Ważna frekwencja! Samorząd województwa zachęca do udziału w wyborach 26 maja [wideo]
Marszałek województwa wspólnie z samorządowcami i przedstawicielami różnych opcji politycznych zainaugurował w Toruniu kampanię profrekwencyjną. Ma ona zachęcać mieszkańców regionu do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
- Musimy rywalizować z innymi okręgami o to, żebyśmy mieli jak najwięcej naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Zaczynaliśmy z jednym mandatem, a dzięki kolejnym akcjom profrekwencyjnym udało się doprowadzić do tego, że mieliśmy 3 mandaty i to jest bardzo dobry wynik. Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, aby go utrzymać - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
- Jeżeli ma być 3 mandat, tak jak stało się to 5 lat temu, to frekwencja musi być nieco wyższa niż w kilku pozostałych regionach kraju. Udało się osiągnąć taki wynik 5 lat temu i wtedy mandaty uzyskała Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej - powiedział poseł Tomasz Lenz z Platformy Obywatelskiej.
- Bardzo ważne jest, aby Polacy przejęli się rzeczywiście tymi wyborami i żeby frekwencja się poprawiła - dodał Michał Krzemkowski, radny województwa z Prawa i Sprawiedliwości.
Wzorem poprzednich kampanii samorząd województwa przygotował bonusy dla najaktywniejszych obywatelsko społeczności. Najlepsze przy urnach miasto regionu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz lub Inowrocław) otrzyma możliwość zorganizowania u siebie Astrofestiwalu 2020. Stolice powiatów ziemskich, pozostałe miasta, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie będą rywalizować, w swoich kategoriach, o 50 tys. zł na oprawę artystyczną planowanych na 2020 rok wydarzeń masowych.
Dla tych, którzy nie tylko sami zechcą pójść 26 maja na wybory, ale chcieliby też zachęcić innych organizowany jest specjalny konkurs z nagrodami w postaci elektrycznych hulajnóg. Zadaniem uczestników będzie nakręcenie krótkiego filmu (także komórką) pod hasłem „Głosuję 26 maja, bo…”.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Szczegóły dotyczące kampanii można znaleźć na stronie kujawsko-pomorskie.pl.
W najbliższą niedzielę (12 maja) odbędzie się też specjalny koncert pn. „Podróż po Europie”, na który z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wydarzenie, zorganizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, odbędzie się Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Zobacz także
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. PKW podała dane z całego kraju
2024-06-10, 09:42W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW przedstawiła w poniedziałek - Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia… Czytaj dalej »
Dr hab. Kapsa (UKW): Wyborcy nie czuli mobilizacji. Partie promowały po jednym kandydacie [Rozmowa Dnia]
2024-06-10, 09:10- Wynik wyborów nie jest zaskoczeniem - mówiła w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK dr hab. Izabela Kapsa, politolog, prof. ucz. UKW w Bydgoszczy. Jej zdaniem największe powody do zadowolenia ma Konfederacja. A jak komentowała frekwen… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zdecydowanie wygrywa. Wyniki eurowyborów w Kujawsko-Pomorskiem
2024-06-10, 07:35Koalicja Obywatelska wygrała wybory do PE w Kujawsko-Pomorskiem, uzyskując 44,38 proc. głosów proc., przed Prawem i Sprawiedliwością - 31,30 proc. i Konfederacją - 10,24 proc. - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich… Czytaj dalej »
Wybory do PE: KO zwyciężyła w dziesięciu województwach, a PiS w sześciu [mandaty]
2024-06-10, 06:48Koalicja Obywatelska wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała w ośmiu okręgach. W pozostałych pięciu najwięcej głosów zdobyło PiS - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Licząc według województw, KO zwyciężyła… Czytaj dalej »
Prezydent Emmanuel Macron rozwiązuje parlament i ogłasza nowe wybory
2024-06-09, 23:00Prezydent Francji poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne; pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca. Czytaj dalej »
Exit poll Ipsos: Koalicja Obywatelska wygrywa eurowybory i zdobywa 21 mandatów!
2024-06-09, 21:07Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS - 19, Konfederacja - sześć, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - cztery, a Lewica - trzy - wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Czytaj dalej »
Nowe dane o frekwencji. Okręg obejmujący kujawsko-pomorskie ma najniższą w kraju
2024-06-09, 19:43Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17:00 wyniosła 28,2 proc. - przekazał szef PKW Sylwester Marciniak. Jak dodał, oznacza to, że do godz. 21:00 swój głos oddać może jeszcze ponad 20 mln osób. Czytaj dalej »
Do godz. 12:00 Toruń z najwyższą frekwencję w kraju! Był też incydent w regionie
2024-06-09, 14:00Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12:00 wyniosła 11,66 procent - podał podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Jest niższa, niż o tej porze w wyborach pięć… Czytaj dalej »
Mieszkańcy regionu głosują i zachęcają, by wziąć dowód i przyjść! „To nasz obowiązek”
2024-06-09, 13:12Mieszkańcy województwa wybierają posłów do europarlamentu. - Z frekwencją na pewno słabiej, niż w wyborach parlamentarnych - oceniają członkowie jednej z komisji w Inowrocławiu. I zachęcają, by wziąć udział w głosowaniu. Czytaj dalej »
Czas na wybory do Parlamentu Europejskiego. W regionie jest prawie dwa tysiące komisji
2024-06-09, 07:00W niedzielę (9 czerwca) wybory do Parlamentu Europejskiego. Wskażemy naszych reprezentantów w Brukseli i Strasburgu. W całej Polsce wybierzemy 53 europosłów. Kujawsko-pomorskiemu mogą przypaść nawet trzy mandaty, ale o tym, ile ostatecznie… Czytaj dalej »