Młodzi namawiają by pójść na wybory. W Toruniu zorganizowali konferencję
Niska frekwencja - to jedno z zagrożeń zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówili uczestnicy konferencji w Toruniu. Na Wydziale Prawa i Administracji UMK spotkali się eksperci z zakresu prawa wyborczego, doktoranci i studenci.
Podczas konferencji rozmawiano o „Wyzwaniach współczesnego prawa wyborczego” i zachęcano do oddania głosu 26 maja. - Powinniśmy korzystać z naszego przywileju, jakim jest prawo do głosowania - podkreśla dr Marta Czakowska z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
- Nadal funkcjonuje wiele krajów na świecie, gdzie takiego przywileju jak wybory zwyczajnie nie ma, albo mają go tylko określone grupy społeczne. Jeżeli mamy takie prawo, a jest to święte prawo, związane z realizowaniem zasady demokratycznego państwa prawa, to dlaczego mamy z tego nie korzystać? - pytała dr Marta Czakowska.
- Szereg młodych osób boi się wyborów, bo kojarzą się z życiem politycznym, z chaosem medialnym, który to życie polityczne generuje - powiedział uczestnik konferencji.
- Warto jest chodzić na wybory i promować postawę obywatelską, bo są ludzie, którzy mówią, że ich głos się nie liczy. To tak nie jest. Jeśli każda osoba, która się waha, czy powinna pójść - jednak pójdzie, wtedy mamy już pokaźną liczbę oddanych głosów i być może zmianę wyników głosowania - powiedziała jedna z młodych dyskutantek.
Spotkanie zorganizowało Studenckie Koło Naukowego Prawa Wyborczego „Elektor”, które przygotowało też profrekwencyjne spoty. Można je zobaczyć na profilu Koła na Facebooku.
Zobacz także
PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. Jak u nas?
2019-05-26, 14:28Kujawsko-pomorski okręg wyborczy jest pod względem frekwencji na 8. miejscu - w południe zagłosowało u nas 13,77% uprawnionych do głosowania. Okręgów jest 13. Czytaj dalej »
Z dowodem osobistym w smartfonie na głosowanie. Sprawdziliśmy to!
2019-05-26, 13:19Podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogliśmy pierwszy raz skorzystać z technologicznych udogodnień - zweryfikować swoją tożsamość przy użyciu smartfona. Czytaj dalej »
Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport!
2019-05-26, 10:38Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. Już kilkadziesiąt osób zamówiło taki transport. Czytaj dalej »
W regionie wybory bez problemów. Lokale czynne do godz. 21.00
2019-05-26, 10:03Głosowanie w eurowyborach w województwie kujawsko-pomorskim od rana odbywa się bez przeszkód poinformował Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Przemysław Przybylski: Apeluję o udział w wyborach i proszę o głos
2019-05-24, 17:56Apelował do wzięcia udziału w wyborach i dziękował za poparcie - Przemysław Przybylski, kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości podsumował w Toruniu kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Lewica Razem: Chcemy wyrównać standardy. Polskie do europejskich
2019-05-24, 17:33Wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, budowa mieszkań, skrócenie tygodnia pracy i wydłużenie urlopów, leki za darmo - to między innymi główne postulaty, z którymi idą do wyborów do Europarlamentu kandydaci komitetu Lewica… Czytaj dalej »
Wanda Nowicka: Dzięki Wiośnie nowe tematy w debacie publicznej
2019-05-24, 17:18Prawa kobiet, ekologia czy świeckie państwo - to tematy, które przedstawicielom Wiosny udało się wprowadzić do debaty publicznej - powiedziała Wanda Nowicka, liderka kujawsko-pomorskiej listy tego ugrupowania do Parlamentu Europejskiego… Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Zdrowie jednym z priorytetów w pracy europosłów
2019-05-24, 16:54Sprawy dotyczące ochrony zdrowia są ponad podziałami politycznymi, stąd te ważne kwestie mogą łączyć przyszłych europosłów - uważa Tomasz Latos, startujący do Parlamentu Europejskiego z kujawsko-pomorskiej listy Prawa i Spra… Czytaj dalej »
Europoseł Janusz Zemke dla regionu: edukacja i czas, którego się nie policzy
2019-05-24, 14:30Staże i stypendia, kursy komputerowe dla seniorów, zajęcia z angielskiego dla dzieci, wycieczki do Brukseli i Strasburga. Europarlamentarzysta podsumował swoją dziesięcioletnią aktywność na rzecz mieszkańców województwa. Czytaj dalej »
- Nie wyprowadzimy Polski z Unii. Będziemy Unię niszczyć - mówią Konfederaci
2019-05-24, 13:34- Tą kampanią, tymi wyborami nie kończymy wspólnej przygody, nie kończymy wspólnej walki o dobrą, konserwatywną, chrześcijańską Polskę - zapowiadają kandydaci Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy. Czytaj dalej »