Znamy szczegółowe wyniki wyborów: Bydgoszcz - Toruń
Koalicja Europejska wyraźnie wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w Toruniu i Bydgoszczy. Im bardziej na wschód okręgu kujawsko-pomorskiego - tym większe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości i zwycięstwa w kilku powiatach.
46,01 proc. - to wynik Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim. PiS z 39,24 proc. uzyskał drugi wynik, a trzeci Wiosna z 5,94 proc. poparcia.
Szczegółowe dane opublikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pokazują, że są jednak spore różnice w zależności od miejsca głosowania. Koalicja Europejska najlepszy wynik osiągnęła w Bydgoszczy, gdzie poparło ją 53,04 proc. głosujących. Niewiele słabszy wynik zanotowała w Toruniu - 52,08 proc., w Grudziądzu - 52,22 proc. i Włocławku - 50,85 proc.
W miastach województwa kujawsko-pomorskie PiS wyraźnie przegrało. Poparcie partii rządzącej w Toruniu to 32,09 proc., w Bydgoszczy 32,34 proc., a w Grudziądzu 33,75 proc. Są jednak powiaty w tym okręgu, w których ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła wyraźnie, m.in. radziejowski - 57,80 proc., rypiński 52,60 proc. czy włocławski 51,85 proc.
Tendencja - z małymi wyjątkami - jest taka: im dalej na wschód okręgu tym poparcie dla PiS wyższe. Im dalej na zachód - tym wyborcy chętniej zakreślali na karcie do głosowania kratki przy nazwiskach kandydatów KE. Linią graniczną w wielu przypadkach jest rzeka Wisła.
Wiosna Roberta Biedronia najwyższy wynik uzyskała we Włocławku - 7,31 proc. i Toruniu 7,08 proc. Najniższy w powiecie brodnickim 3,76 proc.
W okręgu najwięcej głosów - 129 339 - otrzymał były szef MSZ i MON Radosław Sikorski, który był "jedynką" na liście KE, a także dotychczasowy europoseł PiS, który również otwierał listę tego Komitetu - Kosma Złotowski - 107 113. Najprawdopodobniej to oni zdobędą mandaty.
Spośród innych kandydatów, którzy jednak nie będą reprezentowali Polski w Brukseli, najlepsze wyniki osiągnęli: poseł PO Krzysztof Brejza (KE) - 84 225 oraz poseł Tomasz Latos (PiS) - 56 490. Z europarlamentem pożegna się dotychczasowy europoseł Janusz Zemke (SLD), który startując w tych wyborach z listy KE uzyskał 53 157 głosów.
W okręgu nr 2 frekwencja wyborcza wyniosła 41,75 proc. (PAP)
Zobacz także
Niemiecki Bundestag wybrał w drugim podejściu kanclerza. To Friedrich Merz
2025-05-06, 16:59Niemiecki parlament wybrał we wtorek, w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów - poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen w Rypinie: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski
2025-05-03, 20:24Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, zapewnił podczas wiecu w Rypinie, że będzie dbał o polskie interesy, a nie o zagraniczne. Podkreślił, że do Europy napływają setki tysięcy imigrantów, którzy powodują radyklany… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Toruniu: Pod biało-czerwoną flagą zmieścimy się wszyscy
2025-04-29, 18:39Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przyjechał na spotkanie wyborcze w Toruniu z flagą Polski, którą jego kontrkandydat Karol Nawrocki zostawił w telewizyjnym studiu po debacie w Końskich. Czytaj dalej »
Pierwsza debata z udziałem wszystkich kandydatów. Padały kontrowersyjne wypowiedzi
2025-04-28, 23:18Prawo aborcyjne, polityka mieszkaniowa, migracja i obronność to niektóre z tematów debaty „Super Expressu', pierwszej z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. Dyskusje przyćmiły kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna i… Czytaj dalej »
Kolejna debata prezydencka. Tym razem kandydatów przepyta w Warszawie „Super Express"
2025-04-28, 17:39Wszystkich trzynastu kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich zapowiedziało udział w kolejnej debacie przedwyborczej, tym razem organizowanej w Warszawie przez „Super Express”. Rozpocznie się w poniedziałek, o godz… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski: Potrzebujemy prezydenta z woli narodu, który będzie łączył, a nie dzielił
2025-04-27, 21:04Polska potrzebuje prezydenta z woli narodu, takiego, który będzie łączył, nie dzielił - mówił na niedzielnym wiecu w Poznaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewniał, że jest „kandydatem obywatelskim”… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda: W wyborach prezydenckich zagłosuję na Karola Nawrockiego
2025-04-27, 15:46Prezydent Andrzej Duda podkreślił w niedzielę w Łodzi, że w nadchodzących wyborach zagłosuje na popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Zdaniem głowy państwa, legalność wyborów „jest… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda: Wybierzmy nowego prezydenta ze świadomością, że władza to służba
2025-04-25, 18:18Prezydent Andrzej Duda zaapelował w piątek w Gnieźnie, by „wyboru nowego prezydenta dokonywać ze świadomością, że władza to nie przywilej, tylko służba”. - Od tego, co uczynimy dziś, zależy powodzenie następnych pokoleń… Czytaj dalej »
Po schodach do głosowania? Jest decyzja w sprawie bydgoskiego protestu wyborczego
2025-04-22, 16:44Wybory do Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto w Bydgoszczy nie będą powtórzone. Tak zadecydowała Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa Publicznego przy bydgoskiej radzie Miasta, która na prośbę kilkudziesięciu mieszkańców… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg w Grudziądzu: Trzeba wprowadzić limit wpłat na kampanię wyborczą
2025-04-17, 20:22Adrian Zandberg - kandydat na prezydenta Polski, wieczorem spotkał się z mieszkańcami Grudziądza. Współzałożyciel partii Razem chce wprowadzić limity w finansowaniu kampanii politycznych. Czytaj dalej »