Poseł Krzysztof Brejza krytykuje wypowiedź włocławskiego biskupa
Upartyjnienie misji Kościoła zarzucił biskupowi Wiesławowi Meringowi - ordynariuszowi diecezji włocławskiej, poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.
Chodzi o niedawną wypowiedź biskupa na temat Jarosława Kaczyńskiego. W minioną środę we Włocławku obradowała kościelna konferencja "Być Polakiem - duma i powinność". Honorowym gościem spotkania był prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Witając Jarosława Kaczyńskiego ordynariusz diecezji włocławskiej powiedział: "Bardzo bym chciał, panie premierze, żeby czuł się pan tu nie tylko akceptowanym, ale podziwianym. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co robi pan dla Polski. Pańskie sukcesy są naszymi sukcesami".
Po tej wypowiedzi poseł Krzysztof Brejza wystosował list otwarty do biskupa, w którym zarzuca mu upartyjnienie misji Kościoła. Zwołał też we Włocławku konferencję prasową.
- Czym ksiądz biskup jest tak zachwycony? Demontażem Konstytucji? Zszarganą opinią Polski na arenie międzynarodowej? Pychą i arogancję działaczy PiS? Nie powinno dochodzić do takich incydentów, że Kościół tak jednoznacznie opowiada się po stronie jednej partii. Zaczynamy ocierać się o struktury państwa wyznaniowego. Kościół, który w latach 70. był dla Polaków ostoją w systemie komunistycznym nie ma odwagi nie tylko zasypać podziałów, ale stanąć po stronie porządku konstytucyjnego, po stronie wartości judeochrześcijańskich, które są w Unii Europejskiej. Czas powiedzieć temu: dość! - powiedział Krzysztof Brejza.
Nie wiadomo czy włocławska kuria odpowie na list posła. Z rzecznikiem kurii nie można się skontaktować.
Organizatorem diecezjalnej konferencji we Włocławku była lokalna agenda Akcji Katolickiej. Spotkanie odbyło się w auli Muzeum Diecezjalnego. Miało charakter zamknięty. Uczestniczyli w nim działacze Akcji Katolickiej oraz członkowie oraz zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Wejście było możliwe wyłącznie na podstawie imiennego zaproszenia od organizatorów.
Zobacz także
Ma elektryzujące hasło wyborcze, jest bezpartyjny i chce być prezydentem Włocławka
2024-03-13, 07:58Prąd za 40 groszy? Maciej Maciak, kandydat na prezydenta Włocławka, właśnie z takim hasłem idzie do wyborów. Na wtorkowej konwencji wyborczej zaprezentował swój program i listy kandydatów na radnych. Czytaj dalej »
Jak zmniejszyć korki w Bydgoszczy? Bydgoska Prawica podaje rozwiązanie
2024-03-13, 07:00- Potrzeba zmian w komunikacji publicznej, lepszego planowania inwestycji drogowych - uważa Łukasz Schreiber - kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy i dodaje, że trzeba też podjąć odważne decyzje, a jedną z najważniejszych… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Tretyn po raz trzeci rektorem UMK. Miał jednego przeciwnika [wideo]
2024-03-12, 21:04Prof. Andrzej Tretyn został wybrany we wtorek wieczorem na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej zajmował to stanowisko w latach 2012-2020. Prof. Tretyn pokonał wyraźną większością głosów dotychczasowego… Czytaj dalej »
Przedwyborcze spotkania w Inowrocławiu. Wśród tematów nieruchomości i podatki
2024-03-12, 20:10Jak rozwój Inowrocławia widzą przedstawiciele Trzeciej Drogi, a jak poseł Bartosz Kownacki, kandydujący na urząd prezydenta tego miasta? O tym w relacji Marcina Glapiaka. Czytaj dalej »
Wybory samorządowe: wylosowano numery list wyborczych ogólnopolskich komitetów
2024-03-12, 19:06W siedzibie PKW wylosowane zostały numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. W losowaniu… Czytaj dalej »
Kandydat na prezydenta: Styl zarządzania w Grudziądzu? Mechanizm wzajemnych powiązań
2024-03-12, 14:44- Oddajmy miasto mieszkańcom, skończymy z powiązaniami - to dzisiejsze zapowiedzi Marka Nowaka, kandydata na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »
MZK nie opublikuje na swoich autobusach reklam Bydgoskiej Prawicy. Powód?
2024-03-11, 18:01- Czy pieniądze z naszego komitetu są złe? - pytają przedstawiciele Bydgoskiej Prawicy i zarzucają prezydentowi Bydgoszczy prowadzenie nierównej kampanii wyborczej. Czytaj dalej »
Konfederacja: Czy budowa trasy staromostowej zagrozi targowisku miejskiemu w Toruniu?
2024-03-11, 16:45Poseł Konfederacji Przemysław Wipler i kandydat stronnictwa na prezydenta Torunia Maciej Cichowicz sprzeciwili się realizacji trasy staromostowej w obecnym kształcie. Cichowicz pytał, czy projekt ma wygasić targowisko miejskie. Prezydent… Czytaj dalej »
Jak sfinansować budowę mostu Zachodniego w Toruniu? Paweł Gulewski ma pomysł
2024-03-11, 13:20- Budowa drogi S15 powinna trafić na listę priorytetów inwestycyjnych Ministerstwa Infrastruktury - uważa Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Na konferencji z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady… Czytaj dalej »
Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]
2024-03-11, 09:01Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »