Pawłowicz i Myrcha liderami list PO w Kujawsko-Pomorskiem, do Senatu raczej bez niespodzianek
Zbigniew Pawłowicz otworzy listę Platformy Obywatelskiej w okręgu bydgoskim, a Arkadiusz Myrcha będzie liderem listy w okręgu toruńsko-włocławskim - zdecydował Zarząd PO.
Na liście bydgoskiej kolejne miejsca zajmą: minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, wiceminister infrastruktury Paweł Olszewski, posłowie: Krzysztof Brejza, Iwona Kozłowska, Grażyna Ciemniak, Łukasz Krupa, który poselski mandat zdobył z listy Ruchu Palikota. Dalej usytuowani zostali: Aleksandra Nowakowska, Adam Gacner, Elżbieta Rusielewicz, Halina Janowska-Giłka, Bartosz Nowacki, Wojciech Bethke, Marek Sobczak, Maria Wróbel, Grzegorz Gaca, Marek Staszczyk, Edward Hartwich, Paulina Toppa, Daniel Szłapiński, Michał Wąsowicz, Paulina Gatza, Dominik Malicki.
Listę zamyka wioślarz - olimpijczyk Robert Sycz.
Na liście w okręgu toruńsko-włocławskiej kolejne miejsca zajmują: poseł Tomasz Lenz, zast. prezydenta Włocławka Barbara Moraczewska, wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, posłanka Domicela Kopaczewska i poseł Antoni Mężydło.
Na dalszym miejscach znaleźli się: Mansour Lotfi, Wojciech Woźny, Dorota Lańcucka, Jacek Kuźniewicz, Anna Kupczyk, Jacek Soborski, Marek Bruzdowicz, Mirosław Graczyk, Jerzy Cieszyński, Roman Tasarz, Iwona Jałoszyńska, Jacek Szczęsny-Leszczyński, Magdalena Patalon, Franciszek Kawski, Joanna Siemianowska, Jerzy Kowalski, Bogumiła Żużewicz, Karolina Janicka.
Ostatnie miejsce przypadło posłowi Tomaszowi Szymańskiemu.
Zbigniew Pawłowicz przez wiele lat był dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy, pełnił funkcję senatora VII kadencji, obecnie jest radnym województwa.
Arkadiusz Myrcha ma 31 lat, jest radca prawnym, drugą kadencję pełni mandat radnego Torunia.
- To ogromne zadanie i ogromna odpowiedzialność, jakie powierzyli mi Zarząd Krajowy i Zarząd Regionu PO. Będę chciał być reprezentantem młodego pokolenia, widzę z jakimi problemami młodzi ludzie zmagają się na co dzień: podjęcie pracy, zakup pierwszego mieszkania i mam nadzieję, że uda się ich sytuację życiową poprawić - powiedział Arkadiusz Myrcha.
- Sam byłem zaskoczony propozycją, która była mi złożona, nie miałem jednak wahania, żeby podjąć to wyzwanie. Jak proponuje to szef regionu i pani premier po prostu się nie odmawia - dodał.
Jeśli chodzi o kandydatów do Senatu zaskoczenia raczej nie było, z jednym wyjątkiem. Z Torunia wystartuje Przemysław Termiński, właściciel żużlowego KS Toruń. Senator Michał Wojtczak powalczy o mandat z Grudziądza.
Senator Andrzej Kobiak ponownie wystartuje z Bydgoszczy, Jan Rulewski z Inowrocławia, a Andrzej Person z Włocławka.
Zarząd PO przyjął moją autorską rekomendację ws. list do parlamentu - mówiła w piątek wieczorem przewodnicząca PO, premier Ewa Kopacz.
Dodała, że zmiany na listach były radykalne. Celem Platformy jest zwycięstwo w jesiennych wyborach i rozumiemy to jako zwycięstwo polski obywatelskiej - powiedziała.
