Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korzyść.
- Mamy bardzo dobrą drużynę, dobrą listę, jesteśmy zmobilizowani - mówił Schetyna podczas konferencji prasowej, na której prezentowani byli kandydaci KO do Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego oraz bydgoskiego.
- Kujawsko-pomorskie to bardzo ważny region. Wyniki w województwie kujawsko-pomorskim są decydujące dla wyników wyborów parlamentarnych w całym kraju. Kto wygrywa tutaj, ten wygrywa w całym kraju, tak pokazuje historia w ostatnim czasie - powiedział Schetyna. Dodał, że KO zrobi wszystko, aby wybory parlamentarne 13 października rozstrzygnąć na swoją korzyść.
Zwracając się do „jedynki” na liście KO w Toruniu posła Tomasza Lenza, lider PO stwierdził, że liczy w tym okręgu na 6 mandatów. W poprzedniej kadencji Sejmu PO miała czterech reprezentantów z tego okręgu.
- Te wybory są o wszystko. Ci, którzy tak mówią - mają absolutnie rację. O wszystkim decydować będzie zaangażowanie. Frekwencja wyborcza będzie miała wpływ na wynik - ocenił Schetyna.
Lider PO wyraził także radość, że o mandat senatorski w Toruniu będzie walczył poseł z wieloletnim stażem Antoni Mężydło.
- Wybory senackie są także bardzo, bardzo ważne. Decyzje będą w nich podejmowane dziesiątkami, setkami głosów. Dlatego bardzo proszę o zaangażowanie. Każda aktywność kandydata do Sejmu będzie równoległa z kampanią senacką - podkreślił lider PO. Dodał, że ze stu mandatów w Senacie opozycja chce „wziąć ponad 51, żeby mieć pewność, że izba wyższa parlamentu polskiego da gwarancję i ochronę dla demokracji, praworządności i podmiotowości Polski w Unii Europejskiej”.
Tomasz Lenz zgodził się ze słowami Schetyny, że KO walczy w okręgu toruńsko-włocławskim o 6 mandatów. - Jako szef regionu kujawsko-pomorskiego chcę powiedzieć, że nasze listy w okręgach toruńskim i bydgoskim - to kandydaci także z małych miejscowości, z małych środowisk. Taka konstrukcja list zawsze była gwarancją sukcesu naszego ugrupowania. Także w tej kampanii wyborczej spotykamy się z wyborcami od kilku tygodni na targowiskach, rynkach, w świetlicach wiejskich. Wiele pracy przed nami w kolejnych tygodniach - powiedział Lenz.
„Jedynka” na liście KO w okręgu bydgoskim były europoseł Tadeusz Zwiefka ocenił, że KO walczy w jego okręgu wyborczym o 5 mandatów. W wyborach w 2015 roku PO wywalczyło w nim 4 mandaty, ale później do klubu poselskiego dołączył Michał Stasiński, który do parlamentu dostał się z list Nowoczesnej.
- Jesteśmy lista numer 5, jesteśmy na piątkę i będziemy mieli przynajmniej 5 mandatów. Do tego mam nadzieję dojdą w naszej części województwa dwa mandaty w wyborach do Senatu - Krzysztofa Brejzy oraz Andrzeja Kobiaka - ocenił Zwiefka.
Mówiąc o dotychczasowym przebiegu kampanii, były europoseł podkreślił, że Polacy zwracają uwagę w rozmowach z politykami przede wszystkim na dwie kwestię - służbę zdrowia z jej problemami oraz koszty obietnic wyborczych, które składają poszczególne komitety.
Schetyna podsumowując konferencję prasową powiedział, że dla KO bardzo istotną sprawą będą kwestie związane z onkologią, SOR-ami i kolejkami do lekarzy-specjalistów.
- Dzisiaj rak to największy morderca. Musimy wykorzystać to, że Europa też chce się tym zająć, a dla Komisji Europejskiej będzie to jeden z priorytetów. Jestem w (przyszły) wtorek umówiony z (przyszłą) szefową komisji Ursulą von der Leyen i będziemy także o tym rozmawiać - zapowiedział Schetyna.
Z Torunia lider PO pojechał do Włocławka. Tam zapowiedział też walkę o podmiotowość i suwerenność samorządu.
- W najbliższej kadencji kluczowy będzie samorząd. Będziemy samorząd wspierać i w niego inwestować. Będziemy utrzymywać jego podmiotowość i walczyć o jego suwerenność, bo uważamy, że samorząd - czyli władza wybrana przez mieszkańców i będąca blisko ludzi, skutecznie wydająca środki europejskie i skutecznie zarządzająca najważniejszymi sprawami, to jest przyszłość - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej.
Przyznał, że z obawą słucha wypowiedzi posłów PiS i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, którzy - jego zdaniem - „podważają integralność samorządu i jego pozycję”. - Uważam, że dobra jakość polskich rządów, współpraca administracji rządowej z samorządem jest kluczem do tego, żeby skutecznie zarządzać województwami, powiatami, miastami i gminami - dodał szef PO.
Schetyna zwrócił uwagę, że bardzo ważnym zadaniem samorządów jest wydawanie środków europejskich, a właśnie teraz - jak zauważył - trwają negocjacje w sprawie budżetu europejskiego.
- Nasza praca, praca naszych eurodeputowanych w poprzedniej kadencji - przede wszystkim Janusza Lewandowskiego i Jana Olbrychta, dzisiaj musi być wzmocniona i spotęgowana pracą całej polskiej delegacji, ale przede wszystkim polskiego rządu, premiera, ministra finansów (...). Kluczowa sprawa to są pieniądze europejskie, musimy walczyć o dobry budżet - mówił szef PO.
Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zwrócił uwagę, że samorządy wojewódzkie utraciły na rzecz wojewody, ministerstw, aż sześć obszarów kompetencji. Zaznaczył, że takie decyzje, jak zakończona budowa szpitala dziecięcego w Bydgoszczy, czy bardzo zaawansowana budowa szpitala wojewódzkiego w Toruniu, czy budowa szpitala we Włocławku, byłyby niemożliwe, gdyby opierać się na decyzjach centralnych.
- Potrzebni są nam posłowie, senatorowie, którzy naprawdę będą walczyć o te sprawy, a nie udawać, że popierają samorządność i demokrację lokalną - mówił Całbecki.
Schetyna pytany o kandydatkę KO na premiera Małgorzatę Kidawę-Błońską powiedział, że zawsze będzie podkreślał, że jest to dobry wybór. - To osoba, która pokazuje, że polityka może też łączyć i można używać dobrych emocji, że można i trzeba ze sobą rozmawiać w polskiej polityce. Uważam, że to jest również inwestycja w zmianę polskiej polityki. Kidawa-Błońska jak mało kto w polskim parlamencie daje tego gwarancję - ocenił przewodniczący PO.
Zadeklarował, że Koalicja Obywatelska będzie bardzo twardo stać przy kandydaturze Kidawy-Błońskiej, ponieważ - jak przekonywał - jest ona polskiej polityce potrzebna.
Szef PO odniósł się też do sprawy „Paktu dla Kobiet” proponowanego przez lewicę. -To jest taki pakt, który co do zasady, jeśli ma być podpisany przez partie opozycyjne, bo rozumiem że była taka intencja, to się przygotowuje i rozmawia o nim. Nikt ze mną w tej sprawie nie rozmawiał. Jeżeli partie opozycyjne mają się komunikować za pośrednictwem mediów, to znaczy, że nie chcą porozumienia i jestem pełen najgorszych obaw jak ta współpraca partii opozycyjnych będzie wyglądać w przyszłości - powiedział Schetyna we Włocławku. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
Schreiber: Musimy odpowiedzieć na największy problem komunikacji miejskiej – brak kierowców [Rozmowa dnia]
2024-02-12, 09:45Łukasz Schreiber, kandydat na prezydenta Bydgoszczy, który był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK, odpowiedział m. in. na zarzut sformułowany po jego niedzielnej (11 lutego) konwencji. Platforma Obywatelska zarzuciła mu… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-02-12, 06:00Gościem „Rozmowy dnia' będzie Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o trwającej kampanii wyborczej. Michał Jędryka: Jak sam Pan mówi, jest Pan na razie jedynym kandydatem, który… Czytaj dalej »
Schreiber zapowiada darmową komunikację. I ogłasza hasło kampanii: „Naprzód Bydgoszcz"
2024-02-11, 15:37- Musimy się porównywać do miast tej samej wielkości, czyli Lublina, Szczecina i Katowic — mówił w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwosci na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach. Tę gminę dobrze zna
2024-02-10, 15:55Wojewoda kujawsko-pomorski w latach 2015-2023 Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach na burmistrza Kruszwicy. Polityk związany od lat z Prawem i Sprawiedliwością w kwietniowych wyborach samorządowych wystartuje z własnego ko… Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok: Przede wszystkim mamy działać, a nie dokonywać wojenek [Rozmowa dnia]
2024-02-08, 09:55Bezpłatna komunikacja miejska - tego pomysłu bronił Arkadiusz Fajok, niezależny kandydat na prezydenta Inowrocławia, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia
2024-02-07, 21:07Paweł Gulewski, do niedawna zastępca prezydenta Michała Zaleskiego, będzie startował z ramienia KO w wyborach na prezydenta Torunia - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Decyzję zatwierdził toruński zarząd Platformy Obywatelskie… Czytaj dalej »
We Włocławku nie będzie wspólnej listy KO i Lewicy. „Do tanga trzeba dwojga”
2024-02-07, 18:57W Bydgoszczy Lewica i Koalicja Obywatelska rozmawiają o wspólnej liście w wyborach samorządowych, natomiast we Włocławku, gdzie miastem rządzi właśnie taka koalicja, o wspólnej liście nie ma mowy. Przeciwnie, miedzy obydwoma ugrupowaniami… Czytaj dalej »
Edukacja, kultura, sport we Włocławku. Działacze KO podsumowują kadencję
2024-02-07, 17:10Modernizacja biblioteki, budowa Skarbca Fajansu, wskrzeszenie szkolnego związku sportowego, remonty szkół i doposażanie pracowni - to włocławscy radni i działacze Koalicji Obywatelskiej wymieniają jako swoje sukcesy. Na konferencjach… Czytaj dalej »
Jan Szopiński: Bydgoska Lewica na jednej liście wyborczej z Platformą Obywatelską
2024-02-07, 09:55W Bydgoszczy Lewica prawdopodobnie pójdzie do wyborów samorządowych w koalicji z Platformą Obywatelską. Potwierdził to w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński — polityk tej formacji. Czytaj dalej »
Ewa Koman i Arkadiusz Fajok rozpoczęli w Inowrocławiu kampanię prezydencką
2024-02-06, 20:20- Trzeba wznowić działalność osiedlowych klubów - powiedział na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Kampanię wyborczą rozpoczęło także Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia i kandydatka… Czytaj dalej »