Jarosław Gowin: My przekonujemy, opozycja przekonuje, a Polacy wybiorą lepsze...
Gościem audycji Popołudnie z nami PR PiK był Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes porozumienia Zjednoczona prawica, który w środę odwiedził kuajwsko - pomorskie.
Marcin Doliński : Panie premierze, odwiedza pan dziś kilka miast. Rozpoczynacie od Grudziądza, potem Chełmno, Toruń. Dużo pracy...
Każdego dnia my, ministrowie łączymy obowiązki ministerialne z udziałem w kampanii wyborczej, dlatego że kampania służy temu, żeby przekonać każdego pojedynczego mieszkańca właśnie Grudziądza, Chełmna, Torunia całej Polski, do do własnych racji. My przekonujemy, opozycja przekonuje, a Polacy wybiorą lepsze.
Jaka to będzie jesień dla państwa ugrupowania?
Ja najbardziej lubię złotą jesień, wierzę że to będzie złota jesień dla zjednoczonej prawicy, to znaczy, że Polacy docenią nasze wysiłki w ciągu 4 lat. Na pewno popełniliśmy błędy, na pewno nie wszystkie ważne problemy zdążyliśmy w ogóle podjąć. Potrzebujemy kolejnych czterech lat, żeby kontynuować reformy, ale myślę że bilans tych czterech lat jest wyraźnie, zdecydowanie pozytywny. Jesteśmy pod względem tempa rozwoju gospodarczego na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, mamy rekordowo niskie bezrobocie. Przyjęliśmy na przyszły rok wreszcie zrównoważony budżet, czyli przestajemy się zadłużać, mimo tego, że równocześnie narząd realizuje najszersze w Unii Europejskiej programy społeczne, na czele z tym fundamentalnie ważnym problemem rodzina 500 plus, Czyli wreszcie wsparcie dla tych od których zależy przyszłość Polski na młodych rodzin wychowujących dzieci.
Panie premierze, dzisiejsza wizyta w kilku miastach to także wizyta w szkołach, więc moje kolejne pytanie będzie dotyczyło „Konstytucji dla nauki„, która ma już rok. Jak pan ją ocenia?
Mimo wielu obaw, uczelnię bardzo spokojnie i rozsądnie podeszły do tej reformy, która była niezbędna, dlatego że polskie uczelnię pogrążały się w takiej przeciętności, i pod względem poziomu kształcenia, i pod względem poziomu badań naukowych. Wszystkim nam wszystkim zależy na tym, żeby polska młodzież była wykształcona, na światowym poziomie, żeby polscy naukowcy prowadzili badania, które będą kołem zamachowym rozwoju gospodarczego, albo w przypadku humanistyki, nauk społecznych będą budowały prestiż Polski za granicą.
Zostańmy jeszcze w kręgu nauki i szkolnictwa wyższego. Jak pan ocenia wolność słowa i nauki właśnie na uniwersytetach, a pytam w kontekście sprawy profesora Aleksandra Nalaskowskiego.
Problem pewnych kontrowersji związanych w takimi bądź innymi wypowiedziami niektórych naukowców sympatyzujących czy to z obozem prawicowym, czy też z lewicą, skomentuje tak: uważam, że zawsze, konsekwentnie trzeba stać na straży konstytucyjnego prawa do wolności słowa. I tak, jak nigdy nie protestowałem, nigdy nie domagałem się od władz, na przykład Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyciągania sankcji wobec, przykładowo, profesora Hartmana, który wypowiadał rzeczy bez porównania bardziej skrajne, niż te, które znalazły się w felietonie profesora Nalaskowskiego, tak tym samym, w oczywisty sposób, musiałem wystąpić w obronie pana profesora. Cieszę się że władze uczelni w ramach swojej autonomii, i bez żadnych nacisków ze strony ministerstwa czy polityków podjęły decyzję o tym, żeby wycofać się z zakazu wykonywania obowiązków przez Aleksandra Nalaskowskiego. (...)
