Marcin Sypniewski zapowiada wzmocnienie bydgoskich rad osiedli
Wzmocnię pozycję rad osiedli, zwiększę budżet obywatelski i zorganizuję referendum w połowie kadencji referendum, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o kierunkach rozwoju miasta - zapowiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy Marcin Sypniewski.
- Blisko 3000 dni rządów w mieście prezydenta Rafała Bruskiego to brak dialogu pomiędzy ratuszem a mieszkańcami. Czas na zmiany, na budowę prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, na reformę rad osiedli (...). Pokażemy mieszkańcom Bydgoszczy, że traktujemy ich poważnie - powiedział na konferencji prasowej Sypniewski, prezes okręgu bydgoskiego partii Wolność, startujący w wyborach z ramienia KWW Czas Bydgoszczy CB2018.Pl.
Kandydat podkreślił, że wybory do rad osiedli będą odbywały się w jednym terminie i w jednomandatowych okręgach wyborczych, co "spowoduje zwiększenie frekwencji wyborczej" oraz "wyeliminuje z części rad partyjniactwo i układy".
- Zwiększę też kompetencje rad osiedli i będą miały one prawo inicjatywy uchwałodawczej, czyli będą mogły zgłaszać projekty uchwał do rady miasta. Umożliwię również przedstawicielom rad osiedli w pracach przy procedurach przetargowych, zwłaszcza na etapie przygotowania warunków przetargu. Jest to bardzo istotnie żeby inwestycje przebiegały w sposób prawidłowy - zapowiedział.
Sypniewski zaznaczył, że powoła głównego inżyniera miasta, który będzie odpowiedzialny za właściwe zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji. Jego zdaniem udział rad osiedli w tym procesie wyeliminuje obecne trudności i sytuacje, że mieszkańcy dopiero w trakcie remontów dróg dowiadują się w jaki sposób będą prowadzone objazdy i jak długo będą trwały prace.
Zapowiedział również, że rady osiedli będą miały prawo wnioskowania do rady miasta o przekazanie mienia komunalnego i części zadań na cele osiedlowe, będą opiniowały strategiczne inwestycje na osiedlach.
- Zwiększę budżet obywatelski do 35 mln zł, a więc 3,5 krotnie w porównaniu z 2018 r. Przesunę na to pieniądze głównie z wydatków, które dziś są wydawane na promocję. Zainteresowanie bydgoskim budżetem obywatelskim ciągle wzrasta i liczę, że dzięki zwiększeniu kwoty to zainteresowanie będzie jeszcze większe, bo to będą realne pieniądze również dla tych osiedli, które miały ich mało. Projekty będą musiały być zaopiniowane, tak jak do tej pory przez rady osiedli, ale ta opinia będzie wiążąca. Jeżeli projekt będzie negatywnie zaopiniowany, to nie będzie poddany pod głosowanie, ale umożliwię procedurę odwoławczą do rady miasta - wskazał Sypniewski.
Kandydat dodał, że przy okazji głosowania na budżetem obywatelskim umożliwi każdemu mieszkańcowi zgłaszanie własnych pomysłów na rozwój miasta i wyeliminowanie problemów.
- W połowie kadencji, czyli w 2021 r. przeprowadzę referendum miejskie, w którym mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się co do dalszych kierunków rozwoju miasta. To jest bardzo ważne żeby usłyszeć głos mieszkańców. Bydgoszczanie przy okazji głosowań nad budżetem obywatelskim udowodnili, że czują na co powinni iść pieniądze i liczę że dzięki zwiększeniu ich możliwości ten głos będzie jeszcze lepiej słyszalny w ratuszu. Razem zbudujemy wielkie, nowoczesne miasto - przekonywał Sypniewski. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
Kampanię czas zacząć. Konferencja Anny Ośko
2020-11-27, 17:10Anna Ośko wystartowała z kampanią wyborczą na wójta gminy Warlubie. Przedterminowe wybory wójta odbędą się 20 grudnia. Czytaj dalej »
Kłopotek na kłopoty? Znany polityk chce być wójtem Warlubia
2020-11-25, 17:39Złotych gór nie obiecuje, rewolucji nie zamierza robić, ale, jak twierdzi, jest dobrym kandydatem na włodarza gminy. Czytaj dalej »
Trzech kandydatów na fotel wójta w gminie Warlubie. Kiedy wybory?
2020-11-18, 09:49Trzy osoby będą walczyć o pusty fotel wójta w gminie Warlubie w powiecie świeckim. Przedterminowe wybory zaplanowano 20 grudnia. Czytaj dalej »
Media: Joe Biden wygrywa wybory prezydenckie w USA
2020-11-07, 18:15Kandydat Demokratów Joe Biden pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ogłosiła w sobotę agencja Associated Press. Podobną decyzję podjęły telewizje CNN oraz NBC. Czytaj dalej »
Tymczasowy wójt w gminie Warlubie. Do czasu nowych wyborów
2020-11-05, 18:17Anna Ośko pełni funkcję wójta gminy Warlubie. Tak zdecydował premier po tym, jak wygasł mandat poprzedniego wójta, który został skazany prawomocnym wyrokiem. Czytaj dalej »
Wybory w USA. Trump czy Biden? Głosy się liczą! Jest lekka przewaga...
2020-11-04, 08:20W 35 spośród 50 stanów wynik wyborów już jest przesądzony - wynika z analizy wyników wyborów telewizji CNN. W 19 z nich wygrał prezydent Donald Trump z łączną liczbą 136 głosów elektorskich, zaś kandydat Demokratów Joe Biden… Czytaj dalej »
Donald Trump czy Joe Biden? Rozpoczęły się wybory prezydenckie w USA
2020-11-03, 12:37O godz. 12 czasu polskiego we wtorek otworzyły się pierwsze lokale wyborcze w wyborach prezydenckich w USA. Pierwsze rezultaty zaczną spływać po północy czasu polskiego w nocy z wtorku na środę, a zwycięzca powinien być znany w… Czytaj dalej »
Ponowne wybory w gminie Łubianka. Mieszkańcy wybierają radnego
2020-09-06, 08:58350 mieszkańców gminy Łubianka wybiera dziś ponownie swojego przedstawiciela do Rady Gminy. W związku z nieprawidłowościami podczas głosowania w 2018 roku - po proteście wyborczym - sąd unieważnił głosowanie w jednym z okręgów… Czytaj dalej »
Sąd nakazał powtórkę wyborów w Łubiance. Czy wójt straci większość w radzie?
2020-09-04, 15:12Mieszkańcy gminy Łubianka pójdą w niedzielę, 6 września, do urn. Dwa lata od ostatnich wyborów samorządowych sąd uznał, że podczas głosowania w 2018 roku doszło do nieprawidłowości przy wyborze jednego z radnych gminy i zarządził… Czytaj dalej »
Białoruscy opozycjoniści w areszcie. Zarzut: próba przejęcia władzy w kraju
2020-08-24, 15:28Białoruska milicja potwierdziła zatrzymanie w poniedziałek, 24 sierpnia dwójki członków prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, Wolhi Kawalkawej i Siarhieja Dyleuskiego, który jest też przywódcą strajku w mińskiej fabryce tr… Czytaj dalej »