Michał Zaleski prawdopodobnie ponownie prezydentem Torunia
Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych przez jego sztab wynika, że uzyskał 55 procent głosów.
Według informacji przekazanych przez przedstawicielkę sztabu prezydenta Zaleskiego - po zliczeniu głosów ze 100 na 121 komisji obwodowych dotychczasowy prezydent miasta uzyskał ok. 55 proc. głosów.
- Spływały do nas informacje z poszczególnych komisji wyborczych i wiemy już, że starania o to, aby objąć na kolejną kadencję urząd prezydenta miasta Torunia zmierzają ku dobremu. Raz jeszcze chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali na ten sukces... Najważniejsi to mieszkańcy Torunia i chciałbym serdecznie podziękować każdej toruniance i każdemu torunianinowi za tę decyzję o wyznaczeniu dla mnie z zadań na najbliższe 5 lat w Toruniu - powiedział Michał Zaleski.
- Wiemy także, chociaż są to informacje nieoficjalne, że ugrupowanie, które przygotowywało razem ze mną wybory, czyli Komitet Wyborczy Wyborców Michała Zaleskiego będzie miał swoją reprezentację w radzie miasta. Zapewne będzie to nie mniej niż sześć osób, a prawdopodobnie 8. To dla nas także bardzo ważny sygnał za ze strony wyborców, że przyjęli program wyborczy, który przedstawiłem - zaznaczył Zaleski.
W tym roku w Toruniu na urząd prezydenta kandydowało 6 osób - poza Zaleskim - Sylwia Kowalska (KWW My Toruń), Tomasz Lenz (KKW Koalicji Obywatelska), Sławomir Mentzen (KWW Sławomir Mentzen), Irena Paczkowska (KWW Kukiz'15) i Zbigniew Rasielewski (KW PiS).
Najlepszy rezultat - poza Zaleskim - osiągnął, jak wynika z cząstkowych danych, Lenz - ok. 23 procent.
Z informacji przekazanych PAP przez osobę z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta miasta Michała Zaleskiego (kandydat niezależny) wynika, że po zliczeniu głosów z ok. 60 komisji prowadzi on w wyborach na ten urząd z wyraźną przewagą mając ok. 56,5 procent głosów.
Problemy z liczeniem głosów i przekazywaniem informacji pojawiły się w innych miastach regionu. W województwie kujawsko-pomorskim w miastach prezydenckich w zakresie wyborów włodarzy tych samorządów nie był przeprowadzany sondaż Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, który został opublikowany w niedzielę wieczorem.
Cztery lata temu Zaleski po raz czwarty został prezydentem Torunia, otrzymując 70,27 proc. głosów. Pozostali kandydaci otrzymali wówczas następujące poparcie: Joanna Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) - 17,34 proc., Zbigniew Rasielewski (PiS)- 9,06 proc. i Jacek Kostrzewa (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) - 3,34 proc.
Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta, zanim wprowadzono na to stanowisko wybory bezpośrednie, jednak bez powodzenia. Zanim został prezydentem miasta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.
Zaleski w 2002 r. wygrał wybory w drugiej turze, otrzymując poparcie 50,96 proc. W dwóch kolejnych wyborach wygrał w pierwszej turze - w 2006 r. zdobył 70,62 proc. głosów, a 2010 r. - 65,59 proc. (PAP i inf. wlasne)
Zobacz także
Ankieterzy przed lokalami wyborczymi. To dzięki nim poznamy sondażowe wyniki
2025-05-18, 15:56Przed wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce spotkać można ankieterów - to na podstawie ich badań tuż po 21:00 zostaną zaprezentowane szacunkowe wyniki wyborów. W jednej z komisji w Dąbrowie Chełmińskiej ankiety prowadzi Ogólnopolska… Czytaj dalej »
Trwa głosowanie w lokalach w regionie. „To dla mnie ważne, żeby oddać głos”
2025-05-18, 11:57Trwają wybory prezydenckie - zajrzeliśmy do lokali wyborczych w Bydgoszczy, Dąbrowie Chełmińskiej, Terespolu Pomorskim, a także w szpitalu w Świeciu. - Liczymy na wysoką frekwencję - podkreślają szefowie komisji wyborczych. Czytaj dalej »
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej
2025-05-18, 07:00Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji przekazała, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa. Dodała, że głównie są to wykroczenia w Internecie. Czytaj dalej »
Kurs wagi państwowej! W taksówce karty do głosowania, strażnik i pracownik ratusza [wideo, zdjęcia]
2025-05-17, 16:45Ponad 30 taksówek rozjechało się po Bydgoszczy, by dostarczyć obwodowym komisjom wyborczym potrzebne na dzień głosowania materiały. Po południu wypełnione m.in. kartami do głosowania, spisami wyborców i pieczątkami auta wyruszyły… Czytaj dalej »
Wszystko dopięte na ostatni guzik. Obwodowe komisje wyborcze gotowe do głosowania [wideo]
2025-05-17, 09:22Przed nami wybory prezydenckie. W niedzielę (18 maja) pójdziemy do urn. W obwodowych komisjach wyborczych trwają intensywne przygotowania. To ostatnie godziny na zorganizowanie lokali wyborczych i przekazanie materiałów potrzebnych do… Czytaj dalej »
Koniec kampanii coraz bliżej. Adrian Zandberg przyjechał do Torunia: To rząd rozczarowania
2025-05-16, 17:26- Najwyższy czas, żeby do polskiej polityki powróciła treść - plan rozwoju na 5, 10, 15 lat - powiedział w Toruniu Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta. Czytaj dalej »
Jacek Dobrzyński: Szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia ws. informacji NASK
2025-05-16, 17:05- Dziś Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Rafał Syrysko na ręce prezydenta oraz premiera wysłał szczegółowe wyjaśnienia na temat czynności realizowanych przez Agencję w sprawie informacji NASK - przekazał w piątek… Czytaj dalej »
Karol Nawrocki odwiedzi Bydgoszcz. „To kampania intensywnego kontaktu z Polakami”
2025-05-16, 12:01Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przyjedzie w poniedziałek (19 maja) do Bydgoszczy. Informację przekazał poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: Piątek to ostatni dzień kampanii, od północy cisza wyborcza
2025-05-16, 11:03Od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich w niedzielę o godz. 21.00 będzie trwała cisza wyborcza. W ostatni dzień kampanii wyborczej większość kandydatów spotka się z mieszkańcami… Czytaj dalej »
CBOS: Trzaskowski - 32,7 proc.; Nawrocki - 27,5 proc., Mentzen - 13,7 proc.
2025-05-15, 20:20Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich… Czytaj dalej »