Konfederacja o służbie zdrowia. Co uleczy system? Może kredyt specjalizacyjny?
Podwojenie liczby lekarzy i pielęgniarek, a przez to skrócenie kolejek do specjalistów, to najważniejszy punkt programu, który chce realizować Konfederacja. Kandydat tego ugrupowania z listy warszawskiej, Paweł Skutecki, były poseł Kukiz'15, przedstawił pomysł na zwiększenie liczby specjalistów.
- Problemem nie jest liczba lekarzy po studiach. Problemem jest radykalnie niska liczba lekarzy specjalistów - mówi Paweł Skutecki. - A dlaczego tak się dzieje? Między nimi dlatego, że ministerstwo odgórnie narzuca limity specjalizacji. Sytuacja wygląda dzisiaj tak, że opiekun specjalizacji, czyli lekarz profesor z bardzo dużą wiedzą, z dużym stażem, wiecie państwo, ile ma płacone za jednego specjalizanta? Nic. Jeżeli nie ma za to płacone z budżetu państwa, to musi za to zapłacić ktoś inny. Tu się rodzą konflikty interesów, to jest jedno ze źródeł nepotyzmu. Pewne specjalizacje są prostu opanowane przez kilka rodzin w Polsce. Nie ma otwartego rynku.
Kolejny pomysł Konfederacji na zwiększenie liczby specjalistów, to otworzenie rynku specjalizacji i wprowadzenie kredytów specjalizacyjnych, tłumaczy Paweł Skutecki.
- Kto skończy prawo, jest prawnikiem, ale gdyby chciał być sędzią, adwokatem, notariuszem, musi zapłacić za aplikację. Dlaczego takiego systemu nie wprowadzimy w ochronie zdrowia? Gdyby to zrobić na podstawie kredytu specjalizacyjnego udzielonego przez państwo, człowiek po studiach, po specjalizacji ma wybór: albo odpracuje to w Polsce, albo jeżeli ma taki pomysł, że chciałby wyemigrować, no to okej, niech zapłaci całość natychmiast. Nas nie stać na to, żebyśmy kształcili za grube pieniądze, za grube miliony specjalistów, którzy wyjeżdżają z Polski. Po prostu nas na to nie stać. Będzie więcej lekarzy, będą mniejsze kolejki. (...)
O kompleksowym programie opieki nad alergikami mówił z kolei Marcin Sypniewski, bydgoski kandydat Konfederacji do Sejmu. Wspomniał o roli miasta w profilaktyce antyalergicznej. Miasto, na podstawie wytycznych wspomnianego programu, zobowiązane byłoby do unikaniem sadzenia silnie alergizujących roślin.
Więcej na temat propozycji Konfederacji w materiale Elżbiety Rupniewskiej.
Zobacz także
Niemcy: Friedrich Merz zapowiedział rozpoczęcie rozmów koalicyjnych z SPD. „Świat na nas nie czeka”
2025-02-24, 20:45Friedrich Merz, lider bloku chadeckiego CDU/CSU, który zwyciężył w niedzielnych przedterminowych wyborach do niemieckiego Bundestagu, zapowiedział w poniedziałek, że chce w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy koalicyjne z socjaldemokratyczną… Czytaj dalej »
Samorządowcy z Bydgoszczy i okolic wspierają Rafała Trzaskowskiego. „Samorządy Naprzód!”
2025-02-14, 20:57Rafał Trzaskowski z poparciem samorządowców z Bydgoszczy i okolic. W mieście nad Brdą odbyło się spotkanie w ramach akcji „Samorządy Naprzód!” wspierającej kandydata Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenc… Czytaj dalej »
Wybory burmistrza Piotrkowa Kujawskiego: ośmioro zarejestrowanych kandydatów
2025-02-13, 20:03Ośmioro kandydatów będzie się ubiegać o stanowisko burmistrza miasta i gminy Piotrków Kujawski (powiat radziejowski). Przedterminowe wybory, zarządzone po nagłej śmierci urzędującego burmistrza, odbędą się 9 marca. Czytaj dalej »
Do 14 marca kampania „Samorządy Naprzód" wspierająca Rafała Trzaskowskiego
2025-02-13, 18:07W każdym województwie do 14 marca odbywać się będą spotkania w ramach kampanii „Samorządy Naprzód', wspierające kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Oprócz spotkań w terenie byli i obecni samorządowcy mogą wyrazić… Czytaj dalej »
„Solidarność” poparła kandydaturę Karola Nawrockiego. Umowa programowa podpisana
2025-02-13, 16:55Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zakłada ona m.in. utrzymanie wieku emerytalnego oraz kontynuację ochrony dotychczasowych osiągnięć… Czytaj dalej »
Wybory 2025. Adrian Zandberg w Toruniu opowiadał o rynku mieszkaniowym
2025-02-12, 16:30Trwa kampania wyborcza. Kandydaci na prezydentów RP odwiedzają region za regionem. W Kujawsko-Pomorskiem gości dziś Adam Zandberg. Czytaj dalej »
Politolożka UKW: Co trzecia uściśnięta dłoń w kampanii prezydenckiej daje głos [Rozmowa Dnia]
2025-02-11, 09:01- Rośnie rola i znaczenie Internetu w kampanii wyborczej, telewizja ma jednak nadal duże znaczenie, szczególnie dla starszych wyborców - uważa doktor hab. prof. Izabela Kapsa, politolożka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgos… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen składa pozew w trybie wyborczym. Pierwszy podczas trwającej kampanii
2025-02-08, 15:28Kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi, który oskarżył go o sprzeniewierzenie środków i unikanie płacenia podatków. Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Kujawsko-Pomorskiem: Zajmę się wyrównywaniem szans samorządów
2025-02-07, 14:00Na Kujawach i Pomorzu swoją kampanię prowadzi w piątek kandydat na prezydenta Polski, Rafał Trzaskowski. W wyścigu o Belweder popierany jest przez Koalicję Obywatelską. Czytaj dalej »
Grzegorz Braun może liczyć w Toruniu na wsparcie innych partii. „Nie boi się mówić prawdy”
2025-02-04, 16:39Toruński Komitet Wyborczy Grzegorza Brauna zainaugurował kampanię wyborczą. Do poparcia lidera Konfederacji Korony Polskiej zachęcali przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy i Partii KORWiN. - To jedyny prawdziwie prawicowy kandydat -… Czytaj dalej »