Zjednoczona Prawica chce mieć większość w sejmiku województwa
Zjednoczona Prawica zaprezentowała liderów list do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z okręgów nr 3, 4 i 6. Wśród kandydatów są m.in. dotychczasowi radni Marek Hildebrandt, Wojciech Jaranowski i Przemysław Przybylski.
- Znam wszystkie osoby z naszych list bardzo dobrze, jako wojewoda kujawsko-pomorski. Dbam o dobrą współpracę rządowo-samorządową. Życzyłbym sobie, żeby te osoby miały decydujący głos po nowym rozdaniu w sejmiku wojewódzkim, bo będzie to ważna dla naszego regionu pięcioletnia kadencja. Zapewniam o swoim wsparciu w tej kampanii. Powodzenia - mówił obecny na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
W okręgu nr 3 (Grudziądz, powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski) "jedynką" Zjednoczonej Prawicy została Małgorzata Taranowicz. Na drugim miejscu na liście jest obecny radny Marek Hildebrandt. - Będę swoje obowiązki radnej wykonywała rzetelnie i sumienne. Ważne są dla mnie współpraca i rozwój całego województwa - wskazała Taranowicz.
Pierwsze miejsce na liście w okręgu nr 4 (Toruń oraz powiaty chełmiński i toruński) otrzymał obecny radny sejmiku Przemysław Przybylski. Z "dwójki" kandyduje pochodzący z Chełmży Mariusz Kałużny, który obecnie jest dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie. W okręgu nr 6 (Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski i radziejowski) na czele listy Zjednoczonej Prawicy znalazł się Wojciech Jaranowski - także zasiadający już w sejmiku.
Obecnie w 33-osobowym sejmiku kujawsko-pomorskim PO ma 14 radnych, PSL - 10, PiS - 7, a SLD - 2. Marszałkiem województwa jest przedstawiciel PO Piotr Całbecki, a przewodniczącym sejmiku - członek PSL Ryszard Bober.
Kandydaci Zjednoczonej Prawicy podkreślali na konferencji, że ich zdaniem obecnie województwo jest bardzo źle zarządzane. Jako przykłady podawali m.in. bardzo nisko poziom wykorzystania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także rosnące zadłużenie oraz bardzo zły stan dróg. Pytani przez dziennikarzy wskazali, że nie przedstawią przed wyborami kandydata na marszałka województwa, gdyż ich zdaniem byłoby to nieroztropnością. Taki wybór ma nastąpić dopiero po rozstrzygnięciu wyborców.
Przybylski wskazał, że Zjednoczona Prawica liczy w wyborach na tyle mandatów, żeby móc w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego rządzić samodzielnie. Radnych w kolejnej kadencji będzie nie 33 a 30, więc większość zapewni 16 mandatów.
Po południu w Bydgoszczy mają zostać przedstawieni kandydaci Zjednoczonej Prawicy do sejmiku z okręgów nr 1, 2 oraz 5. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
Lewica apeluje o realizację projektu renty wdowiej. Chce poparcia od wojewody
2023-07-21, 10:34- Renta wdowia, którą proponuje Lewica, powinna wejść w życie jak najszybciej, tymczasem rząd zwleka z uchwaleniem zmian korzystnych dla wdów i wdowców - mówili w Bydgoszczy działacze Lewicy. Zapowiedzieli, że złożą wniosek do… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski „jedynką” na liście Konfederacji. „Chcę, żeby podatki były niskie i proste”
2023-07-20, 20:01Konfederacja przygotowała już całą listę wyborczą - 24 kandydatów na posłów i 2 na senatorów w naszym regionie. W czwartek (19 lipca) w Bydgoszczy zaprezentowało się trzech kandydatów do parlamentu. Czytaj dalej »
Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
2023-07-10, 09:53Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą… Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz w Jabłonowie: Chcemy prawdziwej zmiany, bo „dobra zmiana” nie dała rady
2023-07-09, 16:52- Głos oddany na Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050) - to jest gwarancja odsunięcia PiS od władzy - powiedział w Jabłonowie Pomorskim prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców zapewniał, że… Czytaj dalej »
„Sześć gwarancji lepszej Polski”. Polska 2050 przedstawia postulaty w Toruniu
2023-07-06, 14:11Wzrost nakładów na edukację czy rodzinny PIT - to niektóre propozycje Polski 2050 Szymona Hołowni. - Chcemy Polski gospodarnej - podkreślił toruński działacz ugrupowania Marcin Skonieczka. Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne i referendum jednego dnia? Premier potwierdza, że są takie plany
2023-07-03, 15:31- Mogę potwierdzić, że planujemy wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji migrantów w tym samym czasie, także po to, by koszty były niższe; przeprowadzenie ich osobno to dodatkowe koszty - powiedział w poniedziałek premier… Czytaj dalej »
Zjednoczona Prawica w regionie: z miłości do Polski walczymy o trzecią kadencję
2023-06-26, 19:09- Idziemy wygrać trzecią kadencję, bo ta trzecia kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy jest niezwykle Polsce potrzebna - mówiła poseł Joanna Borowiak. W poniedziałek (26 czerwca) w różnych miejscowościach regionu odbyły się briefingi… Czytaj dalej »
Program Konfederacji: „proste i niskie podatki”, „mieszkania tańsze o 30 proc.”, „rozbicie monopolu NFZ”
2023-06-24, 17:11„Proste i niskie podatki”, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, „skuteczna polityka unijna”, „mieszkania tańsze o 30 proc.” oraz „rozbicie monopolu NFZ” - to niektóre z propozycji programowych Konfederacji, które w sobotę… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia rozmawiał z mieszkańcami Torunia. „Nikt nie będzie wierzył w obietnice”
2023-06-23, 06:48Szymon Hołownia odbył wizytę w Toruniu. Lider Polski 2050 przyjechał na spotkanie z sympatykami. Odniósł się do bieżących wydarzeń w kraju. m.in. powrotu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Mówił też o przedwyborczych obietnicach… Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski: Gdyby wygrała Platforma, to ktoś musi jej pilnować [Rozmowa dnia]
2023-06-21, 09:41- Lewica będzie w parlamencie, bo Lewica jest potrzebna - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, gdyby to Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach, Lewica… Czytaj dalej »