Andrzej Duda napisał list do rolników. Posłowie PiS informują o nim wyborców
Kandydat PiS Andrzej Duda napisał list do rolników, w którym zwraca uwagę na potrzebę wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników i przyjęcia ustawy chroniącej ziemię przed wykupem - poinformowali politycy PiS.
Podkreślają, że Andrzej Duda skierował list do rolników, bo sprawy wsi są "przedmiotem jego szczególnej troski."
Wśród szczególnie ważnych problemów do rozwiązania na wsi jest ochrona polskiej ziemi przed wykupem przez cudzoziemców, co - jak oceniają posłowie PiS-u - jest "sprawą polskiej racji stanu".
Posłanka Anna Sobecka na konferencji w Toruniu zwracała uwagę, że kontrkandydat Andrzeja Dudy, prezydent Bronisław Komorowski zaczął mówić o tym problemie trzy dni przed wyborami, a w Sejmie od dwóch lat leży gotowy projekt PiS.
- Prze 2 lata projekt nie został wprowadzony do procesu legislacyjnego, a on właśnie chroni polską ziemię przed nadmiernym wykupem przez cudzoziemców - podkreślała Anna Sobecka.
1 maja 2016 r. kończy się okres przejściowy i obcokrajowcy będą mieli swobodę nabywania nieruchomości. Złożony przez posłów PiS projekt zakłada wstrzymanie na 5 lat sprzedaż ziemi rolniczej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), do czasu wzrostu dochodów polskich rolników, pozwalającego im, na równi z rolnikami innych państw członkowskich UE, konkurować w nabywaniu ziemi rolniczej w Polsce. W pracach Sejmu są też trzy inne projekty dotyczące obrotu ziemią, m.in. projekt PSL ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zawierający takie m.in. rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów i zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat.
Komorowski opowiedział się w środę za szybkim uchwaleniem ustawy dotyczącej obrotu ziemią i możliwości nabywania jej przez cudzoziemców. Zapewniał, że jako prezydent wspiera i oczekuje szybkiego zakończenia w parlamencie prac nad ustawą, która pozwoli kontrolować obrót ziemią.
Inną ważną, i pozostająca do rozwiązania kwestią, jest - według PiS - wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, którzy "nie sprostają konkurencji z zachodnią Europą, jeśli nie będą konkurowali na równych warunkach".
- Andrzej Duda jako europarlamentarzysta doskonale wie, jak utrzymują się dysproporcje w wsparciu bezpośrednim. Dopłaty dla polskich rolników są znacznie niższe i na to wyraziła zgodę Platforma z PSL-em. Gdzie był wtedy prezydent Komorowski? - pytał poseł Jan Krzysztof Ardanowski.
Podkreśla, że Andrzej Duda jako prezydent doprowadzi do godnego i równego traktowani polskich rolników w Unii Europejskiej. Taka szansa pojawi się w czasie tzw. przeglądu okresowego w 2016 i 2017 r. (PAP i inf. własne)
We Włocławku poseł Łukasz Zbonikowski specjalną uwagę zwrócił podniesioną w liście Dudy sprawę kupowania ziemi przez cudzoziemców. Za rok znikną ostatnie bariery i każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł kupić w Polsce grunt. Zdaniem posła trzeba stworzyć bariery, wzorem innych państw Unii, które zagwarantują pozostanie ziemi w polskich rękach.
Poseł Łukasz Zbonikowski przypomniał, że od dwóch lat w Sejmie leży gotowy pisowski projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zakłada on, iż ziemię o powierzchni powyżej jednego hektara będą mogli w Polsce kupować - bez względu na obywatelstwo - wyłącznie rolnicy indywidualni z przeznaczeniem na utworzenie rodzinnego gospodarstwa, lub powiększenie już istniejącego. Przez dziesięć lat ziemi takiej nie będzie wolno odsprzedać, ani też obciążyć hipoteką. W ocenie PiS uchroni to polskie areały przed kapitałem spekulacyjnym.
Zobacz także
Ireneusz Nitkiewicz o problemach osób niepełnosprawnych
2019-10-02, 16:43Problemom osób niepełnosprawnych i propozycjom dotyczącym pakietu szczepień - poświęcona była konferencja wyborcza kandydata KO z Bydgoszczy Ireneusza Nitkiewicza. Czytaj dalej »
"W obronie wartości: rodziny, życia i polskich tradycji". Wspierają Grażynę Szabelską
2019-10-02, 15:40Ufają, że będzie reprezentować tradycyjne wartości i interes Polski. Bydgoskie stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie udzieliły swojego poparcia radnej klubu PiS Grażynie Szabelskiej w wyborach do Parlamentu. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki: Cała sprawa oczyszczalni ścieków to wielki skandal
2019-10-02, 11:46- W związku z awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków mamy do czynienia z podwójna katastrofą ekologiczną - mówił Bartosz Kownacki, gość 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK. Poseł PiS przypomina, że istnieją podejrzenia, iż… Czytaj dalej »
Iwona Kozłowska o sytuacji osób niepełnosprawnych. Potrzebne zmiany
2019-10-02, 08:12Sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, a najbardziej odczuwają to starsi i niepełnosprawni - informowała w Bydgoszczy Iwona Kozłowska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w obecności niepełnosprawnych i ich opiekunów przedstawiła… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-02, 06:00Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki… Czytaj dalej »
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej: PiS ogranicza samorządność
2019-10-01, 19:25Rządy obecnej władzy są zagrożeniem dla wolności samorządów. Tak twierdzą kandydaci na posłów i senatora z Koalicji Obywatelskiej, którzy w Świeciu nad Wisłą zorganizowali konferencję prasową. Czytaj dalej »
Minister Ardanowski i poseł Latos o rządowym programie dla wsi
2019-10-01, 17:20Stworzenie dobrych warunków życia na wsi jest warunkiem, by młodzi ludzie nie uciekali ze wsi. Dobre maszyny i bogate gospodarstwo to nie wszystko - powiedział w Łasinie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przekonywał, że rząd… Czytaj dalej »
Taksówki dla seniora, czeki opiekuńcze i akcje dla emerytów - proponują działacze KO
2019-10-01, 16:20Niskie świadczenia, problem z dostępem do służby zdrowia i wykluczenie komunikacyjne - to zdaniem kandydatów do sejmu z toruńsko-włocławskiej listy Koalicji Obywatelskej, największe problemy seniorów w Polsce. Czytaj dalej »
Pieniądze z programu sypią się na lokalne drogi. Chodzi o miliony złotych!
2019-10-01, 14:45Symboliczne czeki na remonty dróg gminnych i powiatowych, wręczył przedstawicielom samorządów wojewoda kujawsko - pomorski Mikołaj Bogdanowicz. To dotacja w ramach programu Fundusz Dróg Samorządowych. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-01, 06:00Gościem „Rozmowy dnia' we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy między innymi o możliwych scenariuszach powyborczych, a także o kandydaturze… Czytaj dalej »