Prezes PiS we Włocławku: nie zapominaliśmy o nikim, kto potrzebuje wsparcia
Nie zapominaliśmy o nikim spośród tych, którzy potrzebują wsparcia, ale jednocześnie myśleliśmy o przyszłości - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej partii we Włocławku, podczas której m.in. podsumowywał dotychczasowe działania rządu PiS.
Prezes PiS stwierdził, że każda partia po okresie rządzenia powinna zadać sobie pytanie, czy dotrzymała słowa i jakie są jej osiągnięcia. - Jeśli spojrzeć na ostatnie kadencje, nie tą jedną, ale kilka poprzednich, to nie przypominam sobie, żeby takie pytanie było zadawane, ale my chcemy być wobec wyborców uczciwi, wobec tego to pytanie zadajemy - mówił.
Kaczyński podkreślał też działania PiS dotyczące sfery społecznej, wspierania rodzin, seniorów, osób niepełnosprawnych. - Nie zapominaliśmy o nikim spośród tych, którzy potrzebują wsparcia, potrzebują pomocy i jednocześnie myśleliśmy o przyszłości, bo rodziny, w szczególnie te młodsze rodziny, w których przychodzą na świat dzieci, to jest kwestia naszej przyszłości - dodał prezes PiS.
Zaznaczył, że obecnie przeznaczane jest ponad 80 mld zł rocznie na programy społeczne, co - jak dodał - daje ok. 4 proc. PKB.
Podczas wystąpienia Kaczyński podkreślił, że obecnie jednym z tematów debaty w Polsce jest plan podniesienia płacy minimalnej, który zaprezentowało Prawo i Sprawiedliwość. - Niektórzy mówią, piszą, głoszą, że to jest jakieś uderzenie w polskich przedsiębiorców i jednocześnie, że to będzie nam źle służyło. Nie, szanowni państwo - mówił.
- Postęp gospodarczy, którego potrzebujemy, to jest przede wszystkim postęp, który musi opierać się na nowych technologiach i nowych metodach organizowania pracy - powiedział prezes PiS. - A kiedy wprowadzane są nowe technologie i kiedy organizuje się prace lepiej niż dotychczas? Wtedy, kiedy to się opłaca. A kiedy to się opłaca? Kiedy cena pracy jest na przyzwoitym poziomie. Jeżeli jest tania, to żyjemy w sferze półkolonialnej - dodał Kaczyński i zaznaczył, że należy skończyć z myśleniem o Polsce, jako o kraju taniej siły roboczej.
Prezes PiS powiedział też, że przez ostatnie 4 lata udało się przywrócić, może jeszcze nie pełen, ale jednak pluralizm w mediach. Podkreślał też znaczenie wprowadzonych przez PiS reform oświaty i szkolnictwa wyższego.
- Myśmy do roku 2015 w gruncie rzeczy pluralizmu w mediach nie mieli. Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której - można powiedzieć - że jeśli chodzi o te najsilniejsze media, to one wszystkie mówiły tym samym głosem. A to z demokracją nie ma po prostu nic wspólnego - ocenił prezes PiS.
Według niego w ten sposób „ogromna część polskiego społeczeństwa” nie miała swojej „reprezentacji medialnej”. - I to była sytuacja chora, głęboko chora. Bóg nam pomógł, że w tej sytuacji zdołaliśmy wygrać wybory i przejąć władzę - zaznaczył Kaczyński. Wyraził pogląd, że choć dziś w mediach nie jest „tak, jak być powinno”, to jednak jest „nieporównanie lepiej”. - To też ta istotna zmiana, którą wprowadziliśmy - powiedział Jarosław Kaczyński.
Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił też, że celem PiS jest zniwelowanie różnicy w zarobkach Polaków i mieszkańców państw zachodniej Europy. - My chcemy, żeby Polacy żyli tak jak na Zachodzie, pod każdym względem - przekonywał.
