Janusz Zemke: Ważna frekwencja w eurowyborach w Kujawsko-Pomorskiem
Decyzja o powołaniu Koalicji Europejskiej była słuszna - ocenił w Toruniu europoseł SLD Janusz Zemke, który ponownie ubiega się o mandat startując z listy KE w okręgu kujawsko-pomorskim. Według polityka Kujawsko-Pomorskie jest pokrzywdzone przez ordynację wyborczą.
- Życie nauczyło mnie, żeby plany dzielić na etapy. Pierwszy z etapów to wybory do Europarlamentu 26 maja. Działam bardzo aktywnie, żeby ponownie uzyskać mandat europosła, ale także na rzecz poparcia dla listy Koalicji Europejskiej. Decyzja o powołaniu takiej koalicji była absolutnie słuszna. Opozycja powinna działać dziś wspólnie - powiedział Zemke podczas konferencji prasowej w Toruniu.
Janusz Zemke zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 roku; w tegorocznych wyborach startuje z 2. miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.
- Mój plan to jak najlepszy wynik w eurowyborach i ponowne zdobycie mandatu. Niestety - my startujemy w wyborach do Europarlamentu wedle ordynacji skrajnie niekorzystnej dla naszego województwa. W tych wyborach okręgów jest trzynaście, a nasz okręg jest najmniejszy. W Małopolsce i Świętokrzyskiem wyborców jest trzy razy więcej niż u nas. To samo Śląsk. Ta liczba w naszym okręgu to ok. 1,6 mln osób, a o zdobyciu mandatu nie decyduje procentowe poparcie w okręgu, bo mandaty nie są przypisane do okręgów, ale liczba głosów na dany komitet w skali kraju, a potem liczba głosów, a nie procent dla kandydatów - podkreślił Zemke.
W ocenie byłego wiceszefa MON absolutnie fundamentalne znaczenie dla wyniku wyborów w okręgu kujawsko-pomorskim ma więc liczba wyborców, którzy pójdą głosować, bo jeżeli będzie ich mało - to europoseł z tego terenu może być tylko jeden; jeżeli frekwencja byłaby wysoka może być ich - tak jak w kończącej się obecnie kadencji - trzech.
- Mamy metę i są województwa, które by dobiec do niej muszą zrobić jedno okrążenie, a my w tym samym czasie trzy. Jeżeli okaże się, że będzie to jeden mandat, to świadczyło to będzie o degradacji województwa - stwierdził Zemke.
Europoseł SLD podsumował swoje działania w Europarlamencie w ostatnich dziesięciu latach. Podkreślał swoje duże zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej w tym okresie. Mówił m.in. o prowadzonym przez siebie programie stażowym, edukacji komputerowej dla osób w starszym wieku czy nauce angielskiego dla dzieci z biedniejszych rodzin. Podkreślał także, że nigdy nikomu nie odmówił w Brukseli czy Strasburgu pomocy w organizacji pobytu czy spotkania. (PAP)
Zobacz także
Morawiecki w regionie: Zleciliśmy badania, żeby wyłonić najlepszego kandydata na prezydenta
2024-07-01, 19:37- W Prawie i Sprawiedliwości nie będzie bratobójczej wojny o to, kto ma być kandydatem na urząd prezydenta. Wysuniemy tego, kto będzie miał największe szanse na zwycięstwo - zadeklarował były premier Mateusz Morawiecki. Przyjechał… Czytaj dalej »
Wybory we Francji: Sondażowe wyniki – około 34 procent dla Zjednoczenia Narodowego
2024-06-30, 20:57W pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34,2 procent uzyskało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) - wskazuje sondaż exit poll dla telewizji TF1, którego wyniki podano w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczyc… Czytaj dalej »
Tomasz Sikorowski obiecuje walczyć o kaskadyzację Wisły. Poparła go europoseł Bryłka
2024-06-29, 16:29Nowo wybrana europoseł, Anna Bryłka z Konfederacji, w czasie wizyty we Włocławku udzieliła poparcia kandydującemu w wyborach uzupełniających do Senatu Tomaszowi Sikorowskiemu. Czytaj dalej »
Co dalej z budową zapory w Siarzewie? Chmielewski: To również kwestia bezpieczeństwa
2024-06-24, 21:07Temat budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie wraca w kampanii wyborczej do Senatu w okręgu włocławskim. Startujący z komitetu wyborczego Prawi i Skuteczni, czyli z PiS-u, Jarosław Chmielewski na konferencji prasowej przekonywał… Czytaj dalej »
Kaczyński: Będziemy zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum ws. wypowiedzenia paktu migracyjnego
2024-06-22, 21:37W sobotę w Pułtusku odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której lider PiS podsumował ostatnie miesiące, a także nakreślił plany ugrupowania na kolejne miesiące. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające do Senatu. Sikorowski: Oferta koalicyjna od PiS-u nie przyszła
2024-06-21, 18:52W wyborach uzupełniających do Senatu we włocławskiej części naszego regionu planowany był pakt między Konfederacją i PiS-em. Prawo i Sprawiedliwość miało nie wystawiać swojego kandydata i poprzeć przedstawiciela Konfederacji… Czytaj dalej »
Przyznano nagrody za frekwencję przy urnach. Pieniądze dostanie Toruń. Kto jeszcze?
2024-06-19, 19:59Toruń, Nakło nad Notecią, Ciechocinek, gminy Solec Kujawski i Osielsko (obie w powiecie bydgoskim) - otrzymają marszałkowskie nagrody za najwyższą frekwencję podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czer… Czytaj dalej »
Joanna Scheuring-Wielgus i Piotr Kowal z Lewicy od teraz mają po dwa serca
2024-06-14, 07:00Chociaż do Parlamentu Europejskiego dostała się z Wielkopolski, Joanna Scheuring-Wielgus zapewnia, że nie zapomni o Kujawsko-Pomorskiem. Europosłanka spotkała się w Toruniu z dziennikarzami i przedstawiła Piotra Kowala, nowego posła… Czytaj dalej »
Piotr Kowal w sejmie za Joannę Scheuring-Wielgus, a kto za Kowala? Zmiany po wyborach do PE
2024-06-10, 14:30Wybory do Parlamentu Europejskiego zmieniły skład polskiego Sejmu. Posłanka Nowej Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus przechodzi do Brukseli. Zgodnie w prawem jej mandat poselski obejmuje osoba z kolejnym największym wynikiem wyborczym na… Czytaj dalej »
Iwona Kozłowska, Kosma Złotowski i Sławomir Ozdyk komentują wyniki wyborów do PE
2024-06-10, 11:31W Kujawsko-Pomorskiem Koalicja Obywatelska zwyciężyła uzyskując ponad 44 procent poparcia. Prawo i Sprawiedliwość uplasowało się na drugim miejscu z wynikiem przekraczającym 31 procent. Czytaj dalej »