Sejmik województwa: Koalicja Obywatelska bez zmian, spore zdobycze PiS
W wyniku wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego PiS zwiększył o 4 liczbę radnych - pomimo zmniejszenia ich ogólnej liczby z 33 do 30. Tak samo liczebny, jak w poprzedniej kadencji klub będzie miała Koalicja Obywatelska (wcześniej PO) - 14 mandatów. PSL stracił 6 z 10 miejsc.
W 2014 r. PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym wówczas sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe mandaty uzyskały: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2. Przez cztery lata województwem rządziła koalicja PO i PSL. Marszałkiem jest Piotr Całbecki z PO, a przewodniczącym sejmiku Ryszard Bober z PSL. Obaj znów znajdą się w składzie tego gremium.
Wiadomo już, że najwyższe poparcie z rekordowym wynikiem w skali województwa (najprawdopodobniej także kraju) uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej - obecny marszałek województwa Piotr Całbecki, którego poparło ok. 68,5 tys. wyborców.
Całbecki otrzymał w okręgu toruńsko-chełmińskim 68,5 tys. głosów przy łącznej liczbie 81,4 tys. oddanych głosów na listę Koalicji Obywatelskiej. Dzięki jego wynikowi do sejmiku wejdą także Leszek Pluciński, Katarzyna Anna Lubańska (oboje to dotychczasowi radni) oraz Jacek Gajewski (menadżer toruńskiego zespołu żużlowego). Cztery lata temu Całbeckiego poparło prawie 45 tys. wyborców.
Przy 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i 4 PSL w nowym - 30-osobowym sejmiku - ta sama większość rządząca województwem jest bardzo prawdopodobna. We wtorek rano Całbecki podkreślił, że jeżeli otrzyma propozycję bycia marszałkiem nadal, to nie odmówi.
Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej nadal będzie w opozycji w sejmiku, ale ich klub zwiększy się z 7 do 11 osób. Nadal radnymi będą Adam Banaszak (lider Porozumienia Jarosława Gowina w Okręgu Bydgoskim), Marek Hildebrandt - także z Porozumienie, Wojciech Jaranowski, Michał Krzemkowski, Marek Witkowski i Przemysław Przybylski. Nowiny radnymi z PiS będą Jerzy Gawęda (wieloletni szef lokalnych struktur PiS w Inowrocławiu), Rafał Sobolewski (dotychczas radny miejski we Włocławku), Małgorzata Taranowicz - sołtyska Mełna i wojewódzka komendant OHP, Konstanty Dombrowicz (były prezydent Bydgoszczy) oraz Jacek Chmarzyński (właściciel zakładów mięsnych).
PSL po wyborach w 2014 r. miało drugi co do wielkości klub w sejmiku liczący 10 osób. Był w nim m.in. znany aktor komediowy Piotr Pręgowski. Teraz PSL będzie miało 4 radnych - Ryszarda Bobera (przewodniczący sejmiku), Anetę Jędrzejewską - dotychczasową członkinię zarządu województwa, Dariusza Kurzawę - wicemarszałka województwa oraz Agnieszkę Kłopotek.
Skład rady uzupełnia Stanisław Pawlak z SLD - były poseł tej partii oraz radny wojewódzki od 1998 r. (PAP)
Zobacz także
Kandydaci z Inowrocławia zaprezentowali „piątkę Konfederacji”
2023-10-03, 16:25Konfederacja przedstawiła swoich kandydatów do Sejmu i Senatu z powiatu inowrocławskiego. W konferencji wziął udział Marcin Sypniewski, „jedynka” listy z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Przygotowują kolejne ataki na św. Jana Pawła II, trzeba Go obronić!
2023-10-03, 12:32Bydgoscy radni PiS apelują do władz miasta, aby stanęły w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Minister Schreiber w Inowrocławiu: Rząd PiS przeznacza coraz więcej na służbę zdrowia
2023-10-03, 11:41Minister Łukasz Schreiber spotkał się we wtorek z dyrektorem inowrocławskiego szpitala i przypomniał o dużej inwestycji, jaką uda się zrealizować w tej lecznicy, dzięki dofinansowaniu z rządowych środków. Czytaj dalej »
Grażyna Szabelska: Program „Przyjazne osiedle” podniesie jakość życia w blokach [rozmowa]
2023-10-03, 10:48Montowanie wind w niskich blokach to jeden z punktów programu, którego wprowadzenie obiecuje Prawo i Sprawiedliwość. - Ten program wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu - mówi Grażyna… Czytaj dalej »
Nowy spot PiS: Tusk próbował zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów
2023-10-03, 10:08- Gdy Tusk był szefem Rady Europejskiej naciskał na Polskę, by przyjmowała nielegalnych imigrantów. Zrobił to raz, zrobiłby to znowu. Powstrzymaj Tuska - zaapelowano w najnowszym spocie PiS. Podkreślono, że „tylko PiS może zapewnić… Czytaj dalej »
Poseł Król: Przyjęli nielegalnych imigrantów i chcą rozwiązać problem naszym kosztem [Rozmowa dnia]
2023-10-03, 09:50- Wybory w 2015 roku zapobiegły przygotowywanemu, niekontrolowanemu napływowi imigrantów do Polski - przypomina poseł Piotr Król. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, kandydat do Sejmu w okręgu bydgoskim z miejsca nr… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Apeluję o udział w referendum i głosowanie przeciwko relokacji
2023-10-02, 18:28Zjednoczona Prawica mówi stanowcze „nie” przymusowej relokacji imigrantów - podkreślił na konferencji prasowej Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego klubu radnych PiS. Czytaj dalej »
Konfederacja w Bydgoszczy: Jest problem z kontrolą nad tym, co dzieje się w państwie
2023-10-02, 17:03Między innymi do raportu NiK ws. kontroli Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Narodowego Programu Szczepień odnieśli się w Bydgoszczy kandydaci Konfederacji. Deklarują, że chcą „odzyskać kontrolę” nad tym, co dzieje się w… Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak czyta ratuszową gazetę Inowrocławia: To ulotka wyborcza Ryszarda Brejzy
2023-10-02, 16:37- Obszerny, dwustronnicowy wywiad finansowany za publiczne pieniądze jest rzeczą po prostu skandaliczną. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, ponieważ pan prezydent jest kandydatem na senatora - ocenia Ireneusz Stachowiak. Mowa o ostatnim… Czytaj dalej »
Kandydaci opozycji zgodnie w Grudziądzu. Chcą odblokowania środków z KPO i silnego samorządu
2023-10-02, 16:29Kandydaci różnych opozycyjnych partii wspólnie zabrali głos w Grudziądzu. Opowiadają się m.in. za „silnym samorządem”. - 15 października Polacy zdecydują, w jakim kierunku pójdzie Polska - czy pójdzie w kierunku państwa centralistycznego… Czytaj dalej »