Poseł posty pisze, a portal je blokuje. Czy Facebook cenzuruje?
Pozew przeciwko Facebookowi złożył w warszawskim sądzie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych uważa, że portal społecznościowy łamie w Polsce konstytucyjną zasadę wolności słowa, ponieważ blokuje posty, które polityki PiS zamieszcza na swoim poselskim profilu.
- Zaszło podejrzenie, że Facebook robi to już w sposób taki wręcz, jak kiedyś władza totalitarna - zapis na nazwisko. Niezależnie od tego, jaka jej treść posta, bez względu na to, z jakiego konta jest wysyłany, np. z mojego konta poselskiego, to jest niezatwierdzany do rozpowszechniania na podstawie niejasnego regulaminu. Czy moje posty dotyczą zwierząt, czy spraw politycznych, są również blokowane - mówi Krzysztof Czabański.
- To są ciężkie zarzuty - wyjaśnia pełnomocnik parlamentarzysty adwokat Tomasz Giziński. - Dotyczą konstytucyjnej zasady wolności słowa, chodzi więc o łamanie podstawowych praw człowieka. Internet dociera wszędzie, także do Polski, i to powoduje, że, przyjmując, że Facebook popełnił czyn niedozwolony w postaci cenzurowania postów, popełnił ten czyn w Polsce. Jest orzecznictwo na ten temat, które pozwala kierować tego typu sprawy, dotyczące naruszenia dóbr osobistych, również przez osoby, czy instytucje z innych krajów, w miejscu, w którym doszło do naruszenia prawa.
Poseł Czabański powiedział, że docierają do niego podobne sygnały od innych osób kojarzonych ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Nie wyklucza złożenia w tej sprawie pozwu zbiorowego.
Zobacz także
Prof. Leszek Balcerowicz z wizytą w Toruniu
2014-10-30, 13:36Prof. Leszek Balcerowicz spotkał się dzisiaj ze studentami w Auli UMK, promując książkę pt. 'Balcerowicz: Trzeba się bić - opowieść biograficzna'. Profesor odniósł się również do zbliżających się wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Jarosław Gowin z wizytą w Bydgoszczy
2014-10-30, 12:03Jarosław Gowin, lider 'Polski Razem' przybył do Bydgoszczy, by udzielić poparcia dla samorządowych kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Podejrzenie agitacji wyborczej w trakcie lekcji
2014-10-30, 11:13Czy Dariusz Woźniak - skarbnik powiatu świeckiego i kandydat na burmistrza Świecia zorganizował spotkanie wyborcze z młodzieżą podczas jej zajęć lekcyjnych? Czytaj dalej »
Przedwyborcza przejażdżka "ogórkiem" po Bydgoszczy
2014-10-30, 08:45Był już samolot, był pociąg, a teraz Piotr Cyprys zaprosił dziennikarzy do zabytkowego 'ogórka'. W nim właśnie kandydat Stowarzyszenia 'Metropolia Bydgoska' na prezydenta miasta, przedstawił swoją koncepcję zagospodarowania północnej… Czytaj dalej »
We Włocławku ruszyła przedwyborcza wojna plakatowa
2014-10-29, 17:35Nieznani sprawcy skradli kilkanaście banerów zachęcających do głosowania na kandydatów do Rady Miasta Włocławka z list Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke broni bydgoskich przedsiębiorców
2014-10-29, 15:25Przedsiębiorcy, którym spadają obroty z powodu prowadzonych w mieście remontów, powinni otrzymywać rekompensaty - uważają działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »
Małgorzata Stawicka o Spółce Wodnej Kapuściska w Bydgoszczy
2014-10-28, 20:08Rozwiązanie Spółki Wodnej Kapuściska i przejęcie zarządzanej przez nią oczyszczalni ścieków przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy grozi upadkiem działających na terenie po byłym Zachemie firm, takich jak Nitro-Chem… Czytaj dalej »
Komitet "Razem możemy więcej w powiecie inowrocławskim" o swoich planach
2014-10-28, 20:02Komitet mówi, że chce zarządu powiatu młodego i dynamicznego. Stawia przede wszystkim na dobrą współpracę z wszystkimi wójtami. Czytaj dalej »
Rodzina włocławskiego radnego odpowiada Wojtkowskiemu
2014-10-28, 18:08Nie zostały bez odpowiedzi pytania posła i kandydata na prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, który sugerował przemoc domową w rodzinie działacza SLD. Czytaj dalej »
Inwestycje sportowe w Toruniu wg Czasu Gospodarzy
2014-10-28, 16:15Remont obiektów już istniejących i budowa nowych - to niektóre pomysły kandydatów Czasu Gospodarzy w Toruniu. Czytaj dalej »