Nieudane wybory do rad okręgów w Toruniu
W sześciu na trzynaście okręgów w Toruniu nie zawiązały się rady. Zdaniem toruńskiego radnego Jakuba Gołębiewskiego powodem jest trudny sposób przeprowadzenia wyborów i brak kampanii informacyjnej.
Radny opozycyjnego klubu Czas Mieszkańców uważa, że informacje na miejskim portalu i kilka rozwieszonych plakatów to za mało.
Z zarzutami nie zgadza się Marcin Czyżniewski. Przewodniczący Rady Miasta w Toruniu przekonuje, że informacje o wyborach do rad obecne były w środkach komunikacji miejskiej, w mediach, a nawet były przekazane do parafii.
- Sens rad jest taki, że aktywizują społeczeństwo. Jeśli radzie okręgu lub osobie, która chce w radzie działać nie udaje się zebrać na osiedlu liczącym 15 tys. mieszkańców 150 osób to o czymś to świadczy. Jestem zdecydowanie przeciwny zmianom procedur, nie uważam też, by wybory powinny być rozciągane w czasie. Kampania informacyjna moim zdaniem była bardzo dobra - powiedział Marcin Czyżniewski.
- Należy mocno zaakcentować rolę rad okręgów, pokazać mieszkańcom, że warto w tych radach działać, że są potrzebne i ważne dla mieszkańców. Tam, gdzie rady potrafiły prężnie działać, na przykład w Kaszczorku czy na Bydgoskim Przedmieściu, tam problemu z wyborami nie było, choć z drugiej strony nie udało się wybrać rady na Starym Mieście, która też działała bardzo dobrze - powiedział Marcin Czyżniewski.
- Zachęta mogłoby być poszerzenie kompetencji rad, posiadanie własnego budżetu - uważa Jakub Gołębiewski.
Marcin Czyżniewski uważa, że rady okręgów mają wystarczające kompetencję, niedawno zostały poszerzone. Rady mogą m.in. wyrażać swoje opinie na każdym etapie inwestycji prowadzonych na ich terenie. Mogą przygotowywać własne projekty uchwał, które trafiają do Rady Miasta. Rady powinny zbierać się częściej niż raz w miesiącu.
Rad okręgów na czteroletnią kadencję nie wybrano między innymi na Podgórzu, Na Skarpie i w okręgu Staromiejskim.
- To nie jest dobra wiadomość dla miasta i lokalnej społeczności. Wszyscy musimy wyciągnąć z tego wnioski – podsumował Marcin Czyżniewski.
Zobacz także
Premier Morawiecki: „Do władzy nie mogą wrócić nieudacznicy, partacze, lenie i cwaniacy”
2023-06-11, 23:21- Nigdy w 1000-letniej historii Polska nie była tak bliska poziomu najbogatszych krajów. Nie dajmy się zepchnąć z tej drogi - mówił Morawiecki na niedzielnym spotkaniu z mieszkańcami w Łochowie. - Polska ma być najlepszym miejscem… Czytaj dalej »
Poseł Kwiatkowski: Szykuje się lato z wysoką temperaturą życia politycznego
2023-06-05, 18:29- Po niedzielnym marszu w Warszawie widać, że jest jedna główna siła opozycyjna - powiedział na konferencji w Toruniu poseł Robert Kwiatkowski z koła Lewicy Demokratycznej. Czytaj dalej »
Radni PiS o inwestycjach rządowych w Bydgoszczy. „Takiego wsparcia dotąd nie było”
2023-06-04, 17:54Inwestycje w zdrowie, kulturę, drogi i rodzinę. Radni Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy przedstawili w niedzielę inwestycje, jakie w mieście wspiera rząd i działania, jakie podejmuje wobec Polaków. Czytaj dalej »
Nieskazitelny z charakteru, nie za młody, nie za stary. Ławnik sądowy poszukiwany!
2023-05-29, 18:29W Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna się nabór kandydatów na ławników sądowych. Kadencja obecnych ławników upływa wraz z końcem 2023 roku, rady gmin muszą więc wybrać nowy skład na kadencję 2024-2027. W Bydgoszczy Rada Miasta powinna… Czytaj dalej »
Jarosław Wojtas: opozycja musi przedstawić pomysły, które pobudzą wyborców [Rozmowa dnia]
2023-05-29, 09:13- Pomysły natychmiastowego wprowadzenia programu 800 Plus czy podniesienia kwoty wolnej od podatku, zgłaszane przez opozycję, są elementem przedwyborczej licytacji - tak twierdzi dr Jarosław Wojtas, politolog z Uniwersytetu WSB Merito… Czytaj dalej »
Media: Erdogan wygrywa wybory w Turcji zdobywając ponad 50 proc. głosów
2023-05-28, 18:39Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów - wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po otwarciu 99 proc. urn… Czytaj dalej »
Polska 2050 o nowoczesnych samorządach i ich udziale w ochronie zdrowia
2023-05-25, 18:56Działacze Polski 2050 Szymona Hołowni przedstawili w Toruniu postulaty, które mają poprawić funkcjonowanie samorządów. To między innymi zwiększenie udziałów z podatku PIT. Czytaj dalej »
Suwerenna Polska o obronie wolności, złotówki i gotówki. Spotkanie w Toruniu
2023-05-21, 15:58Politycy Suwerennej Polski przedstawili w Toruniu swoje postulaty. - Zawsze stawialiśmy na rodzinę, na uczciwą i rozwijającą się Polskę - powiedział poseł Mariusz Kałużny. Czytaj dalej »
O lekach za 5 złotych i waloryzacji świadczeń socjalnych. Posłowie Lewicy Razem w regionie
2023-05-18, 14:30Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Inowrocław, Świecie, Chełmno i Lipno - to miasta, które znalazły się w planie wizyty posłów Klubu Parlamentarnego Lewica Razem w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Turcja: mieszkańcy Stambułu: wszyscy żyją wyborami, panuje napięcie, boimy się zamieszek
2023-05-12, 08:36Największą metropolię Turcji pokrywają wyborcze plakaty, nad Bosforem powiewają wyborcze proporce; dominują wizerunki dwóch najpoważniejszych kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta - obecnego lidera państwa Recepa Tayyipa Erdogana… Czytaj dalej »