Wyrowiński, Rulewski i Całbecki o sytuacji po wyborach
Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim po wyborach samorządowych była tematem spotkania wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, senatora Jana Rulewskiego oraz marszałka województwa Piotra Całbeckiego.
W komunikacie przesłanym po spotkaniu czytamy m.in. iż omówiono pakiety rozwojowe na najbliższe lata i możliwości ich realizacji z wykorzystaniem funduszy unijnych. Podkreślona została rola zrównoważonego rozwoju regionu, wszystkich gmin i powiatów, ze szczególnym uwzględnieniem, jako lokomotyw rozwojowych, obu stolic województwa, Bydgoszczy i Torunia.
Zwrócono również uwagę na nasilające się animozje bydgosko-toruńskie, uznając, że sytuacja ta powinna być przedmiotem uwagi i wnikliwej analizy władz samorządowych.
- Skala napięć między Bydgoszczą a Toruniem jest tak duża, że można zaryzykować tezę, że byt województwa jest zagrożony – uważa toruński senator PO Jan Wyrowiński.
- Po raz pierwszy od momentu jego powstania sytuacja jest dramatyczna. Do urzędu marszałkowskiego przywiodła nas troska o byt województwa. Piotr Całbecki uzyskał miażdżący wynik wyborczy w swoim okręgu. Śmiem twierdzić, że uzyskałby go w każdym innym okręgu poza Bydgoszczą i powiatem bydgoskim. Jest osoba popularną i z zasługami dla tego województwa - podkreśla Wyrowiński.
Odpowiadając na pytanie o kontrowersje dotyczące składu zarządu województwa Wyrowiński odpowiedział, że trudno wyobrazić sobie sytuację, aby marszałek był ubezwłasnowolniony jeśli chodzi o dobór współpracowników.
Podczas spotkania zaproponowano marszałkowi, żeby zlecono niezależny audyt, który pokaże czy Bydgoszcz, jak przekonuje część bydgoskich środowisk, została skrzywdzona przy podziale unijnych pieniędzy.
- Ten stopień niezgody, wręcz kłótni, jest tak potworny, że marszałek zapytał z jaką przyszedłem ofertą od kolegów z Bydgoszczy. Ja nie poszedłem tam z żadną ofertą z Bydgoszczy, poszedłem z ofertą województwa - ujawnił kulisy spotkania bydgoski senator Jan Rulewski.
Jan Rulewski potwierdza, że jest wniosek o rozwiązanie struktur PO w regionie. Nie komentuje jednak tej informacji, bo nie jest członkiem PO.
-Trzeba zahamować ten proces wojny bydgosko-toruńskiej - podkreśla Rulewski.
Zobacz także
Kosma Złotowski zainaugurował kampanię wyborczą do Europarlamentu
2019-04-27, 19:24Konwencją w Bydgoszczy ubiegający się o reelekcję Kosma Złotowski oficjalnie zainaugurował swoją kampanię przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Ważne żeby zagłosować! Przekonują uczniowie bydgoskiego "Chemika"
2019-04-27, 15:25Uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy zachęcają swoich rówieśników, by wzięli udział w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Poseł Krzysztof Brejza krytykuje wypowiedź włocławskiego biskupa
2019-04-27, 14:28Upartyjnienie misji Kościoła zarzucił biskupowi Wiesławowi Meringowi - ordynariuszowi diecezji włocławskiej, poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
PKW wylosowała numery list w eurowyborach dla ogólnopolskich komitetów wyborczych
2019-04-26, 16:08W wyborach do PE z listą nr 1 wystartuje Konfederacja KORWiN Liroy Braun Narodowcy, z nr 2 - Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 - Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem - Partia… Czytaj dalej »
Kandydat PiS do Europarlamentu. "Ma pomysł i program dla regionu"
2019-04-24, 14:45- Jest młody i operatywny, takich ludzi nam potrzeba - mówiła o Marcinie Wrońskim, kandydacie do Parlamentu Europejskiego poseł Porozumienia Jarosława Gowina Iwona Michałek. Czytaj dalej »
Janusz Zemke: W wyborach do Parlamentu Europejskiego ważna będzie frekwencja
2019-04-18, 10:08To, czy Kujawsko-Pomorskie będzie miał jednego, dwóch czy trzech europosłów zależy od frekwencji - podkreśla Janusz Zemke, europoseł SLD. Czytaj dalej »
Lewica Razem walczy o europejską płacę minimalną. "Nie chcemy być gorsi"
2019-04-16, 19:48Wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej i powołanie europejskiej inspekcji pracy - zapowiedziała Lewica Razem, która w Toruniu rozpoczęła kampanię wyborczą w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Czabański: musimy być aktywni w wyborach do Parlamentu Europejskiego
2019-04-13, 20:30Zwolenników PiS i obecnych rządów jest w Polsce więcej niż stronników opozycji, ale musimy być aktywni w wyborach do europarlamentu - powiedział w Lubrańcu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Zaapelował o wysoką frekwencję… Czytaj dalej »
Schetyna: wierzymy, że wybierzecie dla Polski Europę i sukces
2019-04-13, 16:05Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie powiedział, że wierzy, iż Polscy wybiorą dla Polski 'Europę i sukces'. Zadał też pięć pytań liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu… Czytaj dalej »
Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom
2019-04-13, 14:18Mówimy 'nie' euro, mówimy 'nie' europejskim cenom; przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec - mówił podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś… Czytaj dalej »