Leszek Miller w Bydgoszczy
Głos oddany Magdalenę Ogórek to głos oddany na SLD - mówił w Bydgoszczy Leszek Miller. Szef Sojuszu przybył na Kujawy i Pomorze w związku z kampanią przed wyborami prezydenckimi.
Kandydatką Sojuszu jest Magdalena Ogórek. Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, zrealizowanego 10 dni przed wyborami prezydenckimi - kandydatka SLD ma poparcie 2,4%.
Sam Leszek Miller kilka dni przed wyborami na pytanie na jaki wynik wyborczy Magdaleny Ogórek liczy, odpowiada: "jak największy".
16 maja zbierze się Rada Krajowa SLD, która zajmie się przygotowaniami do wyborów parlamentarnych, m.in. kwestią czy partia stworzy własną listę, czy wspólną z innymi ugrupowaniami - poinformował także w Bydgoszczy szef Sojuszu Leszek Miller.
"Nie wiemy dokładnie, kiedy wybory parlamentarne się odbędą, ale prawdopodobnie w połowie października. Czasu jest na pierwszy rzut oka sporo, ale wiemy, że czas biegnie szybko i SLD chce stosunkowo wcześnie przygotować się koncepcyjnie, programowo i personalnie. Chcielibyśmy 16 maja, między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich, na spotkaniu Rady Krajowej te kwestie omówić" - podkreślił na konferencji prasowej Miller.
Jak dodał, wówczas zostaną podjęte decyzje w sprawach programowych, a także "czy SLD powinien bardziej się otworzyć, czy pójść do wyboru pod sprawdzoną marką".
Miller nie chciał powiedzieć, czy jest zwolennikiem samodzielnego startu SLD w wyborach parlamentarnych, czy stworzenia wspólnej listy z innymi ugrupowaniami.
"Jest jeszcze trochę za wcześnie. Zastanawiamy się właśnie, będziemy prowadzić rozmaite rozmowy. Jest oczywiste, że jedna lista, reprezentująca dane środowisko jest to formuła o wiele lepsza niż kilka list. Do 16 maja chcielibyśmy mieć pewne konkrety" - mówił szef SLD.
Miller zaznaczył, że w SLD ustalono o ułożeniu w czerwcu list wyborczych w kolejności alfabetycznej, a dopiero później zostaną zostaną ustalone faktyczne miejsca kandydatów.
Przewodniczący SLD odniósł się też do wyborów prezydenckich oraz do kandydatki SLD - Magdaleny Ogórek.
Jak podkreślił, "głos oddany na panią Magdalenę Ogórek to głos na SLD". "Im więcej będzie głosów, tym lepsza będzie nasza pozycja startowa w wyborach do parlamentu" - ocenił.
Jego zdaniem jednak, nie ma żadnej zależności pomiędzy wynikiem wyborów prezydenckich, a wynikiem wyborach parlamentarnych, a często jest wręcz odwrotnie.
"My nie zapominamy sytuacji, kiedy Grzegorz Napieralski uzyskał bardzo dobry wynik w wyborach prezydenckich - 14 proc., a osiem miesięcy później SLD doznał swojej największej porażki (w wyborach parlamentarnych) - 8 proc., 25 mandatów" - mówił szef Sojuszu.
Pytany czy w przypadku porażki Ogórek w wyborach 10 maja, możliwe będzie poparcie w drugiej turze innego kandydata, odpowiedział, że jest przeciwny takim sytuacjom.
"Abstrahując od tej kampanii, takie deklaracje kandydatów, którzy mówią: +a teraz proszę mój elektorat o głosowanie na X+, one są po pierwsze nieskuteczne, a po drugie są w jakimś sensie urągające godności, dlatego, że wyborcy i elektorat nie są niewolnikami żadnego polityka. Mam nadzieję, że w drugiej turze nikt takiej formuły nie użyje, bo to po prostu jest nieprzyzwoite" - stwierdził Miller. (PAP)
Zobacz także
Krzysztof Gawkowski: - Głosujcie na kogo chcecie, byle byście poszli do urn
2020-07-09, 10:38- Te wybory są proste i jasne - wiemy kogo, i po co wybieramy. Dlatego są takie popularne - powiedział Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy, gość Rozmowy Dnia Polskiego radia PiK. Dodał, że cieszy się ze spodziewanej… Czytaj dalej »
Głosowanie się opłaca. Gminy dostaną bonusy za wysoką frekwencję
2020-07-08, 19:21- Nie mamy tak pokaźnych promes, jakie wręczają samorządowcom przedstawiciele rządu, ale o czeki na 20 tys zł też warto powalczyć - mówił w Toruniu marszałek Piotr Całbecki. Władze regionu zainaugurowały kampanię profrekwencyjną… Czytaj dalej »
Poseł Myrcha: Polska polityka potrzebuje zupełnie nowego otwarcia [rozmowa]
2020-07-08, 11:30- Rafał Trzaskowski nie boi się używać słów, że jest niesiony nową falą, także w polskim społeczeństwie, które oczekuje nowego rozdziału, nie odcinając się oczywiście od tego dobrego, co zrobione zostało przez ostatnich kilkanaście… Czytaj dalej »
Czy Twoje nazwisko widnieje w spisie wyborców? Sprawdź! Dopisz się!
2020-07-07, 19:08Jeszcze tylko dziś, 7 lipca osoby, które chcą wziąć udział w II turze wyborów i zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki: Do przeprowadzania reform potrzebny prezydent z jednego obozu [wywiad]
2020-07-07, 12:34- Obecna kampania przypomina mecz, w którym jedna drużyna w drugiej połowie wymieniła całą jedenastkę zawodników. To nie jest do końca uczciwe — mówił poseł Bartosz Kownacki, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu… Czytaj dalej »
Prezydent: Szczepionka na koronawirusa dostępna dla Polaków, ale nie obowiązkowa
2020-07-07, 09:53- Prezydent Andrzej Duda uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom dostęp do szczepionki na koronawirusa, natomiast nie będzie przymusu szczepienia się; to nie będzie obowiązkowe szczepienie dla dorosłych - mówił we… Czytaj dalej »
Prezydencka debata w Końskich: na antenie i stronie Polskiego Radia PiK. Bądźcie z nami!
2020-07-06, 19:30W poniedziałek (06.07.) wieczorem odbędzie się debata telewizji publicznej w miejscowości Końskie. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, Telewizja Polska ma obowiązek organizowania debat telewizyjnych podczas wyborów prezydenckich. Polskie… Czytaj dalej »
Prezydent podpisał i skieruje do Sejmu projekt zmiany konstytucji
2020-07-06, 11:59Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek… Czytaj dalej »
Europoseł wsparł kampanię Andrzeja Dudy. Konferencja w Toruniu
2020-07-04, 18:00- Nachodzące wybory rozstrzygną, czy będziemy mieć w Polsce dalszą współpracę między rządem a prezydentem, czy będziemy mieć wojnę na górze - mówił w Toruniu Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS apelował o głosowanie na Andrzeja… Czytaj dalej »
O tarczy i rodzinie na konferencji w Grudziądzu. Głos za kandydaturą obecnego prezydenta
2020-07-04, 13:02Pomoc państwa w ramach tarczy antykryzysowej płynie do każdej miejscowości w kraju, również do Grudziądza - powiedziała goszcząca w sobotę w tym mieście posłanka Iwona Michałek - wiceminister rodziny, pracy i polityki społec… Czytaj dalej »