Premier Morawiecki w Bydgoszczy: konsekwentne dążenie do ponownej industrializacji Polski
Premier Mateusz Morawiecki, wziął udział w niedzielnej konwencji wojewódzkiej Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy. Swoje wystąpienie zaczął od przypomnienia, że właśnie dziś przypada rocznica utworzenia w Bydgoszczy, w 1832 roku, Towarzystwa Upiększania Miasta. - Te nasze konwencje, to jest właśnie takie towarzystwo upiększania i naprawy Polski - powiedział do uczestników konwencji.
Prezes Rady Ministrów zapowiedział w Bydgoszczy konsekwentne dążenie do ponownej industrializacji Polski. Zauważył, ze od czasów rewolucji przemysłowej, mieliśmy w Polsce kolejne fale uprzemysłowienia i niszczenia tego przemysłu. Pierwsza fala industrializacji nastąpiła pod zaborami. Był to rozwój niepełny, nie zawsze zgodny z naszymi interesami narodowymi, jednak wtedy nastąpiło znaczne uprzemysłowienie naszych terenów. Wojna światowa spowodowała 100 lat temu gigantyczne osłabienie tej tendencji. Okres międzywojenny, to odbudowa i powolna re-industrializacja, którą zniszczyła kolejna wojna. W PRL znów nastąpiła odbudowa przemysłu, pełna jednak błędnej ekonomii. Po 1989 roku, zaczyna się jednak bardzo dziwny okres w historii Polski, który przynosi upadek ponad 1000 zakładów pracy. - Mówiono nam, że przemysł się nie liczy, że jest nieważny. To była nieprawda, najlepiej trzymają się te gospodarki, które mają bazę przemysłową - dowodził premier.
- Teraz rozpoczęliśmy kolejną wielką re-industrializację - mówił Morawiecki. Wchodzimy w ten okres wykorzystując nasze srebra narodowe, którymi są ludzie i ich potencjał intelektualny. To jest tworzenie od podstaw nowego polskiego przemysłu - stwierdził Mateusz Morawiecki.
Premier przypomniał przykład Zachemu, który został sprzedany niemieckiej firmie BASF i zlikwidowany. Oskarżył rządy Platformy Obywatelskiej, że szczególnie lata 2007 - 2015, były wielką galą wyprzedaży polskiego majątku. W tym kontekście przypomniał strategię odrodzenia polskiej chemii, która została trzy miesiące temu ogłoszona przez Orlen.
Szef rządu przypomniał, że esencją podejścia jego gabinetu do rozwoju gospodarczego, jest uszczelnienie systemu podatkowego. Morawiecki odwołał się do wypowiedzi ministra Rostowskiego, który twierdził trzy lata temu, że nie będzie pieniędzy w budżecie do końca kolejnej kadencji parlamentarnej, na żadne całe społeczne. Okazało się to nieprawdą.
Odnosząc się do kandydata na prezydenta Bydgoszczy Tomasza Latosa, Morawiecki wspomniał, że jest on mistrzem brydża sportowego. - Brydż wymaga naprawdę wielkiego umysłu i determinacji - mówił premier. - Mistrzem brydża był także Churchil. Parafrazą Churchilla ocenił rządy Platformy Obywatelskiej: "Nigdy jeszcze tak niewielu nie zabrakło tak wiele tak licznym". Znikało 40 miliardów złotych rocznie - stwierdził. - Komuś to zabraliśmy. Stąd ta wściekłość. To, co przeznaczamy na politykę społeczną, zostało zabrane bandytami liniami i oszustów. Tak długo jak prawo i sprawiedliwość będzie rządziło nie oddamy im tego - oświadczył.
Wracając do spraw bydgoskich, premier powiedział: - Bydgoszcz zasługuje na sukces. Tomasz Latos ma prawdziwą miłość do swojej małej ale wielkiej ojczyzny. Do wielkiej Bydgoszczy. Jego zdaniem bydgoska rzeźba "Przechodzący przez rzekę", jest symbolem transformacji, którą Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w Polsce. To przejście przez rzekę przemian.
