Jarosław Kaczyński w Bydgoszczy: jeśli ktoś nie kieruje się ideami, będzie kierował się interesami
Jarosław Kaczyński, w swoim wystąpieniu na niedzielnej konwencji wojewódzkiej Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, stwierdził, że w czasie, który przeżywamy, większość z nas zastanawia się na kogo oddać głos w wyborach. Zauważył, że możemy wybrać różne kryteria oceny kandydatów. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, że warto głosować na ludzi ideowych. Jeśli bowiem ktoś nie kieruje się ideami, będzie się kierował interesami. Najczęściej będą to albo interesy własne, albo jakiejś grupy. Ale o interes wspólny, interes miasta, regionu, państwa, dbają ludzie ideowi - mówił Jarosław Kaczyński.
Podczas konwencji, która odbywała się w niedzielne południe w Filharmonii Pomorskiej, prezes PiS stwierdził też, że mamy w Polsce do czynienia z różnymi modelami państwa. Jeden z nich to państwo bezsilne, ograniczone, bierne, które większość przedsięwzięć uznaje za niemożliwe, likwiduje swoja własną działalność, zamyka fabryki, a nawet komisariaty. Za rządów Platformy Obywatelskiej zlikwidowano w Polsce kilkaset komisariatów - przypomniał. Było to w interesie pewnych grup - dodał.
My musimy realizować Polski interes - mówił dalej Kaczyński - i tworzyć politykę czynną. Partia, która reprezentuje w sposób konsekwentny politykę czynną jest w Polsce jedna - ona się nazywa Prawo i Sprawiedliwość - oświadczył. Ten wybór, który tutaj niedługo zostanie dokonany, to będzie wybór między tymi dwoma opcjami, możliwościami, dwoma sposobami rozumienia polityki: czy utrwalać pozycję miejscowych elit, czy też interes mieszkańców, społeczeństwa, wspólnoty. Bo trzeba budować wspólnotę, także w oparciu o historię, o dobrą polską świadomość historyczną - podkreślił prezes PiS.
W tym kontekście przypomniał męczeństwo bydgoszczan w czasie drugiej wojny światowej. Zauważył, że niektórzy próbują stawiać niemiecki opis tych faktów, niemiecką obronę swojej wersji, stworzoną za czasów hitlerowskich, na równi z relacją Polaków, spośród których najstarsi jeszcze pamiętają te wydarzenia, a w pamięci bydgoszczan są wciąż zdjęcia z masowych egzekucji. Kaczyński podkreślił w tym kontekście, jak bardzo świadomość historyczna ważna jest dla polityki.
Jest tylko jeden kandydat - zakończył swoje wystąpienie Jarosław Kaczyński - który uosabia ten kierunek. Ten kandydat, wielokrotnie uważany był za najlepszego posła, nawet przez naszych wrogów - w ten sposób Kaczyński przypomniał pochwały, jakie niejednokrotnie pod adresem Tomasza Latosa formułowała Gazeta Wyborcza.
Jeśli ktoś chce poprzeć ten kierunek to powinien poprzeć Tomasza Latosa - zakończył Jarosław Kaczyński.
Zobacz także
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Paulina Hennig-Kloska w drugiej turze wyborów szefa Polski 2050
2026-01-10, 22:03W sobotnim głosowaniu Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz poparło 277 członków partii, a Paulinę Hennig-Kloskę - 131. Druga tura odbędzie się w poniedziałek. Czytaj dalej »
Polska 2050 rozpoczęła wybory nowego przewodniczącego. Głosuje ponad 800 działaczy
2026-01-10, 10:33O przywództwo w partii po Szymonie Hołowni ubiega się pięcioro jej członków. W internetowym głosowaniu weźmie udział ponad 800 działaczy z całego kraju. Czytaj dalej »
W styczniu ruszą wybory nowych władz KO. Na razie chęć kandydowania na szefa partii zgłosił tylko jeden kandydat
2025-12-02, 12:46W pierwszej kolejności członkowie KO wybiorą przewodniczącego. Druga część wyborów, m.in. na władze powiatów i regionów ma być przeprowadzona w marcu. Czytaj dalej »
Wybory w Wieńcu. Koniec śledztwa w sprawie mylnego przypisania głosów kandydatom na prezydenta RP
2025-11-27, 11:10Po II turze wyborów prezydenckich komisja wyborcza nr 4 w podwłocławskim Wieńcu przypisała głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego - Karolowi Nawrockiemu, zaś głosy, oddane na Nawrockiego - Trzaskowskiemu. Czytaj dalej »
Piotr Hemmerling ponownie wybrany na przewodniczącego wojewódzkich struktur Nowej Lewicy
2025-11-15, 18:58Wewnętrze wybory odbyły się w ramach trwającego w Bydgoszczy kongresu tego ugrupowania. - Zakładamy rękawice i będziemy się bili z PiS-em i Konfederacją o każdy głos - zapowiada wicepremier Krzysztof Gawkowski. Czytaj dalej »
Piękno nie zna wieku. W Bydgoszczy rozpoczął się nabór do konkursu Miss 80+. Znamy wymagania
2025-10-14, 18:36Wiek to tylko liczba - przekonują organizatorzy Wyborów Miss 80+ i zachęcają panie do udziału w konkursie. W lutym przyszłego roku czeka nas już trzecia edycja tego wydarzenia. Czytaj dalej »
Gruzja. Policja użyła armatek wodnych, aby odeprzeć demonstrantów w Tbilisi od pałacu prezydenckiego
2025-10-04, 20:06W Gruzji trwają wybory do władz lokalnych. Opozycja wezwała do protestów przeciw rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. Według AFP w demonstracji w stolicy wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia nie będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego Polski 2050
2025-09-27, 14:18Lider i założyciel Polski 2050 Szymon Hołownia przekazał, że nie będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego partii. Wskazał, że nadszedł odpowiedni moment, aby przekazać „pałeczkę w sztafecie”. Czytaj dalej »
Włocławek: Zarzuty dla 9 osób po zamienieniu wyników w wyborach prezydenckich
2025-09-03, 12:28Dziewięć osób usłyszało zarzuty po zamienieniu wyników w II turze wyborów prezydenckich w komisji nr 4 w Wieńcu (woj. kujawsko-pomorskie). Przyczyną zamiany miały być błędy proceduralne. Czytaj dalej »
Mija pięć lat od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Przypominała o tym manifestacja w Bydgoszczy
2025-08-09, 20:11Białorusini z naszego regionu przypominają, że mija pięć lat od sfałszowanych wyborów w ich kraju, a wielu ludzi jest represjonowanych. Manifestacja odbyła się na moście Staromiejskim w Bydgoszczy. Jej uczestnicy mówili, że kilka… Czytaj dalej »