Tomasz Latos: Zmienię Stary Fordon i tereny nad Wisłą
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos (PiS) zapowiedział w czwartek przeprowadzenie rewitalizacji osiedla Stary Fordon, w tym zagospodarowanie terenów nad Wisłą, budowę bulwarów i urządzenie plaży. "Będzie tutaj pięknie" - podkreślił.
Osiedle Stary Fordon to dawne miasteczko Fordon, które przed 45 laty zostało włączone do Bydgoszczy. Odtąd Bydgoszcz leży nie tylko po obu brzegach Brdy, ale także na lewym brzegu Wisły. Obok Starego Fordonu wyrosło największe w mieście osiedle Nowy Fordon.
"Gdy zostanę prezydentem Bydgoszczy zmienię Stary Fordon. To będzie nie tylko, jak chcieliby niektórzy sypialnia. Będzie to pełnoprawna dzielnica, która będzie miała wreszcie piękne miejsca, jak nabrzeże nad Wisłą. Na starych zdjęciach możemy obserwować jak tu było pięknie. Ja doprowadzę do rewitalizacji tego miejsca. Będzie można przyjść na plażę, będzie można pospacerować nie omijając chaszczy, tylko będą zrobione bulwary. Po prostu będzie tutaj pięknie i miasto będzie pamiętało o tym miejscu" - zapowiedział Latos na konferencji prasowej nad Wisłą. Zaznaczył, że rewitalizacja to nie tylko nabrzeże, to również ulica Bydgoska i Rynek.
Latos nawiązał również do opracowanego przez obecne władze miasta programu rewitalizacji Starego Fordonu i kłopotów ze znalezieniem wykonawcy remontu ul. Bydgoskiej. "Dobrze, że ktoś robił wcześniej jakieś plany, przymiarki, ale nie potrafi znaleźć kogoś kto wygrałby przetarg, w ogóle zgłosiłby się i dokonał tutaj odpowiednich zmian i odpowiedniej rewitalizacji. To wszystko wymaga odpowiedniej troski, zaangażowania, którego osobiście nie widzę" - wskazał polityk.
Jak podkreślił, w swoim programie wyborczym ma szereg przedsięwzięć dotyczących Fordonu, czyli osiedli Stary Fordon i Nowy Fordon. Jedną za zapowiedzi jest powołanie tzw. burmistrza Fordonu, którym byłby zastępca prezydenta, mający regularne dyżury w tej części miasta oraz pilnujący spraw mieszkańców.
W planach Latosa jest stworzenie "pewnego rodzaju filii" urzędu miasta w Fordonie; obecnie jest tylko punkt, w którym można załatwić część spraw z zakresu działania urzędu. Poseł zamierza też doprowadzić do powstania sali widowiskowo-kinowej, lodowiska i domu kultury.
Uczestniczący w konferencji poseł Piotr Król (PiS), wcześniej wieloletni radny z Fordonu podkreślił, że sprawy osiedla zawsze były traktowane marginalnie, mieszkańcy musieli płacić podwójną cenę za autobus komunikacji miejskiej, nie prowadzono żadnych inwestycji.
"Jest oczywiście zmiana, ale ta zamiana z cała pewnością przebiega zbyt wolno, a w Starym Fordonie jest właściwie niezauważalna. Mieszkańcy nadal nie mają szybkiego połączenia z centrum. Obecny prezydent Rafał Bruski dwa lata temu, stojąc na scenie na Rynku w Starym Fordonie mówił, że wkrótce tu wjadą buldożery i rozpocznie się rewitalizacja. Od tego czasu tylko namalowano mural na więzieniu (w Fordonie). Osiem lat to był wystarczający okres, żeby coś zauważalnego tutaj zrobić" - zauważył Król.
