Jarosław Kaczyński w Bydgoszczy: jeśli ktoś nie kieruje się ideami, będzie kierował się interesami
Jarosław Kaczyński, w swoim wystąpieniu na niedzielnej konwencji wojewódzkiej Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, stwierdził, że w czasie, który przeżywamy, większość z nas zastanawia się na kogo oddać głos w wyborach. Zauważył, że możemy wybrać różne kryteria oceny kandydatów. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, że warto głosować na ludzi ideowych. Jeśli bowiem ktoś nie kieruje się ideami, będzie się kierował interesami. Najczęściej będą to albo interesy własne, albo jakiejś grupy. Ale o interes wspólny, interes miasta, regionu, państwa, dbają ludzie ideowi - mówił Jarosław Kaczyński.
Podczas konwencji, która odbywała się w niedzielne południe w Filharmonii Pomorskiej, prezes PiS stwierdził też, że mamy w Polsce do czynienia z różnymi modelami państwa. Jeden z nich to państwo bezsilne, ograniczone, bierne, które większość przedsięwzięć uznaje za niemożliwe, likwiduje swoja własną działalność, zamyka fabryki, a nawet komisariaty. Za rządów Platformy Obywatelskiej zlikwidowano w Polsce kilkaset komisariatów - przypomniał. Było to w interesie pewnych grup - dodał.
My musimy realizować Polski interes - mówił dalej Kaczyński - i tworzyć politykę czynną. Partia, która reprezentuje w sposób konsekwentny politykę czynną jest w Polsce jedna - ona się nazywa Prawo i Sprawiedliwość - oświadczył. Ten wybór, który tutaj niedługo zostanie dokonany, to będzie wybór między tymi dwoma opcjami, możliwościami, dwoma sposobami rozumienia polityki: czy utrwalać pozycję miejscowych elit, czy też interes mieszkańców, społeczeństwa, wspólnoty. Bo trzeba budować wspólnotę, także w oparciu o historię, o dobrą polską świadomość historyczną - podkreślił prezes PiS.
W tym kontekście przypomniał męczeństwo bydgoszczan w czasie drugiej wojny światowej. Zauważył, że niektórzy próbują stawiać niemiecki opis tych faktów, niemiecką obronę swojej wersji, stworzoną za czasów hitlerowskich, na równi z relacją Polaków, spośród których najstarsi jeszcze pamiętają te wydarzenia, a w pamięci bydgoszczan są wciąż zdjęcia z masowych egzekucji. Kaczyński podkreślił w tym kontekście, jak bardzo świadomość historyczna ważna jest dla polityki.
Jest tylko jeden kandydat - zakończył swoje wystąpienie Jarosław Kaczyński - który uosabia ten kierunek. Ten kandydat, wielokrotnie uważany był za najlepszego posła, nawet przez naszych wrogów - w ten sposób Kaczyński przypomniał pochwały, jakie niejednokrotnie pod adresem Tomasza Latosa formułowała Gazeta Wyborcza.
Jeśli ktoś chce poprzeć ten kierunek to powinien poprzeć Tomasza Latosa - zakończył Jarosław Kaczyński.
Zobacz także
We Włocławku druga tura wyborów i starcie Kukuckiego (Lewica) z Wojtkowskim (KO)
2024-04-08, 06:02Lewica ze słabym wynikiem w wyborach samorządowych w kraju, tymczasem we Włocławku walka o fotel prezydenta rozgrywa się pomiędzy urzędującym Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej, a Krzysztofem Kukuckim z Nowej Lewicy, obecnie… Czytaj dalej »
Inowrocław: Sztab Ewy Koman w bojowym nastroju. Wojciech Piniewski mówił o frekwencji
2024-04-08, 00:13Kandydatka na prezydenta Inowrocławia Ewa Koman (Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia) spodziewa się drugiej tury. Z kolei Wojciech Piniewski (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że frekwencja nie jest zadowalająca. Czytaj dalej »
Grudziądz: Wszystko wskazuje na to, że prezydentem pozostanie Maciej Glamowski
2024-04-07, 23:54Z nieoficjalnych wyników z ponad połowy komisji w Grudziądzu, w pierwszej turze zwycięża obecny prezydent Maciej Glamowski. Czytaj dalej »
Toruń: Michał Zaleski liczy, że drugiej tury nie będzie, KO cieszy się z wygranej w regionie
2024-04-07, 23:18Poprzednie wybory wygrał w pierwszej turze, ubiega się o szóstą kadencję. Podczas wieczoru wyborczego w sztabie Michała Zaleskiego wybuchały okrzyki radości. Podobne nastroje panowały w sztabach Koalicji Obywatelskiej i PiS-u. Czytaj dalej »
Włocławek: Marek Wojtkowski rozczarowany decyzją kontrkandydata. PiS zadowolone z wyników
2024-04-07, 22:58W skali kraju wynik Lewicy nie jest rewelacyjny, ale wydaje się, że we Włocławku kandydat właśnie tego ugrupowania ma szansę na podjęcie rywalizacji z urzędującym prezydentem, Markiem Wojtkowskim. O fotel w Urzędzie Miasta walczy… Czytaj dalej »
Bydgoszcz: Radość w sztabach Koalicji Obywatelskiej i Bydgoskiej Prawicy [zdjęcia, relacje]
2024-04-07, 22:22Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w niedzielę wieczorem w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy. Gdy pojawiły się pierwsze szacunkowe wyniki, były brawa i okrzyki radości. Dobre nastroje panowały także w sztabie Bydgoskiej… Czytaj dalej »
Wybory do sejmików: w Kujawsko-Pomorskiem wygrywa KO, w całym kraju - PiS
2024-04-07, 21:13O godz. 21.00 w niedzielę zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych. Od godz. 7.00 wybierano blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Czytaj dalej »
PKW: frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 17:00 wyniosła 39,43 procent
2024-04-07, 19:11Państwowa Komisja Wyborcza przekazała dane dotyczące frekwencji w wyborach samorządowych do godz. 17:00. Jest niższa, niż w analogicznym czasie w poprzednich wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
W szpitalach także można zagłosować! Komisja sama dowozi urnę do wyborców
2024-04-07, 19:07Choroba i pobyt w szpitalu nie muszą wykluczać z głosowania. Komisje wyborcze funkcjonują także w lecznicach. Czytaj dalej »
Głosowanie w regionie bez incydentów. „Zainteresowanie w październiku było większe”
2024-04-07, 16:12Wybory w regionie odbywają się spokojnie i bez zakłóceń. - To jest obywatelska powinność. Nie chcę mieć potem pretensji do siebie, że rządzi nie ten, który bym chciał, by rządził - mówią głosujący. Czytaj dalej »