Znaleźliśmy równowagę między polityką społeczną i gospodarczą - ocenia szef rządu
- Wierzę, że za cztery lata, Polska będzie jeszcze zasobniejszym krajem, że znacząco w górę pójdzie dochód do dyspozycji wszystkich Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Jędryką, na antenie PR PiK.
Michał Jędryka: Panie premierze, powiedział pan dzisiaj, cytując zresztą prasę niemiecką, że nie jest już utopią, żeby Polska dogoniła Zachód, ale przecież to było marzenie Polaków od 30 lat. Czy to rzeczywiście jest możliwe?
W finansach publicznych jesteśmy blisko równowagi, przy jednoczesnym zainwestowaniu środków w infrastrukturę i w politykę społeczną. Ta inwestycja to nie jest tylko "social", jak niektórzy mówią, ale to jest inwestycja w nasze dzieci, w edukację, w ich lepsze wykształcenie, w wakacje, w odpoczynek, w wychowanie fizyczne. Dużo więcej dzieci uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych. To są wszystko bardzo duże osiągnięcia rządu Prawa i Sprawiedliwości, z których się niezmiernie cieszymy, i dlatego ta równowaga, którą znaleźliśmy między polityką społeczną i gospodarczą, jest rzeczą, którą moim zdaniem warto kontynuować.
Czy uważa pan, że w tej chwili Polacy mogą być dumni z Polski? Cały czas jest chyba taka tendencja do jakiegoś kompleksu wobec Zachodu, skoro od tego Zachodu zaczęliśmy...
Może zacznę od jeszcze inne dyscypliny życia. Rozmawiamy w Bydgoszczy. Niedawno Polacy tutaj, w Bydgoszczy, osiągnęli laur mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, a to naprawdę coś! Wydawało się jeszcze niedawno, że takie sukcesy są poza naszym zasięgiem: Rosja, Niemcy, wygrywały inne kraje. Pokazaliśmy, że potrafimy. Podobnie jest w przypadku różnych osiągnięć gospodarczych i inwestycyjnych. Wielkie przedsięwzięcie projektowe takie jak, np. centralny port komunikacyjny, to są cywilizacyjne zmiany, które my wdrażamy, i które są niezwykle ważne, żeby podnosić Polskę na coraz to wyższy poziom rozwoju, i rzeczywiście żeby to, co kiedyś było utopią, stało się rzeczywistością. Już przegoniliśmy Grecję i Portugalię, a za kilka, kilkanaście lat będzie możliwe dogonienie Włoch, Hiszpanii, potem Francji i innych krajów.
Panie premierze, przy tych sukcesach gospodarczych, chciałbym zapytać jeszcze o coś, co w Bydgoszczy szczególnie widzimy, o rynek prasowy. Mamy sytuację taką, że opinię publiczną kształtuje prasa niemiecka. Były zapowiedzi repolonizacji prasy. Kiedy to będzie możliwe?
Prawdę powiedziawszy, teraz nie zajmowaliśmy się tym tematem. Mogę tylko zaapelować o obiektywizm. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w ciągu 30 poprzednich lat, wiele mediów zostało wyprzedanych, wiele mediów telewizyjnych i portale internetowe, radia główne, są w rękach zagranicznych właścicieli. Ciekawe, czy Niemcy i Francuzi pozwoliliby sobie na to. Zostawię ten wątek z takim znakiem zapytania.
A jak Pan sobie wyobraża Polskę za 4 lata?
Myślę, że będzie krajem, wierzę że będzie krajem jeszcze bardziej zasobnym, że znacząco w górę pójdzie dochód do dyspozycji wszystkich Polaków. Chcemy, żeby płaca minimalna mocno rosła. W budżecie na przyszły rok zaplanowaliśmy najwyższe wydatki, i procentowo, i w wartościach kwotowych, bezwzględnych, na służbę zdrowia, ale także na bezpieczeństwo. Cieszę się z tego, że Polacy mówią nam, że się czują bezpieczni w swoim kraju, że w tym roku blisko 90 procent Polaków wyraża taką opinię. Jeszcze 5 lat temu było to 60 kilka procent, a więc jest znacząca zmiana. Nasze inwestycje w bezpieczeństwo, w gospodarkę, w rozwój, i przede wszystkim w politykę solidarnościową, społeczną, działają. Te inwestycje są dobre dla Polski. Mam nadzieję, że będziemy mogli je kontynuować.
Wspomniał Pan o służbie zdrowia, która zapewne potrzebuje również zmiany kadrowej...
Co do zmiany kadrowej, to powiem, że mamy pewna podstawową zmianę kadrową. Mianowicie, w porównaniu do czasu sprzed czterech lat, ja wiem, że to ciężko sobie wyobrazić, ale kształcimy o 50 procent więcej lekarzy, i po raz pierwszy więcej pielęgniarek odebrało prawo do wykonywania zawodu, niż ukończyło edukację. Czyli te panie, które wcześniej ukończyły szkołę, zgłaszają się teraz z powrotem do zawodu. Staramy się stworzyć im lepsze warunki pracy. Oczywiście, nie da się w trzy lata naprawić zaległości wieloletnich, pochodzących jeszcze z lat 90. 2000., ale idziemy w dobrym kierunku. Zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele jeszcze trzeba zrobić w służbie zdrowia. Poziom wydatków procentowo do PKB, i potem wydatków z budżetu na służbę zdrowia, gwarantujemy na rok 2020 najwyższy w ostatnich dekadach.
