Brejza do Senatu, Zwiefka za niego "jedynką" do Sejmu [pełne listy KO]
- Startuję do Senatu, bo trzeba walczyć o każdy mandat. To będą najważniejsze wybory po 1989 r., w 1989 r. wszystko zaczęło się od Senatu - tłumaczy poseł PO-KO Krzysztof Brejza.
W poniedziałek najpierw zarząd, a potem Rada Krajowa PO zatwierdziły listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu i kandydatów do Senatu. Wśród "jedynek" list wyborczych do Sejmu nastąpiła zmiana w okręgu nr 4 Bydgoszcz - posła Krzysztofa Brejzę na czele listy zastąpił były europoseł Tadeusz Zwiefka. Brejza będzie kandydował do Senatu.
Sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz przekazał dziennikarzom, że zmiana była decyzją Krzysztofa Brejzy. Przekonywał, że Tadeusz Zwiefka jest "świetnym liderem" dla bydgoskiej listy Koalicji Obywatelskiej w sytuacji, kiedy nie ma tam Krzysztofa Brejzy. -Proszę mi wierzyć, tu nie ma żadnego drugiego dna, czy jakiegoś tła. To była indywidualne decyzja Krzyśka, że chciałby spróbować sił w Senacie - powiedział Tyszkiewicz.
Brejza, pytany o tę zmianę, stwierdził, że październikowe wybory będą najważniejszymi wyborami od 1989 r. - Zjednoczona opozycja musi mieć większość w Senacie, stąd start do Senatu - oświadczył. - Mój okręg, okręg nakielsko-inowrocławcko-żniński (okręg nr 10) jest frontowym. W moim mieście Koalicja uzyskuje rekordowe wyniki, na prowincji, na terenach wiejskich jest trochę gorzej, ale popracujemy nad tym - dodał.
Drugie miejsce na liście wyborczej w okręgu bydgoskim zajmuje zsiadający w Sejmie czwartą kadencję Paweł Olszewski, a trzecie posłanka zeszłej kadencji Iwona Kozłowska. Na czwartym miejscu znalazł się wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Ireneusz Nitkiewicz. Do niedawna był on szefem kujawsko-pomorskiego SLD, a w czasie sprawowania funkcji europosła przez Janusza Zemke dyrektorem jego biura. Przed kilkoma tygodniami Nitkiewicz ogłosił, że rezygnuje ze wszystkich funkcji w SLD.
Piąte miejsce zajmuje Magdalena Łośko, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Inowrocławia i do niedawna szefowa bura posła Brejzy, a szóste poseł Michał Stasiński, który w czasie kadencji przeszedł z Nowoczesnej do PO. Na miejscu siódmym jest dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy Justyna Mazur, a na ósmym - radny sejmiku i były burmistrz Świecia. Miejsce 16. przypadło Jarosławowi Katulskiemu, który był posłem w latach 2007-2014.
Zobacz także
Minister Ziobro: Musimy zrobić wszystko, by przymusowa relokacja nie dotyczyła Polski
2023-10-06, 10:06- Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii, ale nie możemy pozwolić, żeby rozwiązania dotyczące relokacji migrantów w państwach UE obowiązywały w stosunku do Polski -mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Czytaj dalej »
Włodzisław Giziński: Zdecydowałem się startować, bo to niezwykle ważne wybory [Rozmowa dnia]
2023-10-06, 09:47- Patrzę na miejsce Polski w świecie, a przede wszystkim w Unii. Tutaj różnica, po 8 latach rządów obecnej koalicji jest zasadnicza, w porównaniu z wcześniejszymi, wszystkimi rządami od 1989 roku - mówił Włodzisław Giziński… Czytaj dalej »
Cel - wykorzystać każdy litr spadającej z nieba wody. Kujawsko-pomorskie na czele
2023-10-06, 08:30Polska, a szczególnie województwo kujawsko-pomorskie, może odegrać znaczącą rolę w tzw. Niebieskim Ładzie - nowej unijnej strategii wodnej. Czytaj dalej »
Politycy Koalicji Obywatelskiej okręgu toruńsko-włocławskiego zapraszają kobiety do urn
2023-10-06, 07:39Co druga Polka w wieku od 18 do 39 lat nie pójdzie na wybory. Tak wynika z badań, przeprowadzonych dla sztabu Koalicji Obywatelskiej. I właśnie dlatego wyborcza ,,jedynka' w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Arkadiusz Myrcha, zachęcał… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich pyta: Czy Donald Tusk i Rafał Trzaskowski są antybydgoscy?
2023-10-05, 21:00Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, przewodniczący Klubu Radnych PiS i numer 9 na liście kandydatów tej partii w wyborach do Sejmu, powtórzył 8 pytań, które 3 lata zadał politykom Platformy… Czytaj dalej »
We Włocławku powstał Honorowy Komitet Poparcia posłanki Joanny Borowiak
2023-10-05, 20:16Włocławska posłanka Joanna Borowiak z PiS-u, która ubiega się o parlamentarną reelekcję, dostała oficjalną rekomendację Związku Zawodowego ,,Solidarność'. W komitecie poparcia posłanki są także lokalni działacze, artyści… Czytaj dalej »
Zaczął się ruch w sprawie obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Na początek dokumentacja
2023-10-05, 18:40- Kowalewo Pomorskie doczeka się obwodnicy - ogłosił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Polityk podkreśla, że budowa 8-kilometrowej drogi to dowód, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Czytaj dalej »
Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
2023-10-05, 17:50O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi… Czytaj dalej »
W Toruniu już zagłosowali. Liceum przeprowadziło symulację wyborów [zdjęcia, wideo]
2023-10-05, 11:57Jest komisja wyborcza, są stanowiska do głosowania i nawet urna. W IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu trwa symulacja wyborów parlamentarnych. Mogą wziąć w niej udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Akcja ma zachęcić… Czytaj dalej »
Co zrobić, by w Polsce było bezpiecznie? Kolejna debata wyborcza w PR PiK [zapis wideo]
2023-10-05, 08:31O bezpieczeństwie, ale także nielegalnej migracji w Polsce i Europie mówili w Polskim Radiu PiK w czwartek (5 października) kandydaci w nadchodzących w wyborach. Debatę prowadził Michał Słobodzian. Czytaj dalej »