Zaznaczył jednak, że nie chodzi tylko o wyrównanie PKB per capita. Jego zdaniem warunkiem rozwoju Polski jest m.in. reforma oświaty i szkolnictwa wyższego. - Musimy także dobrze kształcić nasze dzieci, młodzież, zarówno tą w wieku szkolnym, jak i tę dorosłą, ale jeszcze ciągle się uczącą, czyli tą w wieku studenckim. To jest nasza wielka potrzeba - wskazywał szef PiS.
Liderem listy kandydatów PiS do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Drugie miejsce zajmuje tam poseł z tego okręgu, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, a trzecie wiceszefowa MEN, posłanka Iwona Michałek.
Obecnie PiS ma 6 posłów z okręgu toruńsko-włocławskiego. Posłanka Joanna Borowiak z Włocławka oraz posłanka Anna Sobecka z Torunia zajmują na liście wyborczej PiS miejsca czwarte i piąte. Z „szóstką” kandyduje wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka, a miejsca numer 7 i 8 zajmują kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz oraz dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mariusz Kałużny. Z dziesiątego miejsca na liście kandyduje były poseł Zbigniew Girzyński.
Na zakończenie włocławskiej konwencji Jarosław Kaczyński powiedział do zebranych, że głos oddany na Łukasza Zbonikowskiego to głos przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, bo kandydatem PiS na senatora w okręgu nr 13 obejmującym Włocławek i ościenne powiaty jest Józef Łyczak. Z Grudziądza kandyduje senator Andrzej Mioduszewski. (PAP i inf własne)
Zobacz także
Krzysztof Kułakowski stawia na sport, edukację i sprawy seniorów
2018-09-13, 14:43Krzysztof Kułakowski, obecny wiceburmistrz Świecia potwierdził swoją gotowość startu w walce o stanowisko burmistrza gminy. Czytaj dalej »
Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej krytykują działalność posła Latosa
2018-09-12, 12:14- Przez trzy lata jako poseł niczego nie zrobił dla Bydgoszczy - mówią o Tomaszu Latosie kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen: Czeka nas katastrofa demograficzna
2018-09-12, 09:51Czeka nas katastrofa demograficzna - twierdzi Sławomir Mentzen, niezależny kandydat na prezydenta Torunia, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Sylwia Kowalska: Toruń nie tylko dla turystów
2018-09-11, 14:30Sylwia Kowalska wystartuje w wyborach na prezydenta Torunia. Jest kandydatką Komitetu Wyborczego Wyborców My Toruń. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski zapowiada wzmocnienie bydgoskich rad osiedli
2018-09-11, 13:30Wzmocnię pozycję rad osiedli, zwiększę budżet obywatelski i zorganizuję referendum w połowie kadencji referendum, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o kierunkach rozwoju miasta - zapowiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy… Czytaj dalej »
Paweł Olszewski: Bydgoszcz jest w przyszłości
2018-09-10, 17:44Bydgoszcz jest liderem w realizacji 'sześciopaku' - głównych filarów samorządowego programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej - mówił na konferencji poseł Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska). Czytaj dalej »
Paweł Skutecki: chcę być blisko ludzi
2018-09-10, 16:54Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka przedstawił w Bydgoszczy kandydata Ruchu Kukiz'15 na prezydenta miasta. To poseł Paweł Skutecki. Czytaj dalej »
Politycy na żywo. Radiokonferencja w Polskim Radiu PiK
2018-09-10, 08:28Po wakacjach na naszą antenę wraca Radiokonferencja. Polityków z regionu, obecnych w studiach w Bydgoszczy i w Toruniu, w poniedziałek (10 września) można nie tylko posłuchać, ale także obejrzeć na naszej stronie. Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza Sojuszu Lewicy Demokratycznej
2018-09-08, 16:27Przedwyborczy „pakt” zaproponował w sobotę partiom opozycyjnym lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Obejmuje on: dopilnowanie uczciwości wyborów samorządowych, poparcie w drugich turach kandydatów opozycji i niewchodzenie po wyborach… Czytaj dalej »
Politycy Prawa i Sprawiedliwości o pustych obietnicach PO z lat 2007-15
2018-09-08, 13:22Budowa drogi S5 to jedna z niezrealizowanych w regionie obietnic Platformy Obywatelskiej, o których poinformowali na konferencji politycy Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »