Szef PSL apeluje o poparcie paktu na rzecz zdrowia. Niezależnie od barw politycznych
Nie będzie zmian w służbie zdrowia bez porozumienia ponadpartyjnego - powiedział w Grudziądzu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że zrobi wszystko, aby taki pakt został zawarty i był realizowany w kolejnej kadencji parlamentu.
- Stojąc przed szpitalem w Grudziądzu, który jest niezwykle zadłużony i miejski samorząd sobie z takimi długami nie poradzi, wzywam jeszcze raz wszystkie siły polityczne, wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu, żebyśmy podpisali pakt na rzecz zdrowia. Pakt na rzecz zwiększenia finansowania, poprawy dostępności służby zdrowia, lepszych warunków leczenia, godnej pracy i płacy personelu medycznego - mówił w Grudziądzu lider PSL.
Kosiniak-Kamysz ocenił, że nie będzie zmian w służbie zdrowia, jeżeli nie będzie ponadpolitycznego, trwałego porozumienia dotyczącego strategii wobec pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, wobec służby zdrowia.
- Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Wielu ludzi oczekuje w wielomiesięcznych, w wieloletnich kolejkach na zabiegi. Coraz mniejsza grupa osób garnie się do niektórych zawodów medycznych. Jest deficyt lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów - wskazał Kosiniak-Kamysz.
Zaapelował m.in. o zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB, zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, lekarzy rezydentów o ok. 30 procent, zabezpieczenie kadr medycznych.
- Pakt na rzecz zdrowia nie ma być elementem walki politycznej. On ma nas połączyć. Tam nie ma kontrowersyjnego punktu. Dziś są nierówności w Unii Europejskiej w zakresie ochrony zdrowia i one muszą zostać wyrównane. Dostępność do najlepszych, najnowocześniejszych metod leczenia powinna być w Polsce taka sama, jak w innych państwach, powinna być na poziomie europejskim. Na pierwszym miejscu jest onkologia" - wskazał prezes PSL.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dziś państwo musi pomóc szpitalowi w Grudziądzu, bo żaden, nawet zdecydowanie większy samorząd nie poradziłby sobie z długami na poziomie ok. 500 mln zł i na pewno nie da rady sobie z nimi poradzić miasto Grudziądz.
- Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia to także szansa na oddłużenie szpitali. Nikt do tej pory nie proponował w historii paktu na rzecz zdrowia zawartego pomiędzy wszystkimi komitetami. Ja mogę obiecać, jako lekarz, nie jako polityk, że uczynię wszystko, aby pakt na rzecz zdrowia został wprowadzony. Musi być długotrwałe porozumienie polityczne w tej sprawie, wieloletnia strategia - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Prezes PSL złożył deklaracje, że jego partia w kolejnej kadencji parlamentu poprze wszystkie rozwiązania zmierzające do poprawy sytuacji w służbie zdrowia - niezależnie od tego, czy będzie rządzić czy będzie w opozycji i bez zwracania uwagi na to, kto jest autorem pomysłów.
Lider PSL poparł liderów listy partii w wyborach do Sejmu i Senatu m.in. posła Zbigniewa Sosnowskiego startującego do Sejmu z drugiego miejsca na liście w okręgu toruńsko-włocławskim oraz kandydata PSL do Senatu z okręgu grudziądzko-brodnickiego, przewodniczącego sejmiku województwa Ryszarda Bobera. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
Będzie koalicja PiS-u z Lewicą we Włocławku? Chmielewski: Nie widzę problemu
2024-04-22, 20:47Nowo wybrany prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki z Lewicy, nie będzie rządził samodzielnie - jego klub jest za słaby. Konieczna jest koalicja, jednak Kukucki nie zamierza zawiązać jej z Platformą Obywatelską. Czytaj dalej »
Zakłócania ciszy wyborczej w województwie. Sprawcy agitowali w Internecie
2024-04-22, 17:47Cztery przypadki nawoływania wyborców do określonych zachowań podczas głosowania i jedno zerwanie plakatu wyborczego - takie zgłoszenia otrzymała kujawsko-pomorska policja w związku z niedzielnymi (21 kwietnia) wyborami samorząd… Czytaj dalej »
Nie jest rozczarowany, ale lekko zdziwiony. Wójt Osielska odchodzi po 28 latach
2024-04-22, 13:20Głosy policzone, ostateczne dane przekazane. Wybory samorządowe zakończone. Druga tura przyniosła kilka niespodzianek, m.in. w podbydgoskiej gminie Osielsko. Po 28 latach z urzędem żegna się Wojciech Sypniewski. Na stanowisku wójta… Czytaj dalej »
Prezydent Fajok chce na początek poznać urząd i rozmawiać o układzie sił w radzie miasta
2024-04-22, 12:42Arkadiusz Fajok, zwycięzca prezydenckich wyborów w Inowrocławiu spotkał się na rynku z mediami i mieszkańcami. - Już jesteśmy w pracy - mówili członkowie sztabu Fajoka w poniedziałek przed południem. Czytaj dalej »
Włocławek: Krzysztof Kukucki wyklucza możliwość współpracy z Platformą Obywatelską
2024-04-22, 12:00We Włocławku nie będzie koalicji Lewicy i Platformy Obywatelskiej. Taki mariaż wykluczył nowo wybrany prezydent Włocławka, lider Lewicy w mieście, Krzysztof Kukucki. Czytaj dalej »
Pierwszy wywiad w nowej roli. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, gościem „Rozmowy Dnia” PR PiK
2024-04-22, 09:04Michał Zaleski po 22 latach przestaje być włodarzem Torunia. Jakie będą pierwsze decyzje nowego prezydenta, Pawła Gulewskiego? Czy będzie rozliczał swojego poprzednika? O to zwycięzcę wyborów pytaliśmy w „Rozmowie Dnia” Polskiego… Czytaj dalej »
Wyborcza sensacja w Toruniu! Paweł Gulewski wygrywa z Michałem Zaleskim
2024-04-22, 01:20Po 22 latach Michał Zaleski przestaje być prezydentem Torunia. Zastąpi go kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Gulewski, który w drugiej turze wyborów zdobył 65 proc. głosów. Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok wygrał wybory w Inowrocławiu. Pokonał Wojciecha Piniewskiego
2024-04-22, 00:36Polskie Radio PiK już godzinę po zamknięciu lokali wyborczych podało jako pierwsze, że zdecydowanym wygranym wyborów w Inowrocławiu jest Arkadiusz Fajok. Czytaj dalej »
Wójtowie i burmistrzowie wybrani w drugiej turze. Oficjalne wyniki PKW
2024-04-22, 00:30Policzono już wszystkie głosy po niedzielnych wyborach w Kujawsko-Pomorskiem. Oto oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Czytaj dalej »
Krzysztof Kukucki nowym prezydentem Włocławka. Pokonał Marka Wojtkowskiego
2024-04-22, 00:12Senator, wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki (KWW Lewica) został wybrany na prezydenta Włocławka. Według danych PKW ze 100 proc. obwodów - w drugiej turze wyborów zdobył proc. 56,28 głosów Czytaj dalej »