Sprawy gospodarcze są w Polsce najważniejsze?
Sądzę, że sprawy gospodarcze i sprawy społeczne to jest jedna, i ta sama sprawa, dwie strony jednego medalu. To nasi poprzednicy neoliberalni, tak właśnie mówili, że nie można polityki społecznej, socjalnej uprawiać, bo to zaszkodzi przedsiębiorczości, biznesowi. Otóż nie. Poprzez 500 plus dokonaliśmy rewolucji w polskiej małej turystyce, w agroturystyce, w małych Polski w pensjonatach. Ja po takich jeżdżę, śpię w hotelach. Teraz, gdy się przemieszczam między Bydgoszczą, a Toruniem, również w takim niewielkim, bardzo przyjemnym, zajeździe nocowałem. Widzę jaki jest ruch, widzę, że zwiększa się zainteresowanie Polaków i turystyką, i agroturystyka. To jest coś pięknego, coś, co my promujemy: zielone miasta, jak najmniej betonu, więcej ścieżek rowerowych. I jak najwięcej równowagi między gospodarką i polityką społeczną.
Rozmawiał Michał Jędryka
Zobacz także
Nowa Lewica, PO, PSL, Polska 2050 w Bydgoszczy: Rafał Trzaskowski jest kandydatem wspólnym
2025-05-23, 17:00Przedstawiciele partii wchodzących w skład „Koalicji 15 października” zaapelowali w Bydgoszczy o głosowanie w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. - Dzisiaj wszystkie ręce na pokład - mówił wiceprzewodniczący Nowej… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg: nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi
2025-05-23, 12:35- Nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi na prezydenta - zadeklarował w piątek Adrian Zandberg, który w I turze wyborów otrzymał 4,86 procent głosów. - Wyborcy mają swoje poglądy i swoje wartości… Czytaj dalej »
Ministerstwo Cyfryzacji: Jednorazowa zmiana miejsca głosowania działa na obie tury wyborów
2025-05-22, 16:00Wyborcy, którzy jednorazowo zmienili miejsce głosowania przed I turą wyborów prezydenckich, zagłosują w tym samym, zmienionym miejscu również w II turze, bo zmiana adresu obejmuje dwie tury. Miejsce głosowania można zmienić składając… Czytaj dalej »
150 tys. zł nagrody za najlepszą frekwencję w miastach podczas wyborów
2025-05-22, 10:02Samorządy miejskie i gminne, koła gospodyń wiejskich, jednostki ochotniczej straży oraz sołectwa w całym regionie mogą wygrać nagrody za pomysłową, a w przypadku samorządów także skuteczną kampanię, dzięki której mieszkańcy… Czytaj dalej »
Magdalena Biejat: W drugiej turze oddam głos na Rafała Trzaskowskiego
2025-05-20, 13:42Magdalena Biejat, która w pierwszej turze wyborów prezydenckich była kandydatką Nowej Lewicy, oświadczyła, że w drugiej turze zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. - Do tego samego zachęcam wyborców Lewicy - dodała. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: Zadeklarowałem poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w II turze
2025-05-20, 12:15- Teraz zadanie przekonania moich wyborców „leży w rękach Rafała Trzaskowskiego” - powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia po spotkaniu z kandydatem KO. Zadeklarował poparcie dla niego w II turze wyborów prezydenckich. Czytaj dalej »
Karol Nawrocki w Bydgoszczy: Jeśli nie wygramy, wybory w 2027 roku mogą się nie odbyć
2025-05-19, 18:43Bydgoszcz była pierwszym przystankiem na kampanijnej trasie Karola Nawrockiego, tuż po pierwszej turze wyborów. Kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość zmierzy się 1 czerwca z Rafałem Trzaskowski. Na Starym Rynku… Czytaj dalej »
MSZ: Frekwencja podczas wyborów prezydenckich w obwodach za granicą - ponad 89 proc.
2025-05-19, 13:49- Jeszcze w poniedziałek ruszy rejestracja Polonii na II turę wyborów - mówiła pełnomocniczka szefa MSZ ds. organizacji tegorocznych wyborów. Czytaj dalej »
PKW podała oficjalne wyniki: Rafał Trzaskowski – 31,36 proc., Karol Nawrocki – 29,54 proc.
2025-05-19, 09:42Zwycięzcą pierwszej tury wyrobów prezydenckich został Rafał Trzaskowski - kandydat KO zdobył 31,36 procent głosów. Popierany przez PiS Karol Nawrocki otrzymał 29,54 proc. Frekwencja w wyborach wyniosła 67,31 proc. Czytaj dalej »
Zwycięzcy i przegrani pierwszej tury. Politolog z UKW o wyborach prezydenckich [Rozmowa Dnia]
2025-05-19, 08:55Znamy oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dwóch kandydatów, którzy prowadzili w sondażach awansowało do drugiej tury. Czy są jakieś niespodzianki, zaskoczenia? Pytaliśmy w „Rozmowie Dnia' politolog z bydgoskiego… Czytaj dalej »