem PKS w Bydgoszczy Klaudia Jachira… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia w Bydgoszczy: W Polsce można umrzeć w kolejce do lekarza
2023-04-04, 21:00O potrzebie zmian m.in. w systemie edukacji i ochronie zdrowia mówił Szymon Hołownia na spotkaniu ze swoimi sympatykami w Bydgoszczy. Lider Polski 2050 podkreślał, że w szkołach szczególnie ważna powinna być nauka języka angiel… Czytaj dalej »
Posłowie PiS: Program 500 plus istnieje od kilku lat i nie ma wpływu na inflację
2023-04-04, 19:30- Ostre podnoszenie stóp procentowych, jeszcze droższe kredyty czy wprowadzenie w Polsce euro to przepis na bezrobocie w Polsce - mówią zgodnie bydgoscy posłowie PiS Tomasz Latos i Piotr Król. Czytaj dalej »
Donald Tusk: Musimy stawiać na ludzi pracy. Politycy KO spotkali się w Toruniu
2023-04-04, 17:45- Musimy dzisiaj w Polsce przywrócić logikę - kto ciężko pracuje, powinien dobrze zarabiać - mówił Donald Tusk podczas posiedzenia klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Czytaj dalej »
„Poważne państwo” – motto spotkania Zjednoczonej Prawicy z wyborcami w Toruniu
2023-04-03, 21:00Politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali spotkanie z sympatykami. Z ewentualnymi wyborcami rozmawiali Krzysztof Szczucki i Kosma Złotowski. Czytaj dalej »
Donald Tusk w Chełmnie. PO inauguruje cykl #TuJestPrzyszłość w regionie [harmonogram]
2023-04-03, 12:00Platforma Obywatelska rozpoczęła w poniedziałek (3 kwietnia) w Kujawsko-Pomorskiem cykl spotkań pod hasłem #TuJestPrzyszłość. Donald Tusk odwiedzi Gruczno i Chełmno, a inni parlamentarzyści PO w sumie kilkadziesiąt miejscowości… Czytaj dalej »