Cała rozmowa w materiale Marcin Dolińskiego
Wicepremier był także w Toruniu, gdzie zachęcał do głosowania na Zbigniewa Rasielewskiego, kandydata PiS na senatora z okręgu toruńskiego oraz na poseł Iwonę Michałek, która ubiega się o reelekcję w parlamencie. Więcej informacji na ten temat w materiale dźwiękowym Adriany Andrzejewskiej - Kuras.
Zobacz także
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. PKW podała dane z całego kraju
2024-06-10, 09:42W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW przedstawiła w poniedziałek - Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia… Czytaj dalej »
Dr hab. Kapsa (UKW): Wyborcy nie czuli mobilizacji. Partie promowały po jednym kandydacie [Rozmowa Dnia]
2024-06-10, 09:10- Wynik wyborów nie jest zaskoczeniem - mówiła w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK dr hab. Izabela Kapsa, politolog, prof. ucz. UKW w Bydgoszczy. Jej zdaniem największe powody do zadowolenia ma Konfederacja. A jak komentowała frekwen… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zdecydowanie wygrywa. Wyniki eurowyborów w Kujawsko-Pomorskiem
2024-06-10, 07:35Koalicja Obywatelska wygrała wybory do PE w Kujawsko-Pomorskiem, uzyskując 44,38 proc. głosów proc., przed Prawem i Sprawiedliwością - 31,30 proc. i Konfederacją - 10,24 proc. - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich… Czytaj dalej »
Wybory do PE: KO zwyciężyła w dziesięciu województwach, a PiS w sześciu [mandaty]
2024-06-10, 06:48Koalicja Obywatelska wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała w ośmiu okręgach. W pozostałych pięciu najwięcej głosów zdobyło PiS - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Licząc według województw, KO zwyciężyła… Czytaj dalej »
Prezydent Emmanuel Macron rozwiązuje parlament i ogłasza nowe wybory
2024-06-09, 23:00Prezydent Francji poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne; pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca. Czytaj dalej »
Exit poll Ipsos: Koalicja Obywatelska wygrywa eurowybory i zdobywa 21 mandatów!
2024-06-09, 21:07Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS - 19, Konfederacja - sześć, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - cztery, a Lewica - trzy - wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Czytaj dalej »
Nowe dane o frekwencji. Okręg obejmujący kujawsko-pomorskie ma najniższą w kraju
2024-06-09, 19:43Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17:00 wyniosła 28,2 proc. - przekazał szef PKW Sylwester Marciniak. Jak dodał, oznacza to, że do godz. 21:00 swój głos oddać może jeszcze ponad 20 mln osób. Czytaj dalej »
Do godz. 12:00 Toruń z najwyższą frekwencję w kraju! Był też incydent w regionie
2024-06-09, 14:00Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12:00 wyniosła 11,66 procent - podał podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Jest niższa, niż o tej porze w wyborach pięć… Czytaj dalej »
Mieszkańcy regionu głosują i zachęcają, by wziąć dowód i przyjść! „To nasz obowiązek”
2024-06-09, 13:12Mieszkańcy województwa wybierają posłów do europarlamentu. - Z frekwencją na pewno słabiej, niż w wyborach parlamentarnych - oceniają członkowie jednej z komisji w Inowrocławiu. I zachęcają, by wziąć udział w głosowaniu. Czytaj dalej »
Czas na wybory do Parlamentu Europejskiego. W regionie jest prawie dwa tysiące komisji
2024-06-09, 07:00W niedzielę (9 czerwca) wybory do Parlamentu Europejskiego. Wskażemy naszych reprezentantów w Brukseli i Strasburgu. W całej Polsce wybierzemy 53 europosłów. Kujawsko-pomorskiemu mogą przypaść nawet trzy mandaty, ale o tym, ile ostatecznie… Czytaj dalej »