Na zakończenie szef rządu wspomniał utwór zespołu Republika, zatytułowany "Republika marzeń". Walczymy o taką Rzeczpospolitą, jaką wymarzyli sobie nasi przodkowie - zakończył.
Zobacz także
Paweł Olszewski zarzuca posłom PiS brak skuteczności
2019-10-07, 17:51Rządowe pieniądze na inwestycje trafiają do Torunia, a nie do Bydgoszczy - twierdzą prezydent Rafał Bruski oraz starający się o reelekcję poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »
Radna Grażyna Szabelska o problemach mieszkańców Łęgnowa-Wsi
2019-10-07, 16:51O dwóch ważnych problemach swojego osiedla mówili dziś mieszkańcy Łęgnowa-Wsi: braku chodników przy ul. Toruńskiej i wysypywaniu gruzu i ziemi na jednej z posesji. Konferencję zwołała radna Bydgoszczy Grażyna Szabelska. Czytaj dalej »
Lider Konfederacji: Nie pozwólmy, by Polska była śmietnikiem Europy
2019-10-07, 15:38Całkowity zakaz importu śmieci do Polski - proponuje lider bydgoskiej listy wyborczej Konfederacji. Marcin Sypniewski przekonywał, że nasz kraj stał się śmietnikiem Europy. Czytaj dalej »
Andrzej Kobiak uważa, że Senat powinien objąć opiekę nad samorządami
2019-10-07, 14:12- Większa opieka Senatu nad samorządami - to mógłby być pierwszy krok w kierunku zreformowania Izby Wyższej naszego Parlamentu - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Bydgoszczy Andrzej Kobiak, senator Platformy Obywatelskiej… Czytaj dalej »
Minister Schreiber: Rząd PiS wspiera sport o wiele bardziej, niż poprzednicy
2019-10-07, 13:35Ponad 75 mln zł - to suma rządowego dofinansowania do inwestycji sportowych w Bydgoszczy i okolicach w ostatnich czterech latach - przypomniał na spotkaniu z samorządowcami i działaczami sportowymi minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów… Czytaj dalej »
Były prezydent wspiera kandydata z Grudziądza. I krytykuje Lecha Wałęsę
2019-10-07, 11:58Bronisław Komorowski odwiedził w poniedziałek Grudziądz. Były prezydent udzielił swojego poparcia posłowi Koalicji Obywatelskiej -Tomaszowi Szymańskiemu. Czytaj dalej »
Wojewoda Bogdanowicz: W ciągu kilku lat problem dróg samorządowych zniknie
2019-10-07, 11:09Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem 'Rozmowy dnia' Polskiego Radia PiK powiedział, że budowa dróg samorządowych jest zadaniem, bez którego gminy nie będą się prawidłowo rozwijały. Czytaj dalej »
Krzysztof Brejza oskarża rodzinę działacza PiS. Ireneusz Stachowiak: To blef, proszę o nazwisko
2019-10-07, 07:32Kandydujący do Sejmu z listy PiS Ireneusz Stachowiak (Solidarna Polska) w niedzielę w Inowrocławiu zarzucił posłowi PO-KO i kandydatowi na senatora Krzysztofowi Brejzie, że blefuje jakoby jego banery zniszczył członek rodziny prominentnego… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-07, 06:00Gościem 'Rozmowy dnia' był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na stanowisku wojewody i kluczowe problemy subregionu południowego województwa… Czytaj dalej »
Minister Ziobro w Toruniu: jeżeli zarobki nie wzrosną, specjaliści będą wyjeżdżać
2019-10-06, 19:31Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poparł w Toruniu Mariusza Kałużnego - kandydata do Sejmu, ósmego na liście PiS w okręgu toruńsko- włocławskim. Dodał, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma na najbliższe cztery lata plan znaczącego… Czytaj dalej »