Nowa Rada Miasta w Bydgoszczy
Weterani i nowe twarze - znamy już skład bydgoskiej rady miasta kolejnej kadencji. Wiadomo, że 16 z 31 mandatów przypadło Koalicji Obywatelskiej, co pozwoli rządzić jej samodzielnie. 11 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a 4 - Sojusz Lewicy Demokratycznej. Niedzielne wybory przyniosły też kilka niespodzianek. Kto znalazł się w Radzie Miasta w Bydgoszczy, a kogo w niej zabraknie?
Wśród 31 bydgoskich radnych znalazło się 11 nowych twarzy, m.in. startujący z list PiS działacz Zawiszy Jerzy Mickuś i związana ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu Bernadeta Michałek, a także startująca z list Koalicji Obywatelskiej Joanna Czerska-Thomas - działaczka w organizacjach kobiecych i przewodnicząca bydgoskiego koła Nowoczesnej oraz Szymon Wiłnicki - ratownik medyczny, działacz Stowarzyszenia „Inicjatywa Polska” Barbary Nowackiej.
Szymonowi Wiłnickiemu, aby dostać się do rady wystarczyło 638 głosów. Najwięcej wśród radnych zdobyła Agnieszka Bąk z PO, na którą zagłosował prawie 6,5 tys. mieszkańców.
Na podium znaleźli się także jej partyjni koledzy - Lech Zagłoba-Zygler oraz Maciej Świątkowski. 1288 głosów nie wystarczyło jednak, aby w radzie znalazł się startujący z list PiS Stefan Pastuszewski, który z lokalnym samorządem jest związany od prawie 30 lat - to chyba największa niespodzianka tegorocznych wyborów.
W składzie rady zabraknie też m.in. Bernadety Różańskiej-Majchrzak z PO oraz Tadeusza Kondrusiewicza i Stanisława Grodzickiego z PiS - im także nie udało się zdobyć mandatu. Kolejną kadencję zapewnili sobie z kolei m.in. Lech Zagłoba-Zygler z PO i Kazimierz Drozd z SLD.
Lista bydgoskich radnych:
Agnieszka Bąk (KO), Langowski Robert (KO), Jankowska Paulina (KO), Szymon Róg (PiS), Bogdan Dzakanowski (PiS), Joanna Czerska-Thomas (KO), Jakub Mikołajczak (KO), Katarzyna Zalewska (KO), Ireneusz Nitkiewicz (SLD-Lewica Razem), Krystian Frelichowski (PiS), Lech Zagłoba-Zygler (KO), Katarzyna Zwierzchowska (KO), Justyna Polasik (KO), Kazimierz Drozd (SLD-Lewica Razem), Bernadeta Michałek (PiS), Andrzej Młyński (PiS), Elżbieta Rusielewicz (KO), Janusz Czwojda (KO), Robert Kufel (KO), Paweł Bokiej (PiS), Jan Gaul (PiS), Monika Matowska (KO), Szymon Wiłnicki (KO), Zdzisław Tylicki (SLD-Lewica Razem), Jarosław Wenderlich (PiS), Marcin Lewandowski (PiS), Maciej Świątkowski (KO), Mateusz Zwolak (KO), Anna Mackiewicz (SLD-Lewica Razem), Grażyna Szabelska (PiS), Mickuś Jerzy (PiS).
Zobacz także
Toruńskie Dziewuchy i debata przed wyborami. „Przedszkola i żłobki powinny być darmowe”
2023-09-19, 12:50Darmowe żłobki, bon edukacyjny czy religia poza szkołą - to część propozycji, o których mówiły kandydatki do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
In vitro, kompromis aborcyjny i rozliczenie afery wizowej. Postulaty Trzeciej Drogi
2023-09-19, 11:00Sprawy kobiet, afera wizowa, embargo na zboże z Ukrainy — to tematy poruszane na konferencji prasowej Trzeciej Drogi organizowanej przez posła na sejm RP Dariusza Kurzawę oraz Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Kandydat Europejskiej Lewicy: Mam dość afer, chcę pomagać ludziom [Rozmowa dnia]
2023-09-19, 09:42- Polityk powinien pomagać ludziom, a nie zajmować się aferami - uważa Łukasz Wegner, kandydat na senatora z Europejskiej Lewicy w Inowrocławiu. Był on gościem dzisiejszej „Rozmowy dnia”. Czytaj dalej »
Lewica w Bydgoszczy: za pieniądze na lekcje religii można wybudować 7 tysięcy mieszkań
2023-09-18, 18:20Są ważniejsze potrzeby niż religia w szkole - mówił Michał Wysocki, współprzewodniczący Nowej Lewicy w Bydgoszczy i kandydat do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Na zorganizowanej przed Urzędem Wojewódzkim konferencji przypomniał, że… Czytaj dalej »
Iwona Michałek: trzeba zachęcać imigrantów do pozostania w Polsce
2023-09-18, 16:55- W tej chwili Prawo i Sprawiedliwość zarządza strachem polskich obywateli - tak tzw. aferę wizową skomentowała w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Czytaj dalej »
Wojna plakatowa? Baner Mikołaja Bogdanowicza zasłonięty ogłoszeniem Krzysztofa Brejzy [aktualizacja]
2023-09-18, 14:00W powiecie inowrocławskim odnotowano przypadki niszczenia lub zasłaniania banerów wyborczych wojewody Mikołaja Bogdanowicza, kandydata PiS do Senatu. Jego baner niedaleko centrum Inowrocławia został częściowo zasłonięty przez baner… Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki: Platforma Obywatelska zniszczy społeczny dorobek PiS [Rozmowa Dnia]
2023-09-18, 09:52- Każdy uczciwy wójt powie, że nigdy wcześniej nie miał takiego budżetu na inwestycje, jaki ma teraz na drogi, na stacji uzdatniania wody, na przedszkola, żłobki, ochotnicze straże pożarne. To są miliardy złotych, które płyną… Czytaj dalej »
O prawyborach w Wieruszowie jest głośno od 1997 roku. Tak głosowali mieszkańcy w 2023 roku
2023-09-18, 08:31Wieruszów, nazwany kiedyś „Polską w pigułce”, trzeci raz podjął inicjatywę zorganizowania prawyborów parlamentarnych, by powtórzyć wydarzenie, którego organizatorem był już w 1997 i 2019 roku. Głosowanie odbyło się 17 września… Czytaj dalej »
Sławomir Szeliga startuje do Senatu. „Nie jestem kandydatem z ratusza, a z osiedla”
2023-09-16, 09:03Sławomir Szeliga reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców ogłosił w Inowrocławiu, że w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o mandat senatora. Inowrocławianin proponuje pakt senacki z wyborcami. Czytaj dalej »
Konfederacja w Bydgoszczy: płacenie podatków w Polsce jest jak spacer po polu minowym
2023-09-15, 21:05Niższe i prostsze podatki - to jeden z głównych postulatów wyborczych Konfederacji. Pułapki i absurdy obecnego systemu podatkowego wyliczali na konferencji przed jednym z bydgoskich Urzędów Skarbowych kandydujący do Sejmu: ekonomistka… Czytaj dalej »