Po ponad 9 godzinach obrad w piątek wieczorem zakończyło się spotkanie zarządu krajowego PO, który kontynuował prace nad listami partii do Sejmu. Po środowym posiedzeniu zarządu Kopacz mówiła, że przedstawiła "zupełnie nową koncepcję, jeśli chodzi o liderów list".
Zobacz także
„Chcemy realizować swój program”. Bydgoska Prawica podsumowała kampanię
2024-04-09, 18:05Marzenia o ambitnym, rozwijającym się mieście nie umierają, a projekt Bydgoskiej Prawicy będzie kontynuowany - tak Łukasz Schreiber podsumował dziś minioną kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
PKW przedstawiło pełne dane wyborów samorządowych. Druga tura w blisko 800 miejscach
2024-04-09, 16:03W głosowaniu 7 kwietnia wybrano 1728 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 748 miastach i gminach - podała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza, przedstawiając pełne, zbiorcze wyniki tych wyborów. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska wygrywa w toruńskiej Radzie Miasta. Radni dziękują mieszkańcom
2024-04-09, 15:3615 mandatów w 25-osobowej Radzie Miasta Torunia zdobyli radni Koalicji Obywatelskiej. To oznacza samodzielną większość. Czytaj dalej »
Maciej Eckardt: Druga tura w Toruniu to największa sensacja tych wyborów [Rozmowa Dnia]
2024-04-09, 08:58- Drugie miejsce Michała Zaleskiego w pierwszej turze wyborów i druga tura w Toruniu to nie tylko niespodzianka, ale wręcz sensacja niedzielnego głosowania - uważa Maciej Eckardt, były wicemarszałek województwa, zajmujący się aktualnie… Czytaj dalej »
Wybory do sejmików w skali kraju: PiS - 34,27 proc., KO - 30,59 proc., Trzecia Droga - 14,25 proc.
2024-04-09, 08:00W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała na swojej stronie dane ze 100 proc. obwodów do głosowania w wyborach do sejmików województw. Czytaj dalej »
Większość mandatów bierze KO. Skład sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego [lista]
2024-04-08, 21:07W skali kraju wybory do sejmików województw wygrało Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. W naszym regionie kolejność jest odwrotna, a i różnica między jednym a drugim ugrupowaniem (co przekłada się na liczbę mandatów)… Czytaj dalej »
Fajok zapowiada dwa tygodnie aktywnej kampanii. „Będzie przede wszystkim pozytywna”
2024-04-08, 21:01Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, który o ten urząd powalczy w drugiej turze z Wojciechem Piniewskim, podziękował swoim wyborcom za głosy. Inowrocławianin nie ukrywa, że najbliższe dwa tygodnie poświęci na bezpośrednie… Czytaj dalej »
PiS zadowolone z wyników w Toruniu. „Obiecujemy rzetelną, ciężką pracę w tej kadencji”
2024-04-08, 19:17To bardzo dobry wynik - tak Prawo i Sprawiedliwość podsumowało wyniki wyborów samorządowych w Toruniu. 12,79 proc. i trzecie miejsce uzyskał kandydat na prezydenta Adrian Mól. Klub PiS utrzymał też sześć mandatów w Radzie Mi… Czytaj dalej »
Piniewski: Takiego sukcesu Koalicja Obywatelska wcześniej w Inowrocławiu nie miała
2024-04-08, 18:27- 8 dzień kwietnia to dzień Zwycięstwa Koalicji Obywatelskiej w Inowrocławiu - ocenili na konferencji prasowej kandydat na prezydenta tego miasta Wojciech Piniewski i europoseł Krzysztof Brejza. Ich zdaniem KO może pochwalić się świetnym… Czytaj dalej »
Kukucki: Nie będę ubiegał się o poparcie żadnego z kandydatów z pierwszej tury
2024-04-08, 17:01- Jestem spokojny o drugą turę wyborów - mówił na konferencji prasowej Krzysztof Kukucki. Kandydat Lewicy na prezydenta Włocławka zdobył 41,4 proc. głosów. W dogrywce, za dwa tygodnie, zmierzy się z obecnie urzędującym prezydentem… Czytaj dalej »