Z lokali wyborczych na Kujawach i Pomorzu
25 października o godz. 7.00 rozpoczęły się w całym kraju wybory parlamentarne. W lokalach wyborczych na Kujawach i Pomorzu pojawili się dziennikarze Polskiego Radia PiK.
Marcin Doliński pojawił się przed lokalem Komisji Obwodowej nr 6 w Krąplewicach w gminie Jeżewo, jeszcze przed godz. 7.00.
Bez problemów ruszyły wybory parlamentarne we włocławskiej części Kujaw i Pomorza, o czym informuje Marek Ledwosiński, a co potwierdza Krajowe Biuro Wyborcze.
W siedzibie komisji wyborczej w Biskupinie wybuchł pożar. Ogień pojawił się już po otwarciu lokalu wyborczego zorganizowanego w siedzibie Koła Łowieckiego w Biskupinie. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało.
Marek Krygier ze Straży Pożarnej w Żninie wyjaśnia, że przyczyna wybuchu pożaru była banalna. Komisja wyborcza, która miała pracować w tym budynku, została przeniesiona do pobliskiej szkoły.
Policji zgłoszono dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej - powiedziała Polskiemu Radiu PiK Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji. W sąsiedztwie zespołu szkół przy ulicy Noakowskiego w Bydgoszczy, gdzie znajdują się siedziby dwóch komisji wyborczych, miał stanąć samochód z plakatami jednego z kandydatów. Zdaniem zgłaszającego pojazd wcześniej tam nie stał. Z kolei w Golubiu-Dobrzyniu zatrzymano 23-letniego mężczyzny, który niszczył plakaty wyborcze.
Przed godz. 13.00 i przed 18.00 powinniśmy poznać dane dotyczące frekwencji w dzisiejszych wyborach do Sejmu i Senatu. Jak mówi sędzia Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy - "frekwencja zawsze liczona jest w ten sam sposób".
Co można znaleźć w urnie wyborczej? Okazuje się, że nie tylko karty do głosowania.
"Zamknięcie lokali wyborczych to początek wielogodzinnej niekiedy pracy członków komisji wyborczych" - zauważa sędzia Stefan Pietrzak z Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy. "Po podliczeniu głosów trzeba bowiem nie tylko sporządzić protokół, ale i zadbać o oddane karty do głosowania" - dodaje sędzia Stefan Pietrzak.
Głosowanie potrwa do godz. 21:00 i zaraz po jego zakończeniu rozpocznie się "Wieczór Wyborczy" na antenie Polskiego Radia PiK, a w nim m.in. pierwsze analizy, komentarze i relacje z wieczorów wyborczych.
Zobacz także
Jakub Dziadosz: Konfederacja jest alternatywą dla PiS-u i Platformy Obywatelskiej [Rozmowa dnia]
2023-07-27, 09:59- Trzeba skończyć z duopolem PiS-u i Platformy - rządzili już 18 lat, to wystarczy - mówił w studiu Polskiego Radia PiK Jakub Dziadosz, szef sztabu wyborczego Konfederacji w Toruniu. Gość czwartkowej „Rozmowy dnia” uważa, że… Czytaj dalej »
Największe partie na kampanię mogą wydać w sumie ponad 100 milionów złotych
2023-07-27, 09:28Według zapowiedzi polityków największych polskich ugrupowań jesienna kampania parlamentarna będzie rekordowa pod względem kwot wydanych w celu przekonania do siebie wyborców. W deklaracjach przodują politycy PiS i KO; każde z nich… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2023-07-27, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” był Jakub Dziadosz, kandydat do Sejmu z ramienia toruńskiej Konfederacji. Rozmawialiśmy o toruńskiej liście tej formacji i o jej rosnących notowaniach. Michał Jędryka: Pan będzie „czwórką” na toruńskiej… Czytaj dalej »
„Nie będziemy nikogo oskarżać o to, że jest wrogiem”. Rafał Trzaskowski przyjechał do Torunia
2023-07-26, 18:31Przypilnujmy wyborów, tak zwrócił się do zebranych na Rynku Staromiejskim w Toruniu Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Nie ma zgody na język, który dzieli - mówił wiceszef PO. Czytaj dalej »
Poseł Kurzawa: rząd nie potrafi dogadać się z Brukselą, tracą na tym powiat i gminy
2023-07-25, 15:55Przedstawiciele Koalicji Polskiej z naszego regionu są oburzeni tym, w jaki sposób obecny rząd rozdziela pieniądze samorządom. Głos w tej sprawie zabrali w Inowrocławiu - na stacji kolejowej nawiązali tam także do, jak mówią, komunikacyjnego… Czytaj dalej »
Działacze PO zachęcają do pilnowania wyborów parlamentarnych. Apelują do mieszkańców
2023-07-25, 14:46Platforma Obywatelska rozpoczęła w regionie akcję „Pilnuję wyborów”. Działacze PO zaapelowali do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich nadużyć, jakich ich zdaniem w czasie kampanii mogą się dopuszczać politycy Zjednoczonej … Czytaj dalej »
Lewica zaczyna układać listy kandydatów do Sejmu. Kto będzie na czele w kujawsko-pomorskim?
2023-07-25, 10:35Nowa Lewica rozpoczęła układanie list kandydatów do Sejmu w województwach. Jak wygląda ten proces w naszym regionie? Czytaj dalej »
Robert Kwiatkowski: Bardziej wierzę w rząd techniczny, niż w koalicję PO z Konfederacją [Rozmowa dnia]
2023-07-25, 09:50- Nie wierzę w koalicję Platformy Obywatelskiej z Konfederacją, bo to jest formacja prawicowa, ale być może byłby możliwy rząd techniczny tworzony z tym ugrupowaniem, mający na celu odebranie władzy Prawu i Sprawiedliwości - mówił… Czytaj dalej »
Centroprawicowa Partia Ludowa wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii
2023-07-24, 08:35W niedzielnych wyborach w Hiszpanii zwyciężyła pozostająca dotychczas w opozycji Partia Ludowa (PP) - wynika z danych państwowej komisji wyborczej po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów. Ugrupowanie zdobyły 136 mandatów w 350-osobowym… Czytaj dalej »
Młoda Polska zawiązała współpracę z Koalicją Polską. „To partia, która dba o młodych”
2023-07-21, 18:57Młoda Polska dołącza do Koalicji Polskiej. W piątek (21 lipca) przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Strzeżka z naszego regionu pojawili się na wspólnej konferencji z posłem PSL Dariuszem Kurzawą. Czytaj dalej »