Marcin Sypniewski zapowiada wzmocnienie bydgoskich rad osiedli
Wzmocnię pozycję rad osiedli, zwiększę budżet obywatelski i zorganizuję referendum w połowie kadencji referendum, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o kierunkach rozwoju miasta - zapowiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy Marcin Sypniewski.
- Blisko 3000 dni rządów w mieście prezydenta Rafała Bruskiego to brak dialogu pomiędzy ratuszem a mieszkańcami. Czas na zmiany, na budowę prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, na reformę rad osiedli (...). Pokażemy mieszkańcom Bydgoszczy, że traktujemy ich poważnie - powiedział na konferencji prasowej Sypniewski, prezes okręgu bydgoskiego partii Wolność, startujący w wyborach z ramienia KWW Czas Bydgoszczy CB2018.Pl.
Kandydat podkreślił, że wybory do rad osiedli będą odbywały się w jednym terminie i w jednomandatowych okręgach wyborczych, co "spowoduje zwiększenie frekwencji wyborczej" oraz "wyeliminuje z części rad partyjniactwo i układy".
- Zwiększę też kompetencje rad osiedli i będą miały one prawo inicjatywy uchwałodawczej, czyli będą mogły zgłaszać projekty uchwał do rady miasta. Umożliwię również przedstawicielom rad osiedli w pracach przy procedurach przetargowych, zwłaszcza na etapie przygotowania warunków przetargu. Jest to bardzo istotnie żeby inwestycje przebiegały w sposób prawidłowy - zapowiedział.
Sypniewski zaznaczył, że powoła głównego inżyniera miasta, który będzie odpowiedzialny za właściwe zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji. Jego zdaniem udział rad osiedli w tym procesie wyeliminuje obecne trudności i sytuacje, że mieszkańcy dopiero w trakcie remontów dróg dowiadują się w jaki sposób będą prowadzone objazdy i jak długo będą trwały prace.
Zapowiedział również, że rady osiedli będą miały prawo wnioskowania do rady miasta o przekazanie mienia komunalnego i części zadań na cele osiedlowe, będą opiniowały strategiczne inwestycje na osiedlach.
- Zwiększę budżet obywatelski do 35 mln zł, a więc 3,5 krotnie w porównaniu z 2018 r. Przesunę na to pieniądze głównie z wydatków, które dziś są wydawane na promocję. Zainteresowanie bydgoskim budżetem obywatelskim ciągle wzrasta i liczę, że dzięki zwiększeniu kwoty to zainteresowanie będzie jeszcze większe, bo to będą realne pieniądze również dla tych osiedli, które miały ich mało. Projekty będą musiały być zaopiniowane, tak jak do tej pory przez rady osiedli, ale ta opinia będzie wiążąca. Jeżeli projekt będzie negatywnie zaopiniowany, to nie będzie poddany pod głosowanie, ale umożliwię procedurę odwoławczą do rady miasta - wskazał Sypniewski.
Kandydat dodał, że przy okazji głosowania na budżetem obywatelskim umożliwi każdemu mieszkańcowi zgłaszanie własnych pomysłów na rozwój miasta i wyeliminowanie problemów.
- W połowie kadencji, czyli w 2021 r. przeprowadzę referendum miejskie, w którym mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się co do dalszych kierunków rozwoju miasta. To jest bardzo ważne żeby usłyszeć głos mieszkańców. Bydgoszczanie przy okazji głosowań nad budżetem obywatelskim udowodnili, że czują na co powinni iść pieniądze i liczę że dzięki zwiększeniu ich możliwości ten głos będzie jeszcze lepiej słyszalny w ratuszu. Razem zbudujemy wielkie, nowoczesne miasto - przekonywał Sypniewski. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
Iwona Kozłowska, Kosma Złotowski i Sławomir Ozdyk komentują wyniki wyborów do PE
2024-06-10, 11:31W Kujawsko-Pomorskiem Koalicja Obywatelska zwyciężyła uzyskując ponad 44 procent poparcia. Prawo i Sprawiedliwość uplasowało się na drugim miejscu z wynikiem przekraczającym 31 procent. Czytaj dalej »
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. PKW podała dane z całego kraju
2024-06-10, 09:42W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW przedstawiła w poniedziałek - Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia… Czytaj dalej »
Dr hab. Kapsa (UKW): Wyborcy nie czuli mobilizacji. Partie promowały po jednym kandydacie [Rozmowa Dnia]
2024-06-10, 09:10- Wynik wyborów nie jest zaskoczeniem - mówiła w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK dr hab. Izabela Kapsa, politolog, prof. ucz. UKW w Bydgoszczy. Jej zdaniem największe powody do zadowolenia ma Konfederacja. A jak komentowała frekwen… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zdecydowanie wygrywa. Wyniki eurowyborów w Kujawsko-Pomorskiem
2024-06-10, 07:35Koalicja Obywatelska wygrała wybory do PE w Kujawsko-Pomorskiem, uzyskując 44,38 proc. głosów proc., przed Prawem i Sprawiedliwością - 31,30 proc. i Konfederacją - 10,24 proc. - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich… Czytaj dalej »
Wybory do PE: KO zwyciężyła w dziesięciu województwach, a PiS w sześciu [mandaty]
2024-06-10, 06:48Koalicja Obywatelska wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała w ośmiu okręgach. W pozostałych pięciu najwięcej głosów zdobyło PiS - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Licząc według województw, KO zwyciężyła… Czytaj dalej »
Prezydent Emmanuel Macron rozwiązuje parlament i ogłasza nowe wybory
2024-06-09, 23:00Prezydent Francji poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne; pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca. Czytaj dalej »
Exit poll Ipsos: Koalicja Obywatelska wygrywa eurowybory i zdobywa 21 mandatów!
2024-06-09, 21:07Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, PiS - 19, Konfederacja - sześć, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - cztery, a Lewica - trzy - wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Czytaj dalej »
Nowe dane o frekwencji. Okręg obejmujący kujawsko-pomorskie ma najniższą w kraju
2024-06-09, 19:43Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17:00 wyniosła 28,2 proc. - przekazał szef PKW Sylwester Marciniak. Jak dodał, oznacza to, że do godz. 21:00 swój głos oddać może jeszcze ponad 20 mln osób. Czytaj dalej »
Do godz. 12:00 Toruń z najwyższą frekwencję w kraju! Był też incydent w regionie
2024-06-09, 14:00Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12:00 wyniosła 11,66 procent - podał podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Jest niższa, niż o tej porze w wyborach pięć… Czytaj dalej »
Mieszkańcy regionu głosują i zachęcają, by wziąć dowód i przyjść! „To nasz obowiązek”
2024-06-09, 13:12Mieszkańcy województwa wybierają posłów do europarlamentu. - Z frekwencją na pewno słabiej, niż w wyborach parlamentarnych - oceniają członkowie jednej z komisji w Inowrocławiu. I zachęcają, by wziąć udział w głosowaniu. Czytaj dalej »