Kandydatka PiS do rady miasta, działaczka Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Bernadeta Michałek potwierdziła, że w tej części miasta od wielu lat nic się nie zmienia, brakuje basenu, domu kultury, nie prowadzi się rewitalizacji. (PAP)
Zobacz także
Łukasz Kowarowski: stopień bezrobocia jest powiązany ze środkami z Unii Europejskiej
2023-08-30, 07:45Kandydat Nowej Lewicy do Sejmu, Łukasz Kowarowski z Grudziadza odpowiada na akcję Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Tusk znaczy bezrobocie”. Według obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej w Grudziądzu, bezrobocie w dużej mierze… Czytaj dalej »
Praca podczas wyborów? Można zgłaszać się do obwodowych komisji wyborczych
2023-08-29, 21:07Trwa nabór do obwodowych komisji wyborczych. To ich członkowie będą czuwać nad sprawnym i zgodnym z prawem przeprowadzeniem październikowych wyborów parlamentarnych oraz referendum. Za pracę w komisji można zarobić od 600 do 800… Czytaj dalej »
Prof. Mieczysław Ryba: Tusk chce zminimalizować szanse Trzeciej Drogi i Lewicy [Rozmowa Dnia]
2023-08-28, 09:27- Donald Tusk ma w tej kampanii także inne cele, niż tylko wygranie wyborów - mówił gość dzisiejszej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, politolog, prof. Mieczysław Ryba. Czytaj dalej »
Akcja PiS „Tusk równa się bezrobocie”. W lipnowskim w 2011 roku sięgnęło 31 procent
2023-08-25, 13:47- Donald Tusk był premierem polskiej biedy i polskiego bezrobocia - mówiła w Lipnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Działacze ugrupowania przypomnieli tam, ile wynosiło bezrobocie w regionie w czasie rządów Platformy… Czytaj dalej »
Nauczyciele, społecznicy i pracownicy samorządowi na liście Lewicy w okręgu bydgoskim
2023-08-25, 08:11Nowa Lewica zaprezentowała kandydatów z okręgu bydgoskiego w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Liderami na liście będą: Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński i Karolina Kozłowska. Czytaj dalej »
Wyborcze listy partii Polska 2050 w Bydgoszczy i Toruniu. Toruńską „dwójką” jest wójt Płużnicy
2023-08-24, 19:49Polska 2050 Szymona Hołowni zaprezentowała swoich kandydatów do Sejmu w Bydgoszczy i Toruniu. Na listach Trzeciej Drogi w okręgu wyborczym nr 5 (Toruń) wystartuje 13 przedstawicieli tej partii, a w okręgu nr 4 (Bydgoszcz) - 12. Czytaj dalej »
Lewica chce „wziąć odpowiedzialność za Polskę”. Prezentacja kandydatów w Toruniu
2023-08-23, 20:01Robert Biedroń apelował do oddawania głosów na Lewicę, by - jak mówił - odsunąć PiS od władzy i nie dopuścić do władzy Konfederacji. Na toruńskiej Starówce zaprezentowano kandydatów komitetu wyborczego Nowa Lewica do Sejmu… Czytaj dalej »
Hołownia i Kosiniak-Kamysz zaprezentowali kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu
2023-08-22, 16:57Lider Polski 2050 Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili we wtorek w Warszawie kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu. - Wierzę, że Trzecia Droga zmieni naszą politykę, że po 15 października stworzymy najlepszy… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski [Konfederacja]: Listy Platformy zaczynają przypominać wielki odkurzacz
2023-08-21, 16:20Marcin Sypniewski z Konfederacji krytykuje przyjęcie przez Donalda Tuska na listę wyborczą Koalicji Obywatelskiej, lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. Na konferencji prasowej w Bydgoszczy polityk Konfederacji nazwał ten sojusz … Czytaj dalej »
Prezentacja kandydatów KO z Torunia. Chcą zacząć realizować własne pomysły
2023-08-21, 15:18Koalicja Obywatelska rozpoczęła w Toruniu zbiórkę podpisów pod listami wyborczymi do Sejmu i Senatu. Była to też okazja do prezentacji kandydatów. Czytaj dalej »