Kandydaci do fotela prezydenckiego w Bydgoszczy o Camerimage
Jeśli zostanę prezydentem, będę negocjował w sprawie Cammerimage - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Marcin Sypniewski, kandydat Czasu Bydgoszczy na to stanowisko.
Zdaniem kandydata - prawnika trzeba jednak w interesie Bydgoszczy postawić Fundacji organizującej Festiwal trzy warunki: Festiwal będzie się nazywał Bydgoszcz Camerimage, mieszkańcy miasta odniosą konkretne korzyści z tego, że festiwal będzie się odbywał w Bydgoszczy. Pozostaje też pytanie, czy festiwal pozostanie w Bydgoszczy i nie zostanie przeniesiony do Torunia.
Marcin Sypniewski odpowiedział tym samym na list Marka Żydowicza, szefa Fundacji Tumult, który zwrócił się do kandydatów na prezydenta Bydgoszczy z pytaniem, czy zwycięzca wyborów wznowi rozmowy z Camerimage i "doprowadzi do sytuacji, w której festiwal będzie organizowany w następnych latach w Bydgoszczy na warunkach, jakie obowiązywały w latach 2010-2017, gdzie udział budżetu Urzędu Miasta był na poziomie 25-30 proc. kosztów festiwalu?"
Markowi Żydowiczowi odpowiedział także prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Kandydat podkreślił, że o kwestiach finansowych decyduje nie tylko prezyden ale i Rada Miasta. Rafał Bruski podkreśla, że do dziś nie wpłynęła do urzędu oferta zawierająca propozycję organizacji kolejnych edycji festiwalu Camerimage, począwszy od roku 2019. Gdy tylko wpłynie, zostanie oceniona. - Ja deklaruję otwartość mimo sposobu, w jaki potraktował pan Bydgoszcz - stwierdził prezydent Bruski. To nawiązanie do sytuacji, gdy prezydent Bruski ogłosił, że dogadał się z Markiem Żydowiczem, Bydgoszczy dała 2,5 miliona złotych dofinansowania rocznie, a nagle pojawiła się informacja o liście intencyjnym w sprawie budowy Centrum Camerimage w Toruniu. Podpisali go Marek Żydowicz, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.
Markowi Żydowiczowi odpowiedział również poseł Tomasz Latos, kandydat PiS na prezydenta. Zdaniem posła Latosa, należy wznowić rozmowy z Camerimage w celu utrzymania dalszej organizacji festiwalu w Bydgoszczy, a finansowanie powinno pozostać na poziomie z lat 2010-17. Tomasz Latos odniósł się też do kwestii rozbudowy opery. Tu zauważył, że finansowana jest ona głównie ze środków Urzędu Marszałkowskiego, a miasto będzie wspierać tę inwestycje. - Będę zabiegał także o pozyskanie środków z Ministerstwa Kultury - zadeklarował kandydat Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz także
Minister Ardanowski: Chcemy takich dopłat do hektara, jak w innych krajach w Europie
2019-10-04, 10:45- Polska będzie walczyć o większe środki unijne dla rolnictwa. Jeżeli nie spełnią oczekiwań, rząd nie zgodzi się na budżet Unii Europejskiej - zapowiedział w Golubiu-Dobrzyniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ard… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-04, 06:00Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o analizy, według których elektorat rządzącej partii nie należy do najbardziej… Czytaj dalej »
Kandydatka PiS: Koniec faworyzowania Torunia! Winny też prezydent Bydgoszczy
2019-10-03, 21:02Bydgoszcz jest traktowana po macoszemu? Tak twierdzi startująca do Sejmu z listy PiS Paulina Wenderlich. Czytaj dalej »
Posłanka Scheuring-Wielgus: Kościół powinien zostać opodatkowany
2019-10-03, 20:39Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zapowiada opodatkowanie Kościoła. Biuro kandydatki do Sejmu z listy Lewicy w okręgu toruńskim zebrało informacje na temat finansowania go w ostatnich latach. Czytaj dalej »
Poseł Olszewski zapowiada, że będzie walczył o bydgoski Uniwersytet Medyczny
2019-10-03, 20:06Czy w Bydgoszczy powstanie Uniwersytet Medyczny? Tą sprawą chciałby zająć się startujący w wyborach do Sejmu z list KO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »
"Zielonemu interesowi" Niemiec bydgoska Konfederacja mówi "nie"
2019-10-03, 19:31Bydgoscy liderzy Konfederacji zapowiedzieli walkę z próbą dekarbonizacji naszego kraju. Zdaniem Marcina Sypniewskiego to jeden z największych mitów, którego celem jest sprzedaż niemieckich technologii. Czytaj dalej »
Kandydat KO pyta przedsiębiorców, a oni opowiadają o swoich problemach
2019-10-03, 18:20Ireneusz Nitkiewicz, kandydat KO do Sejmu z okręgu bydgoskiego mówił dziś o propozycjach udogodnień dla przedsiębiorców. Na konferencję prasową zaprosił osoby, które prowadzą własne biznesy i pytał ich o problemy. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska: 600 zł dodatku do pensji dla najmniej zarabiających
2019-10-03, 17:28- Stabilny rozwój przedsiębiorczości będzie wspierać Koalicja Obywatelska - zapowiada poseł Tomasz Lenz, lider listy w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Poseł Czabański: Trzeba nagrodzić ludzi, którzy od lat płacą abonament RTV
2019-10-03, 16:39- Media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa - mówił dziś w Grudziądzu poseł PiS Krzysztof Czabański. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych dodał, że powrotu do abonamentu już nie ma. Czytaj dalej »
Do wyboru dobrej zmiany przekonywał w Bydgoszczy Zbigniew Ziobro
2019-10-03, 14:00Minister sprawiedliwości zachęcał na bydgoskim Starym Rynku do pójścia do urn wyborczych, i do poparcia Ireneusza Stachowiaka. Czytaj dalej »