Młodzi namawiają by pójść na wybory. W Toruniu zorganizowali konferencję
Niska frekwencja - to jedno z zagrożeń zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówili uczestnicy konferencji w Toruniu. Na Wydziale Prawa i Administracji UMK spotkali się eksperci z zakresu prawa wyborczego, doktoranci i studenci.
Podczas konferencji rozmawiano o „Wyzwaniach współczesnego prawa wyborczego” i zachęcano do oddania głosu 26 maja. - Powinniśmy korzystać z naszego przywileju, jakim jest prawo do głosowania - podkreśla dr Marta Czakowska z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
- Nadal funkcjonuje wiele krajów na świecie, gdzie takiego przywileju jak wybory zwyczajnie nie ma, albo mają go tylko określone grupy społeczne. Jeżeli mamy takie prawo, a jest to święte prawo, związane z realizowaniem zasady demokratycznego państwa prawa, to dlaczego mamy z tego nie korzystać? - pytała dr Marta Czakowska.
- Szereg młodych osób boi się wyborów, bo kojarzą się z życiem politycznym, z chaosem medialnym, który to życie polityczne generuje - powiedział uczestnik konferencji.
- Warto jest chodzić na wybory i promować postawę obywatelską, bo są ludzie, którzy mówią, że ich głos się nie liczy. To tak nie jest. Jeśli każda osoba, która się waha, czy powinna pójść - jednak pójdzie, wtedy mamy już pokaźną liczbę oddanych głosów i być może zmianę wyników głosowania - powiedziała jedna z młodych dyskutantek.
Spotkanie zorganizowało Studenckie Koło Naukowego Prawa Wyborczego „Elektor”, które przygotowało też profrekwencyjne spoty. Można je zobaczyć na profilu Koła na Facebooku.
Zobacz także
„Od nas zależy, co będzie się działo w gminie”. Mieszkańcy o głosowaniu w wyborach [sondy z regionu]
2024-04-07, 14:21Głosować warto nie tylko w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w samorządowych - przekonują mieszkańcy Pomorza i Kujaw. Czytaj dalej »
Wyborcze liczby w województwie. Od czego zależy liczba samorządowców, ilu ich wybieramy?
2024-04-07, 11:46Trwa głosowanie w wyborach samorządowe. Na Pomorzu i Kujawach wybierzemy ponad 2,5 tys. radnych oraz 144 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Czytaj dalej »
„Wieczór Wyborczy" w Polskim Radiu PiK. W studiu politolodzy, w sztabach nasi reporterzy
2024-04-06, 22:01Zapraszamy na „Wieczór wyborczy' w Polskim Radiu PiK - w niedzielę (7 kwietnia) w godz. 21.00-22.00. Czytaj dalej »
Gdzie i jak głosować? Ważny dowód tożsamości i poprawnie skreślona kratka to podstawa
2024-04-06, 15:49W niedzielę 7 kwietnia odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także radnych: gminy, powiatu i województwa. W województwie kujawsko-pomorskim o głosy mieszkańców walczy ponad 10 tys… Czytaj dalej »
Inowrocławska Trzecia Droga przypomniała swoje postulaty dla ludzi młodych
2024-04-05, 21:33Najmłodsi kandydaci Trzeciej Drogi do Rady Miejskiej i Powiatu przedstawili problemy, z jakimi ich zdaniem zmaga się inowrocławska młodzież. Czytaj dalej »
Aktywni dla Torunia: Zebraliśmy społeczników, którzy chcą zmieniać to miasto
2024-04-05, 21:14- Kampania była krótka, ale bardzo intensywna. Staraliśmy się dotrzeć do mieszkańców - mówi kandydat Aktywnych dla Torunia na prezydenta miasta. Bartosz Szymanski zachęca też, by w niedzielę pójść na wybory. - To jest moment… Czytaj dalej »
Sikorski poparł w Toruniu Pawła Gulewskiego. „Mamy rząd, który nie walczy z samorządem”
2024-04-05, 21:04Szef MSZ Radosław Sikorski poparł Pawła Gulewskiego, kandydata Kolacji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Apelował o głosowanie na kandydatów, którzy „są dobrymi gospodarzami” i „będą dobrze współpracować z rządem… Czytaj dalej »
Kandydaci Lewicy do sejmiku o swoich postulatach: „nudne”, ale dające stabilność
2024-04-05, 20:44- Żyjemy w dość niespokojnych czasach, więc chcemy dać mieszkańcom regionu trochę stabilizacji - mówią kandydaci Lewicy z Bydgoszczy do sejmiku województwa. Postulują więc mieszkania na tani wynajem, wzmocnienie kolei oraz więcej… Czytaj dalej »
Rafał Bruski: Na miejskie inwestycje przeznaczyliśmy już miliardy złotych
2024-04-05, 20:34Rafał Bruski finalizuje kampanię, w której ponownie ubiega się o urząd włodarza Bydgoszczy. - To czas na to, by prezydent dokończył wiele projektów, które rozpoczął - mówił na konferencji szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej… Czytaj dalej »
Kandydaci PiS do sejmiku chcą rozwoju linii kolejowych w województwie
2024-04-05, 20:17Zwiększenie finansowania imprez kulturalnych w Bydgoszczy i okolicach, więcej połączeń kolejowych dla dojeżdżających do szkoły i pracy - to niektóre postulaty kandydatów PiS do sejmiku. Czytaj dalej »