Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski w II turze wyborów prezydenta Włocławka
Urzędujący prezydent Włocławka, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Wojciech Gołębiewski.
Wojtkowski uzyskał w niedzielnych wyborach 26,25 proc. głosów, a Chmielewskiego poparło 23,4 proc. wyborców. Trzecie miejsca zajął kandydat SLD Krzysztof Kukucki - 20,7 proc., a kolejne miejsca: Maciej Maciak (KWW Macieja Maciaka) - 14,1 proc., Jacek Kuźniewicz (KWW Postaw na Włocławek) - 6,3 proc., Dariusz Wesołowski (KWW Włocławianie) - 4,3 proc., Emanuel Kalejaiye (KWW Włocławskie Stowarzyszenie Mieszkańców) - 2,3 proc., Dariusz Grudziecki (KWW Kukiz'15) - 1,3 proc. i Eugeniusz Wypijewski (KW Lokalni Patrioci Grupa Włocławek) 1,1 proc.
Frekwencja wyniosła 49,8 proc.
We Włocławku o fotel prezydenta ubiega się 9 osób - m.in. pochodzący z Nigerii, ale mieszkający w Polsce od 1981 roku lekarz Emanuel Kalejaiye oraz właściciel lokalnej telewizji Maciej Maciak.
Wojtkowski ma 50 lat i jest doktorem nauk historycznych. Od 2007 do 2014 r. zasiadał w Sejmie. Dostał się do niego z list PO. W swojej karierze był nauczycielem w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, a także pracował jako nauczyciel akademicki w kilku uczelniach m.in. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku. Cztery lata temu w drugiej turze otrzymał 64,6 proc. głosów i pokonał sprawującego urząd prezydenta przez dwie poprzednie kadencje Andrzeja Pałuckiego (SLD Lewica Razem), na którego głosowało 30,74 proc. wyborców, którzy wzięli udział w głosowaniu.
- Wybrałem Włocławek 20 lat temu, jako moje miejsce na ziemi - w sensie zawodowym, bo wszyscy wiedzą, że nie mieszkam we Włocławku. Nie robię z tego problemu ani tajemnicy, jak niektórzy moi konkurenci - mówił urzędujący prezydent podczas wrześniowej konwencji wyborczej.
Wśród swoich postulatów programowych ma m.in. rewitalizację śródmieścia czy większe finansowanie dla sfery edukacyjnej w mieście.
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Włocławka Chmielewski ma 43 lata. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Przewodniczy miejskim strukturom PiS we Włocławku. Jest radnym miejskim, pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Włocławka. W 2014 r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Włocławka. Jest także członkiem zarządu spółki Anwil SA.
- Włocławek jest dziś źle zarządzany. Władze miasta zmarnowały ostatnie 4 lata. Mamy do dyspozycji 650 mln zł w budżecie. Nie można więc powiedzieć, że w tym czasie nic się nie wydarzyło, bo przy takiej kwocie jakieś drobne rzeczy zostały zrobione. Efekty nie są jednak na miarę środków, które mamy. Byłem na samym początku kończącej się obecnie kadencji w porozumieniu programowym z prezydentem Wojtkowskim licząc na to, że Włocławek +ruszy z kopyta+ i będziemy mogli mówić o trwałym rozwoju, nowych miejscach pracy, ściąganych przedsiębiorstwach. Okazało się, że pan prezydent nie ma czasu na to, żeby zarządzać Włocławkiem - powiedział w wywiadzie dla PAP Chmielewski.
Ciekawie zapowiada się rozkład mandatów w radzie miasta nowej kadencji. We Włocławku, według nieoficjalnych danych, najliczniejszy klub zbierze Prawo i Sprawiedliwość. Tuż za nim, z niewielką stratą, Koalicja Obywatelska. Trzecia lokata dla SLD.
Wiele przemawia za tym, że w nowej radzie powstanie koalicja, wzorowana na tej, która rządziła miastem przed wyborami. Utworzy ją Koalicja Obywatelska i SLD.(PAP i inf. własne)
Zobacz także
Prezydent Marek Wojtkowski przedstawia swoje plany dla osiedla Zazamcze
2024-04-15, 22:59Kandydaci na prezydenta Włocławka walczą o głosy wyborców na ulicach. Marek Wojtkowski pojechał na osiedle Zazamcze, by przekonywać do oddania głosów na niego w drugiej turze. Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok: Mątwy zyskają na nowej siatce połączeń i darmowej komunikacji
2024-04-15, 21:30Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, potwierdził na konferencji w Mątwach, że wprowadzi darmową komunikację miejską i ożywi tę część miasta. Czytaj dalej »
Wicepremier Krzysztof Gawkowski w Inowrocławiu: „Wygraj, Wojtek, te wybory"
2024-04-15, 21:00Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poprał w Inowrocławiu kandydaturę Wojciecha Piniewskiego na urząd prezydenta tego miasta. W konferencji wziął udział także europoseł Krzysztof Brejza. Czytaj dalej »
Politycy z regionu podsumowują wybory. „Radiokonferencja" w PR PiK [wideotransmisja]
2024-04-15, 11:46Sejmikowa większość dla koalicji rządowej, ale Nowa Lewica bez mandatu. W poniedziałkowej „Radiokonferencji” zapraszamy na polityczne podsumowanie wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Krzysztof Brejza: Deklaruję chęć startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego
2024-04-14, 21:00Europoseł Krzysztof Brejza powiedział w niedzielę w Koszalinie, że chciałby wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale o tym, czy będzie kandydatem zdecyduje ostatecznie Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Minister finansów odwiedza nasz region: Chcemy uczynić samorządy niezależnymi
2024-04-14, 14:35- Rząd chce radykalnie skończyć z polityką tekturowych czeków i sprawić, aby nowy system finansowania samorządów uczynił je niezależnymi - powiedział w niedzielę w Toruniu minister finansów Andrzej Domański. Czytaj dalej »
„Toruń stoi organizacjami pozarządowymi”. Paweł Gulewski stawia na dialog. Popiera go Adam Bodnar
2024-04-13, 15:54Odbudowanie praworządności i dialog z organizacjami pozarządowymi - tego chce kandydat na prezydenta Torunia, Paweł Gulewski. Czytaj dalej »
Minister Bodnar udzielił poparcia kandydatom KO na prezydenta Włocławka i Inowrocławia
2024-04-13, 11:14Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przyjechał do Włocławka, by udzielić poparcia Markowi Wojtkowskiemu, który ubiega się o reelekcję w wyborach samorządowych. Następnie udał się do Torunia, gdzie rozmawiał… Czytaj dalej »
Piniewski: Mamy koalicyjną większość w Radzie Miejskiej. Porozumienie z Trzecią Drogą
2024-04-12, 21:02Wojciech Piniewski oznajmił, że inowrocławscy radni Koalicji Obywatelskiej stworzyli koalicję z Trzecią Drogą, osiągając tym samym większość w Radzie Miejskiej. - To też wielkie wsparcie dla mnie, jako kandydata na prezydenta Inowrocławia… Czytaj dalej »
Fajok chce zamknięcia dla samochodów części uliczek. Na rzecz ogródków gastronomicznych
2024-04-12, 20:40Na piątkowej (12 kwietnia) konferencji prasowej Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, przypomniał swoje postulaty dotyczące rozwoju centrum miasta i przedstawił nowy pomysł w tej kwestii. Czytaj dalej »